Exoderilová léčba houby v uchu

Posted by

Obsah:

Jak vyléčit houbu v uších: hlavní symptomy a léčbu

Houbová onemocnění mohou postihnout téměř všechny orgány našeho těla. Může být ovlivněno také ucho. Houba v uších (lékařský termín je otomykóza, “otomykóza”) je poměrně častým onemocněním, při kterém jsou orgány ENT postiženy mikroskopickými houbami. To se nachází u dětí i dospělých. Podle statistik pochází asi 90% pacientů s houbovými nemocemi.

Houba v uchu, která je hlavní příčinou otomykózy, je rozdělena do několika typů:

 • kvasinky;
 • forma;
 • zejména patogenní.

Lékař diagnostikuje ušní houbu

Příčiny houby v uších

K dnešnímu dni existuje mnoho příčin houby v uších. Zvýrazněte hlavní faktory, které přispívají k rozvoji otomykózy:

 • oslabená imunita, která je provokována onemocněním a dlouhodobými antibiotiky;
 • onkologické onemocnění;
 • některé somatické nemoci, včetně AIDS, diabetes;
 • trauma ke zvukovodu;
 • onemocnění vnějšího ucha;
 • ignorování pravidel osobní hygieny;
 • voda vstupující do ucha;
 • příliš intenzivní čištění uší s bavlněnými pupeny a tampony;
 • užívání hormonálních léků.

Je třeba vzít v úvahu, že při návštěvě bazénu se může objevit onemocnění uší. Houba v uchu se šíří poměrně rychle. Léčba by proto měla být provedena včas. Onemocnění se šíří a postupuje velmi rychle, protože v uchu vzniká ideální podmínky reprodukce houby.

Návštěva bazénu je jedním z důvodů vzniku houby v uších.

Symptomy a léčba houby v uchu

Houba je velmi vážná nemoc. V některých situacích je mnohem obtížnější než jiné zánětlivé procesy ucha, například otitis media. Zvažte hlavní příznaky a metody léčby houby v uchu.

Příznaky ušní huby

Mezi hlavní příznaky patří následující příznaky:

 • ucpání ucha;
 • trvalé svědění v uchu;
 • systematické utváření ušních zátek;
 • nepřirozený výtok z ucha;
 • celkový závratě a bolesti hlavy;
 • obecná ztráta sluchu.

Jak bylo uvedeno výše, houba se pomalu rozšiřuje, což může vést k poškození sluchového nervu. To může mít za následek částečnou ztrátu sluchu. Pokud ignorujete příznaky onemocnění a zpožďujete hlavní léčbu, nemoc se může změnit na chronickou formu, která nemůže být zcela vyléčena.

Jak vyléčit houbu v uších

První léčba houby v uchu začíná odstraněním příčiny, která způsobila vývoj houby. Například, jestliže vzniknout houba byla způsobena užíváním drog (antibiotika, hormonální léky), v tomto případě přestanou užívat. Pokud nastalo onemocnění houbami na pozadí snížené imunity, předepisuje se léčba vitaminem a antihistaminika.

Dodržování hygieny ucha je předpokladem efektivní léčby.

K provádění hygieny uší může být použita speciální roztok glycerinu, stejně jako čistá voda.

Následně je předepisován antimikrobiální léčivý přípravek. Různé léky jsou předepsány v závislosti na příčinném faktoru infekce:

 • pokud byla infekce způsobena houbou plísní, jsou předepsány Terbinafil, Nitrofungin, Naftifin.
 • Pokud byla infekce zahájena kvasinkou, jsou předepsány flukonazol, ekonazol, pimafucin.

Tyto léky se používají následovně: antifungální kapky v uších nebo roztok se aplikuje na bavlnu. Pak je tento vlajka položen do bolavého ucha. Flagellum by se měl uchovávat po dobu 5-10 minut. Počet opakování – 3-4 krát denně. Úplný průběh léčby je 3 týdny.

V některých případech tyto léky neposkytují požadované výsledky. Jak vyléčit houby v uších v tomto případě? V tomto případě jsou antifungální pilulky předepsány lékařem ORL. Jsou jmenováni přísně lékařem, protože mají řadu kontraindikací. Tyto léky mohou narušit intestinální mikroflóru, proto se doporučuje používat “Bifikol”, “Narine”, “Gastofarm”.

Užívání antifungálních pilulek

Léčba lidských léků ušních hub

Spolu s tradiční léčbou se používá léčba pomocí tradičních metod. Taková léčba se účinněji a rychle zbaví houby.

Cibulový džus

Cibulová šťáva je jednou z oblíbených lidových metod léčby houb. K tomu použijte stlačenou cibulovou šťávu. 5 kapiček šťávy pohřbené v bolavých uších v noci. Je třeba vzít v úvahu skutečnost, že takovou léčbu nelze dlouhodobě užívat.

Peroxid vodíku

 1. Musíte ležet na straně zdravého ucha;
 2. vykopáme do bolavého ucha 3-4 kapky peroxidu vodíku;
 3. jsme v této poloze 5 – 10 minut;
 4. po důkladném promytí vnějšího zvukovodu čistou teplou vodou;
 5. utírejte ucho tampony nebo bavlněné tampóny.

Olej z ořechů

Po ošetření peroxidem vodíku použijte ořechový olej. Chcete-li to udělat, ležte na straně zdravého ucha. Pak je v nemoceném uchu pohřben 1 kapka oleje. Postupně se počet kapek zvyšuje na 4.

Souběžně s hlavní léčbou nezapomeňte věnovat pozornost stavu vaší imunity, protože houbová choroba již naznačuje, že vaše tělo selhalo. Častěji se snažíte být na čerstvém vzduchu a posilovat imunitu vitamíny.

Jak rozpoznat houbu v uchu člověka. Jak zacházet

Mnoho lidí se setkalo s houbou a houbou na rukou, nohách a hladkém povrchu těla. Plísňová infekce je běžným problémem a v některých případech se její stopy nacházejí v orgánech sluchu.

Ušní houba, otomykóza se stejnou frekvencí postihuje muže a ženy. Rizikem tohoto nepříjemného onemocnění jsou lidé, kteří používají sluchadlo nebo ošetřují ucho chirurgickým zákrokem.

Příčiny otomykózy

Hlavní příčinou otomykózy je saprofytická flóra, která přebývá na lidské kůži a nezpůsobuje jí úzkost, dokud nezačne působit předisponující faktory. Lékaři vědí několik důvodů, proč houba může být aktivována v uchu:

 • Úzkost zvukovodu.
 • Nedostatečná hygiena. Kontaminovaný umyvadlo nebo alkalizace vnějšího sluchového kanálu poškozují sluch a přispívají k aktivaci patogenních mikrobů.
 • Zranění. Čištění zvukovodu pomocí zápěstí nebo bavlněného tamponu může poškodit střední, vnitřní nebo vnější ucho. Zraněná oblast se stává branou, přes kterou proniká infekce. To platí také pro poškrábání ucha, svědění s dermatitidou nebo ekzémem.
 • Cizí tělo. Ve vývoji mykotického otitidy přispívá jakýkoliv cizí předmět v ušní a vodní lázni. Děti mohou do svých uší vkládat malé části hraček, vaty, kusy papíru, oblázky, plastinu. U dospělých může ucho uvíznout detaily sluchadla nebo baterie.
 • Hyperhidróza. Zpevněná práce potních žláz udržuje vysokou vlhkost v ušních štítech a vlhkost je obvyklým stanovištěm houbové flóry.
 • Antibiotická terapie. Perorální podání antibakteriálních léčiv a umytí ucha otitidou antibiotickými roztoky porušuje mikroflóru skořápky a vyvolává lokální dysbakteriózu.

Snížená celková imunita, tendence k alergiím a porušení metabolických procesů jsou vždy předpokladem vývoje patogenních infekcí zejména v těle a houbách v uchu.

Jak rozpoznat houbu v uchu

Houba v uších je snadno rozpoznatelná pomocí příznaků, které jsou poměrně výrazné a způsobují úzkost pacienta:

Příznaky otomykózy závisí na druhu houby, která se v uchu zalisuje. Kvasinková houba z rodiny Candida vyvolává kandidózu. Ovlivňuje střední ucho, povrch zvukovodu, kůži za ušima. Kandidátní otomykóza se na vnější straně podobá ekzému.

Forma houby, která se podobá plaku ve vzhledu, je tvořena na auricle a za ním, stejně jako v oblasti sluchového meatus. Patogenní flóra je příčinou vzniku cystické fibrózy a aspergilózy.

Jiné patogeny ovlivňují kožní tkáň sluchového kanálu a způsobují blastomykózu a kokcidioidózu. Příznaky těchto onemocnění ORL jsou vyslovovány.

Mykotický zánět po operaci v uchu je doprovázen bolestí v ušní oblasti a uvnitř umyvadla a množství výboje se významně zvyšuje. Mnoho pacientů považuje takové bolesti za normu pro pooperační období a nepřechází k tomu, aby šla k lékaři, což je důvod, proč se problém zhoršuje.

Jak se houba v uchu, zobrazené na fotografii.

Nebezpečí otomykózy spočívá v tom, že pokud je narušena celistvost kůže uvnitř skořápky, patogen může proniknout hlouběji a způsobit hnisavé procesy v ušní struktuře, což může způsobit komplikace po sluchu.

Léčba léků na ušní houby

Aby léčba houby v uších člověka mohla přinést pozitivní výsledky, je nutné zjistit příčinu nemoci.

Například pokud je otomykóza vyvolána antibiotiky nebo hormonálními látkami, nejdříve se zastaví a poté se podává antimykotická terapie. Pokud je aktivita houby spojena s oslabeným imunitním systémem, měla by být obnovena, aby se zabránilo opakování onemocnění.

Komplexy vitamínů a antihistaminik mohou být doporučeny pro prevenci možného vývoje alergie u pacientů.

Zvažte, co můžete léčit houbou v lidském uchu:

 • Kapky – Kandibiotik zmírňuje bolesti a záněty v uchu a zabíjí houbovou flóru. Resorcinol vykazuje antiseptické vlastnosti, které jsou důležité při léčbě mykózy. Antibiotikum SHSD Cefazolin potlačuje záněty a pomáhá odstranit běžné houby. Umytí ucha se provádí 3% roztokem kyseliny borité a následuje infuze kapalné formy kyseliny salicylové.
 • Masť z houby v uších – Pimafutsin, Exoderil, Amphotericin B, Lamisil, Nitrofungin, Fluconazol, Terbinafin, Travogen, Dekaminovaya a Chloracetofos masť účinně eliminují kvasinky a plísně. Bavlněná vlajka nasáklá lékem a vloží se do pláště po dobu 10 – 15 minut. Četnost procedur – 3 – 4 denně.
 • Řešení proti kandidálním houbám – Sangavirin, Levorin, Hinosol, Kanesten, Multifungin, kapalina Castellani. Není-li tympanická membrána houbou ovlivněna, roztoky se vstřikují přímo do dřezu. Může být také aplikován na vatu a vložen do zvukovodu. 10% roztok dusičnanu stříbrného lubrikuje kůži postiženého zvukovodu.
 • Antifungální pilulky. Přípravky pro perorální podávání Diflucan, Fluconazol, Nizoral, Orungal, Ketoconazol, Itraconazol jsou předepsány lékaři v pokročilých případech otomykózy a pokud je vnější terapie slabá.
 • Prostředky pro střeva – Kolibakterin, Hilak Forte, Atsipol, Gastofarm, Narine, Linex, Bifikol a další podporují optimální rovnováhu střevní mikroflóry, která je narušena při užívání antibiotik a antimykotik. Doba trvání těchto prostředků je 3 měsíce.

Kromě antifungálních léků pro houbu v uchu použijte peroxid vodíku. Pro zmírnění svědění a vyčištění je ušní umytá chemickou kapalinou a vstřikuje se po dobu 10 minut v množství 3-5 kapek. Na konci postupu se sluchový kanál vysuší pomocí vatové vložky z bavlny a vstříkne se další léčivý přípravek.

Pokud je to nezbytné, zlepší se imunitní stav během léčby ušní houby u dospělých a dětí, lékaři doporučují užít interferonové induktory ve věkové dávce (Viferon a podobně). Pro optimalizaci energetického metabolismu jsou prospěšné vitamíny B, Wobenzym a lipoické a pantothenové kyseliny.

Chirurgická léčba otomykózy se provádí v případě, že onemocnění způsobuje komplikace ve formě mastoiditidy nebo chronického cholesteatomového procesu doprovázeného sekundární houbou ušní. Také se provádí operace, jestliže není možné odstranit houbu z pooperační aurikulární dutiny konzervativními opatřeními.

Lidové prostředky pro houby v uších

Houbu je možné léčit v uších nejen s lékárnami, ale také s lidovými prostředky. Musí však být užívány spolu s léky a je nutné koordinovat netradiční metody léčby s lékařem.

Zde jsou některé populární recepty, které pomohou zmírnit stav v případě infekce ucha houbou:

P.S. Prognóza léčby ušní houby s včasnou návštěvou lékaře je příznivá.

Pro prevenci sekundární otomykózy doporučují ORL a dermatologové pravidelně pečovat o sluchové orgány a racionálně jíst imunitu a podporovat zdravý životní styl. Při používání zařízení, jako jsou sluchátka a zátkové chrániče sluchu, je třeba je otírat antiseptiky a nesmí být podávána jiným osobám.

Otomykóza: příznaky, léčba a prevence ušní houby

Pacienti s otolaryngologií stále více dostávají pacienty se stížnostmi na ucpání ucha, ztrátu sluchu a svědění v ušním kanálu. Tak se projevuje houbová infekce ucha, nazývaná otomykóza. Přestože prognóza onemocnění je příznivá, léčba představuje určité obtíže způsobené především výběrem účinného antimykotika.

Příčiny otomykózy

Otitis houbová etiologie klasifikovaná na základě lokalizace zánětu. Extrémní houbová otitida je diagnostikována v 62% případů, houbový otitis media – ve 20% případů, pooperační houbový otitis media – v 17% případů, houbová myringitida – v 1%.

V roli příčinného činitele otomykózy jsou houby Aspergillus (65%), Penicillium (10%). V 24% případů jsou patogeny kvasinkové houby Candida. Je možné a smíšené infekce, ale všechny tyto typy patogenů způsobují otomykózu pouze za určitých podmínek. Tyto stavy mohou být endogenní a exogenní.

Endogenní: somatické nemoci, které vždy způsobují celkové oslabení těla, hypovitaminózu, poškozené metabolické procesy.

Exogenní: lokální a systémová antibiotická léčba, dlouhodobé užívání kortikosteroidů, léčba cytostatiky, radiační terapie, poranění uší (např. Při nesprávném čištění vnějšího sluchového kanálu), koupání v otevřené vodě. Často je léze pooperační dutiny uší.

Symptomy jsou přímo závislé na stupni onemocnění.

Ve stádiu předchůdců nejsou objektivní změny zjištěny, pacient pocítí pouze ucpání ucha a svědění. Mastná fólie zmizí z ucha a pozoruje se její edém. Většina lidí užívá tyto příznaky k akumulaci síry a pokouší se vymýtit zvukový kanál. Výsledkem je kožní trauma a pronikání houbových infekcí.

[su_spoiler title = “Pozor! Obsah může být nepříjemný – “jak vypadá otomykóza”

Akutní stadium mykózy je charakterizováno přítomností výtoku z ucha. Objem vypouštění se neustále zvyšuje, stejně jako vzrušení. Vyvolává překryv světlosti zvukovodu, kvůli kterému je slyšet sluch. Pokud pečlivě prozkoumáte výběr, najdete v nich mycelium a epidermis z hub. Jednotliví pacienti zaznamenali přítomnost přecitlivělosti v ušní oblasti. Obvykle je infekce omezena na kůži vnějšího ucha, ale u diabetiků se může rozšířit do dutiny středního ucha.

Hlavní symptom mykotického otitis media je specifický výtok, konzistence a barva závisí na rodu otomykózních patogenů. Tato forma se liší od předešlé hypertermie ušního bubínku, existují také perforace různých velikostí. Pacienti si také stěžují na častou bolest a ještě větší ztrátu sluchu.

Dalším typem otomykózy je houbová myringitida. V této formě se léze rozšiřuje na ušní bubínek.

Otomykóza pooperační dutiny se může objevit po radikální mastoidektomii nebo tympanoplastice. Důvod – dlouhý pobyt v ušním kanále bavlněných tamponů, namočených roztokem antibiotik a glukosteroidů. Klinicky se onemocnění projevuje zvýšenou bolestí v oblasti uší, zvýšením množství výtoku z ucha.

Opakujte, příznaky otomykózy jsou zákeřné – je to podobné klasickému otitis, takže pokud máte podezření na houbovou infekci, měli byste okamžitě kontaktovat odborníka a předat několik mozků – kultivaci a mikroskopii. Při identifikaci pseudo-myokardiální spory lékař předepíše odpovídající terapii.

Otomikóza je známa potíže, především kvůli nedostatečné účinnosti léků a častým relapsům, vysokým nákladům na fungicidní látky.

Pro vnější ostetis houbové, nejprve použijte lokální antifungální léky, a pokud nepomohou, připojte léčbu systémovými léky.

Houbové otitis media je okamžitě léčena systémovými léky. Místní použití pouze jako doplněk.

Jak a jak léčit různé formy otomykózy?

Bez ohledu na formu onemocnění předchází důkladné čištění ucha před lokální terapií. Jeho cílem je odstranit patologický výtok, jehož zbytky, a to i v malém množství, opakovaně snižují účinnost léčby a zvyšují trvání léčby. Pouze odborník jej používá s polstrovaným pláštěm navlhčeným v antimykotickém léku a půdní sondou.

U otitis media se věnuje zvláštní pozornost čištění ušního bubnu oddělené od oblasti perforace. V případě velkých perforací je odstranění výtoku kombinováno s promytím tympanické dutiny přípravkem Miramistin (0, 01% roztok). Podobně přijde s otomykózou pooperační dutinu. Pokud dojde k polypům a granulacím, odstraní se nebo zhasnou dusičnanem stříbrným (20% roztok).

Externí houbový otitis

Masti, dobře prokázané při léčbě jiných kandidóz a mykóz, s otomykózou, jsou neúčinné. Za prvé, vzhledem k nemožnosti uplatnění rovnoměrné vrstvy na úzkém charakteru vnějšího sluchového kanálu. Z tohoto důvodu jsou nejvhodnější formou léků suspenze, roztoky a emulzní přípravky.

Aplikujte je následovně: navlhčené vaty z bavlněné vlny s léčivou látkou (tampony z gázy mohou poškodit kůži) a nechte se v ušním kanálu 10-15 minut (se zaměřením na pokyny). Manipulace se opakují 4-5 krát denně.

1, 2, 3 dny: dvakrát denně 15 minut aplikací přípravku Exoderil

4, 5, 6, 7 dní: dvakrát denně exoderil

Od 8 dnů celý 3 týdny krém Exoderil 1 s. za den a pak 1 p. za 2 dny Další 2 týdny.

Při tomto léčebném režimu se mikrobiologická diagnóza opakuje ve dnech 7 a 45 léčby.

Kromě přípravku Exoderil je léčba takovými léky, jako jsou:

 • Travogen
 • Nizoral
 • Pevaril
 • Baikuten
 • Ketodin (krém) – 2-3 krát denně, trvající 8-10 dní.

Kandibiotika (kapky) jsou kontraindikovány při perforaci ušní bubny, ve všech ostatních případech kapely poskytují rychlý anestetický výsledek a snižují zánět na kůži ucha. Povoleno během těhotenství a kojení. Jedinou podmínkou použití je krátká doba užívání a malé dávky.

Dávkování: 3-4krát denně, 4-5 kapek na ušní kanál. Výsledek je viditelný po 3-5 dnech, ale léčba by měla pokračovat po dobu 7-10 dnů.

Kromě antifungální léčby je důležitá léčba souběžných onemocnění, odmítnutí antibiotik, posilování léčby a léčba vitaminem. Pokud dojde k otomykóze u dítěte, je třeba antifungální léčbu kombinovat s užíváním léků, které obnovují intestinální mikrobiocenosi (acipol, bifikol, hilak forte, linex, baktisubtil, laktobacterin apod.).

Pokud je zjištěn nízký stav interferonu, provádí se substituční léčba interferonem (viferon ve formě svíček a megasinu na masti).

Mykotické otitis media

Poškození středního ucha je považováno za obtížnější případ a vyžaduje “šokové” dávky antimykotik.

 • Nystatin – 3 000 000 U, kurz – dva týdny, v případě potřeby opakujte kurz po 10denní přestávce;
 • Levorin – 2 000 000 IU, doba trvání je stanovena lékařem;
 • Amphoglyukamin – 400 000 IU, doba trvání – 10 dnů;
 • Mykoheptin – 5 000 000 IU, trvání – 10-14 dnů;

Mějte na paměti, že jde o poměrně vysoké dávky, je nebezpečné je používat bez dozoru lékaře!

Topické přípravky:

 • Roztok Candide;
 • 1% emulze grizemin;
 • Nystatinová masť;
 • 2% roztok flavofunginu (alkohol);
 • 0,5% lutenurinové emulze;
 • Nitrofungin;
 • 1% roztok fungeninu (alkohol);
 • Roztok hořčičného hořčíku;
 • 0,2% roztok sanguinarinu (alkohol);
 • Vodný roztok sodné soli levorinu;
 • Vodný roztok sodné soli nystatinu;
 • Castellani Liquid;
 • Roztok chinosolu (voda a alkohol);
 • Kanesten;
 • 2% salicylalkohol.

Kapky jsou buď pohřbeny 4x denně (obvykle 8 kapek), nebo injektovány na turunda (úzký bavlněný tampón).

Video “Z čeho houby rostou v uších”:

Prognóza a prevence

Při eliminaci předispozičního faktoru může být otomykóza vyléčena téměř v 100% případů. Pokud otomykóza postihuje střední ucho a vznikly sraženiny, ztráta sluchu se může stát nevratným důsledkem onemocnění.

A pamatujte, že otokykózu je lépe zabránit, než léčit, takže:

 1. Nepoužívejte bavlněné tampóny a jiné improvizované prostředky při odvádění toalety do uší. K relapsu je rozumné vyčistit uši speciálními hygienickými přípravky – cerumenolytiky.
 2. Včas léčit nemoci, které přispívají k rozvoji otomykózy.
 3. Nezapomeňte na hygienu: v bazénu, pečujte o sluchátka od průniku vody a také se vzdávejte sluchátek.
 4. Postarat se o imunitu a zvýšit obranyschopnost těla.

Nepoužívejte samoléčebné a samovypíšete antibiotika, protože mikrobiální flóra může být vůči nim necitlivá. Bude chybět drahocenný čas, choroba bude postupovat a vyvolat vznik dalších, včetně houbového původu.

Leave a Reply