Fotografie ze slunečního houbového ošetření

Posted by

Obsah:

Pityriasis versicolor u lidí: příznaky a účinná léčba

Pitusiform (barva, vícebarevný lišejník) je opakující se kožní onemocnění houbové povahy, které postihuje pouze vnější vrstvu kůže (horní horní vrstva epidermis), která má přímý kontakt s prostředím. Lékaři poznamenávají, že špička onemocnění spadá do horkého letního času, takže se tato nemoc často nazývá “sluneční houba”. Většinou mladí lidé trpí projevy tinea versicolor, je mnohem méně častý u dětí a starých lidí.

Kvasinkovité houby rodu Pityrosporum, které mohou existovat ve třech různých formách, které se navzájem přivádějí, působí jako příčinný činitel barvy, který zbavuje člověka. Toto onemocnění je považováno za podmíněně nákazlivé, to znamená, že houba může být přenášena kontaktem s nemocným člověkem a jeho osobními věcmi, ale to neznamená, že infikovaná osoba bude nutně nemocná.

Co to je?

Pityriasis versicolor je dlouhodobá (chronická) houbová infekce stratum corneum epidermis. Název domácnosti (slang), který lze nalézt v střediscích – “sluneční houba”. Je nutné rozlišovat onemocnění mezi Vitiligo, Gibert rosacea a syphilitic roseola.

Jméno “lichen” (lišejník) je známo od doby Hippocrates, pod ním se skládá řada kožních onemocnění, které se vyznačují tvorbou barevných skvrn a loupání. Příčinný faktor vícebarevných lichenů popsal G. Robin v roce 1853 a v roce 1951 M. Gordon rozlišoval kulaté a oválné formy patogenu, a to jak v místech eroze vícebarevných lichenů, tak v zdravé kůži, které se vztahují k kvasnicovitým houbám.

Příčiny infekce

Příčinným faktorem tohoto onemocnění je kvasnicovitá houba známá ve 3 formách: zaoblený Pityrosporum orbiculare, oválný Pityrosporum ovale a myceliální Malassezia furfur, schopné přijímat různé tvary.

Na lidské pokožce žije trvale, ale je aktivována pouze pod vlivem určitých faktorů:

 • porušování hygienických pravidel;
 • diabetes;
 • nadměrné pocení – jako u tepla a při některých nemocech, např. tuberkulóze;
 • v případě poruch v endokrinním systému a některých onemocnění gastrointestinálního traktu – příležitost “manifestovat” v houbě vzniká v důsledku změny kyselosti pokožky;
 • imunodeficience – a to jak kvůli nemoci nebo obecnému oslabení, a také kvůli příjmu některých léků: cytostatika, glukokortikoidní hormony.

Až do nedávné doby se věřilo, že je velmi obtížné vyzvednout pityriasis versicolor od nemocného, ​​avšak nedávný výzkum v této oblasti vyvrací počátky vědců. Dermatologové mají tendenci věřit, že pityriasis versicolor se může objevit nejen po osobních kontaktech s infikovaným člověkem, ale také při sdílení předmětů pro domácnost (ložní prádlo, ručníky, žínky, oblečení).

Je tedy zcela realistické vyzvednout houbu i v kabině oděvního skladu. První příznaky lišejníků pityriasis se vyskytují v období od několika týdnů až několik měsíců. Doba inkubace závisí na stavu lidského zdraví a na přítomnosti provokativních faktorů, o kterých jsme již napsali.

Symptomy u lidí

Typické příznaky zimnice v osobě jsou (viz foto):

 1. Vzhled růžových skvrn se žlutou barvou;
 2. Postupná změna jejich barvy na hnědou pigmentaci, lokalizovaná na typických místech (nejprve je to dekoltová zóna);
 3. Nezanedbatelné peeling malých destiček zjevných vyrážek na pevné části;
 4. Nesouvislé svědění skvrn, které nejsou příliš intenzivní;
 5. Kůže se nevyhne na místě, kde se nachází vyrážka. To je způsobeno funkční nedostatečností melanocytů – kožních buněk, které produkují pigment.

Chcete-li zjistit, zda máte nebo nemáte opalovací krém, navštivte dermatologa. Lékař zkontroluje pokožku lampou – houba má luminiscenční vlastnosti. Pokud se pokožka rozsvítí růžově nebo zelenožlutě, dermatolog diagnostikuje lišejníky.

U lidí jsou příznaky pityriasis lišejníků, ve formě svědění a pálení, často nejsou vyjádřeny. Pokud má lékař podezření na přítomnost houby, patogenu, pošle pacienta na analýzu mrtvých kožních šupin.

Diagnóza onemocnění

Přesná diagnóza pažitky se provádí na základě údajů vizuální prohlídky a shromážděné historie. Pro identifikaci pityriasis versicolor versicolor pomáhá vzorek jódu Balzer, po kterém se postižená kůže stane tmavě hnědou. Lékaři navíc často používají speciální svítidlo Wood. V jejím světle vytváří místa hromadění hub žlutohnědou záři.

Co vypadá šupinatá, fotka

Níže uvedená fotka ukazuje, jak se onemocnění projevuje u lidí.

Omezené oblasti kůže nejsou ovlivňovány slunečním paprskem (nejsou pokryty opálem), v létě vypadají světlejší než zdravá kůže. Spoty mohou být na těle osoby odděleně od sebe a mohou se spojit. Je pozorován odlupování kůže, což je způsobeno tím, že aktivita houby vede k uvolnění stratum corneum.

Jak zacházet s pityriasis versicolor?

Ve většině případů není léčba kuřátka v osobě obtížná, ale nezanedbává radu lékaře, protože většina recidiv této choroby je spojena se samoléčbou. Diagnózu a léčbu takových onemocnění provádí dermatolog. Tradiční terapie zahrnuje antifungální léky lokálního a systémového působení.

Léčba léků

Doma, použijte masti a jiné vnější prostředky (krémy, pleťové vody, prášky, roztoky, spreje atd.) Pro pažitku.

V současné době se používají následující externí antifungální látky:

 1. Fondy s naftifinem (Micoderil, Exoderil);
 2. Fondy se sertakonazolem (Zalain, Sertaconazole, Sertamikol);
 3. Isokonazolové přípravky (Travogen a Travocort);
 4. Produkty Econazole (Ifenek, Ekodaks);
 5. Prostředky s mikonazolem (Dactarin, Mikozon);
 6. Prostředky s ketokonazolem (Dermazole, Mycoral, Mycoket, Nizoral, Perhohot, Sebozol);
 7. Prostředky s bifonazolem (Bifasam, Bifonazol, Bifosin, Mikospor);
 8. Fondy s klotrimazolem (Amiklon, Imidil, Candibene, Candide, Candizol, Kanesten, Canizone, Clotrimazole, Funginal, Fungicip);
 9. Prostředky terbinafinu (Atifin, Binafin, Lamisil, Lamisil Dermgel, Lamisil Uno Lamitel, Mikonorm, Tebikur, Terbized-Agio, Terbizil, Terbiks, terbinafin, Terbinoks, Terbifin, Termikon, Ungusan, Fungoterbin, Ekziter, Ekzifin).

Pilulky z chirimatitis. Pro léčbu závažných případů tinea versicolor použijte pro orální podání následující antifungální léky:

 • Flukonazol (Diflazon, Diflyuzol, Diflucan, Disorel-Sanovel, Medoflyukon, mikomaks, Mikosist, Mikoflyukan, Nofung, Prokanazol, Fangiflyu, Fluzole, Flukozid, flukonazol, Flukonorm, Flunol, Flucostat, Forkan, Funzol, Tsiskan). Léky užívají buď 200 mg jednou denně po dobu 1 až 2 týdnů nebo 400 mg jednou týdně (pouze dvě dávky v intervalu 7 dní mezi nimi).
 • Ketokonazol (Ketokonazol, Mycozoral, Nizoral, Oronazol, Funginok, Fungistab, Fungavis). Léky užívají buď 200 mg jednou denně po dobu 1 až 2 týdnů nebo 400 mg jednou týdně (pouze dvě dávky v intervalu 7 dní mezi nimi).
 • Itrakonazol (Irunin, Itrazol, Itrakonazol, Kanditral, Miconichol, Orungal, Orungamin, Orunit, Rumikoz, Teknazol). Léky užívají 200 mg dvakrát denně první den, pak po dobu 5 dnů, 200 mg jednou denně.

Jako keratolytika se používají následující externí činidla:

 • Salicylalkohol resorcinol;
 • Salicylická masť 5%;
 • Salicylový alkohol (kyselina salicylová) 3 – 5%;
 • Resorcinolový alkohol 5 – 10%;
 • Kyselina glykolová 5 – 10%.

Šampon a další kosmetika pro pažitku. V současné době se používají šampony obsahující následující složky s antifungálním účinkem pro léčbu pityriázy na pokožce hlavy:

 • Pyrithion zinečnatý (šampon Keto-plus; aerosol na pokožku hlavy, šampon a krém; aerosol Tsinokap, krém);
 • Sulfid selénu (pasta a šampon Sulsen Mite, šampon Sulsen Forte, Sulsen, krém, olej a šampon);
 • Thiosíran sodný (roztok thiosíranu sodného);
 • Ketokonazol (šampony Keto Plus, Mycozoral, Micanisal, Nizoral, Perhohot, Sebozol).

Také jako doplněk lze použít i lidové prostředky:

 • Vařte lžíci peprmint ve sklenici vařící vody. Použijte k mazání poškozených oblastí po udržení ve vodní lázni s trváním čtvrt hodiny;
 • Smíchejte v třílitrové nádobě s vroucí vodou, celandinu, třezalky (lžičkou). Pro vaření je třeba přidat přísady do tvarovky. Mějte řešení po dobu jednoho měsíce. Užívejte 50 mg třikrát denně. Uchovávejte přípravek v chladničce;
 • Pro mazání patologických oblastí můžete použít lopuchový olej, rajčatový džus, brusinku, nealkohol, rakytník. Pro zpracování jsou použity jednosložkové i vícesložkové roztoky.

Bohužel přes relativní bezpečnost onemocnění je psoriáza náchylná k recidivě, takže většina lidí dostane infekci znovu do 2 let po úspěšné léčbě. Recidivy neznamenají, že ošetření bylo provedeno špatně, jen osoba s největší pravděpodobností mají genetické predispozice k onemocnění, takže on je velmi rychle v porovnání s ostatními je rozvoj infekce v přítomnosti příznivých podmínek pro něj.

Pro prevenci recidivující pityriázy je nutné pravidelně (jednou za měsíc) užívat jednu tabletu antifungálních léků.

Jak zabránit nemoci?

Aby nedošlo k relapsu, provádí se místní léčba nejteplejšími obdobími roku. Skalp je ošetřen šamponem ketokonazolu. Také tento šampon může být použit jako sprchový gel, který se s ním třítý měsíčně po dobu 3 dnů za sebou po dobu až 5 minut. Po zbytek času je pokožka rozmazaná 1% salicylovým alkoholem jednou týdně.

Přestože pityriasis versicolor není považován za infekční onemocnění, doporučuje se pečlivě sledovat kontakty rodiny pacienta s jeho oděvem, osobní hygienou nebo podestýlkou. Všichni trpící touto nemocí musí mít vlastní sadu ložního prádla, ručníků a oděvů. Během léčby se dezinfekce plátna a oděvu pacienta provádí vroucím roztokem 2% roztokem mýdla a následným pětkrát pářením za zvlhčení párou. Vyvarujte se také syntetických materiálů. Bavlněné tkaniny by měly být upřednostňovány.

Lidé, kteří trpí pažitkou, se doporučuje vyhýbat se stresovým situacím, zvýšenému fyzickému namáhání, nadměrnému pocení a vysokým teplotám. Neměli bychom zapomínat na přísné dodržování pravidel osobní hygieny.

Lidské slunce zbavuje – symptomy a léčbu

Lichen versicolor je chronická infekční patologie pokožky, charakterizovaná výskytem ložisek hyperpigmentace a desquamation v jeho oblastech.

Toto onemocnění postihuje především mladé lidi (nejčastěji mladší 30 let) bez ohledu na pohlaví.

Sluneční lichen má mnoho různých názvů – sluneční houby, choroby na pláži. Všichni říkají, že onemocnění se rozvíjí v horké sezóně pod vlivem ultrafialového záření.

Proč vzniká slunečno versicolor a co to je? Je téměř nemožné se s ním infikovat z nosiče, protože se tato houba nevyvíjí na kůži bez doprovodných faktorů.

Hlavními příčinami lízání slunce jsou:

 • působení slunečního světla – narušují kyselé rovnováhy na pokožce a přispívají k růstu houby.
 • nadměrné pocení.
 • oslabená imunita.
 • častá návštěva solária.
 • časté používání antibakteriálních látek.

Příčinným faktorem této infekce je houba rodu malassezia, která je součástí přírodní mikroflóry lidské kůže a která začíná aktivní reprodukcí při vzniku příznivých podmínek.

Faktory vyvolávající reprodukci mikroorganismu mohou být spojeny s poruchami v těle: hormonální porucha, onemocnění endokrinního systému a štítné žlázy, oslabení ochranných funkcí.

Mezi vnější faktory patří: častý stres, dlouhodobé vystavení slunci, zneužívání spáleniny, výlety do solária atd.

První známky sluneční houby:

 • vypadá na kůži sotva znatelné roztrhané skvrny. Takové skvrny v barvě se zpočátku mírně liší od zdravé kůže;
 • nárůst počtu skvrn, jejich fúze do jedné velké formace;
 • zbarvení kůže v místě takové tvorby.

V některých případech mohou sluneční houby obsadit velké plochy kůže.

Příznaky slunce zbavují osobu

V případě nedostatku slunce jsou oblíbenými místy pro vznik příznaků záda, hrudník, krk a ramena.

Nástup onemocnění u lidí je charakterizován vzhledem malých skvrn na kůži s jasně definovanými okraji. Skvrny jsou tmavé, hnědé nebo načervenalé, jak vidíte níže.

Lichenové skvrny nepravidelného tvaru, ploché, nevyčnívají nad povrch kůže. Zpravidla se nemají svědění, nezhoršují a nezpůsobují žádné fyzické nepříjemnosti.

Neexistují žádné jiné příznaky této nemoci. Pokud se u člověka objeví svědění, pálení a další nepohodlí, znamená to, že k tomuto stavu byla přidána další bakteriální infekce.

Nadměrné pocení může zhoršit onemocnění. Koneckonců, spóry houby, které se dostávají do potu, se snadno pohybují po kůži pacienta, čímž se zvětšují postižené oblasti.

Prevence

Abyste předešli doporučeným:

 1. Před opalováním po koupání musí být pokožka utírána ručníkem a teprve potom vystavena slunečním paprskům.
 2. V případě nadměrného pocení ošetřete kožní záhyby, podpaží s práškem, práškový mastek, otřete odvar z dubové kůry.
 3. Nezneužijte svůj pobyt na slunci.
 4. Ujistěte se, že používáte opalovací krém.
 5. Navštivte solárium.
 6. Používejte oblečení z přírodních tkanin.

Můžete se pokusit tuto chorobu zbavit lidovými metodami, ale je lepší svěřit léčbu prokázanými antifungálními léky, které lékař zvolí.

Co vypadá jako lichen slunné: foto

Níže je slunce lichen v osobě, a jeho podrobné fotografie v počáteční fázi, a to nejen.

Léčba lízání slunce

Když byl diagnostikován s lišejníky, léčba se provádí doma. Osobě jsou předepsány místní antifungální léky, které pokračují až do vymizení symptomů.

Pokud onemocnění nereaguje na předepsanou léčbu, postupuje, nebo dochází k relapsu, v těchto případech je vhodné užívat systémové léky.

Jak zacházet s tímto problémem? Většinou předepsaná antifungální masť, která rozmazává postiženou kůži:

Masti a krémy se třou do pokožky lehkými pohyby jednou nebo dvakrát denně, v závislosti na procentu účinné látky.

Léčba obvykle trvá nejdéle 10-15 dní. Kromě toho můžete zasaženou oblast namazat pomocí šípkového nebo řepkového oleje nebo 5% salicylového alkoholu. Nezanedbávejte použití multivitaminu, protože vývoj houby trpí imunitou.

Vedle lokální léčby v pokročilých případech se doporučuje všeobecná terapie. Potlačuje činnost hub nazývaných léky:

Antifungální léky pomáhají úspěšně bojovat proti zaměření onemocnění a také zabraňují šíření léze na jiné části pokožky. Pro obnovení melaninu použijte cykloserin, který účinně zastaví syntézu pigmentů patogenu.

Jak zacházet s lidovými prostředky

Tradiční medicína nabízí řadu možností, než léčit slunce u lidí. Léčba doma by měla být dohodnuta s lékařem, který může diagnostikovat a předepisovat komplexní terapii.

 1. Můžete aplikovat dvakrát denně esenciální oleje z rakytníka nebo šípky. V případě citlivé pokožky je žádoucí zředit uvedené látky některým rostlinným základním olejem (olivovým, kukuřičným, slunečnicovým).
 2. Infuzní dogrose. Vynikající prostředky posilování imunitního systému. Nalijte do termosku 2 lžíce. l ovoce, nalijte 0,5 litru vroucí vody. Po dvou hodinách přetáhněte infuzi. Vezměte si perorálně dvakrát denně na půl sklenice.
  Vyčistěte bělené pečivo domácí jablečný jablečný ocet každých 2,5-3 hodin.

Takže můžete doplnit léčbu osvědčenými domácími léky. Nenahrazujte, konkrétně doplňte.

Leave a Reply