Léčba pilulky pro lichenové houby

Posted by

Obsah:

Pityriasis versicolor u lidí: příznaky a účinná léčba

Pitusiform (barva, vícebarevný lišejník) je opakující se kožní onemocnění houbové povahy, které postihuje pouze vnější vrstvu kůže (horní horní vrstva epidermis), která má přímý kontakt s prostředím. Lékaři poznamenávají, že špička onemocnění spadá do horkého letního času, takže se tato nemoc často nazývá “sluneční houba”. Většinou mladí lidé trpí projevy tinea versicolor, je mnohem méně častý u dětí a starých lidí.

Kvasinkovité houby rodu Pityrosporum, které mohou existovat ve třech různých formách, které se navzájem přivádějí, působí jako příčinný činitel barvy, který zbavuje člověka. Toto onemocnění je považováno za podmíněně nákazlivé, to znamená, že houba může být přenášena kontaktem s nemocným člověkem a jeho osobními věcmi, ale to neznamená, že infikovaná osoba bude nutně nemocná.

Co to je?

Pityriasis versicolor je dlouhodobá (chronická) houbová infekce stratum corneum epidermis. Název domácnosti (slang), který lze nalézt v střediscích – “sluneční houba”. Je nutné rozlišovat onemocnění mezi Vitiligo, Gibert rosacea a syphilitic roseola.

Jméno “lichen” (lišejník) je známo od doby Hippocrates, pod ním se skládá řada kožních onemocnění, které se vyznačují tvorbou barevných skvrn a loupání. Příčinný faktor vícebarevných lichenů popsal G. Robin v roce 1853 a v roce 1951 M. Gordon rozlišoval kulaté a oválné formy patogenu, a to jak v místech eroze vícebarevných lichenů, tak v zdravé kůži, které se vztahují k kvasnicovitým houbám.

Příčiny infekce

Příčinným faktorem tohoto onemocnění je kvasnicovitá houba známá ve 3 formách: zaoblený Pityrosporum orbiculare, oválný Pityrosporum ovale a myceliální Malassezia furfur, schopné přijímat různé tvary.

Na lidské pokožce žije trvale, ale je aktivována pouze pod vlivem určitých faktorů:

 • porušování hygienických pravidel;
 • diabetes;
 • nadměrné pocení – jako u tepla a při některých nemocech, např. tuberkulóze;
 • v případě poruch v endokrinním systému a některých onemocnění gastrointestinálního traktu – příležitost “manifestovat” v houbě vzniká v důsledku změny kyselosti pokožky;
 • imunodeficience – a to jak kvůli nemoci nebo obecnému oslabení, a také kvůli příjmu některých léků: cytostatika, glukokortikoidní hormony.

Až do nedávné doby se věřilo, že je velmi obtížné vyzvednout pityriasis versicolor od nemocného, ​​avšak nedávný výzkum v této oblasti vyvrací počátky vědců. Dermatologové mají tendenci věřit, že pityriasis versicolor se může objevit nejen po osobních kontaktech s infikovaným člověkem, ale také při sdílení předmětů pro domácnost (ložní prádlo, ručníky, žínky, oblečení).

Je tedy zcela realistické vyzvednout houbu i v kabině oděvního skladu. První příznaky lišejníků pityriasis se vyskytují v období od několika týdnů až několik měsíců. Doba inkubace závisí na stavu lidského zdraví a na přítomnosti provokativních faktorů, o kterých jsme již napsali.

Symptomy u lidí

Typické příznaky zimnice v osobě jsou (viz foto):

 1. Vzhled růžových skvrn se žlutou barvou;
 2. Postupná změna jejich barvy na hnědou pigmentaci, lokalizovaná na typických místech (nejprve je to dekoltová zóna);
 3. Nezanedbatelné peeling malých destiček zjevných vyrážek na pevné části;
 4. Nesouvislé svědění skvrn, které nejsou příliš intenzivní;
 5. Kůže se nevyhne na místě, kde se nachází vyrážka. To je způsobeno funkční nedostatečností melanocytů – kožních buněk, které produkují pigment.

Chcete-li zjistit, zda máte nebo nemáte opalovací krém, navštivte dermatologa. Lékař zkontroluje pokožku lampou – houba má luminiscenční vlastnosti. Pokud se pokožka rozsvítí růžově nebo zelenožlutě, dermatolog diagnostikuje lišejníky.

U lidí jsou příznaky pityriasis lišejníků, ve formě svědění a pálení, často nejsou vyjádřeny. Pokud má lékař podezření na přítomnost houby, patogenu, pošle pacienta na analýzu mrtvých kožních šupin.

Diagnóza onemocnění

Přesná diagnóza pažitky se provádí na základě údajů vizuální prohlídky a shromážděné historie. Pro identifikaci pityriasis versicolor versicolor pomáhá vzorek jódu Balzer, po kterém se postižená kůže stane tmavě hnědou. Lékaři navíc často používají speciální svítidlo Wood. V jejím světle vytváří místa hromadění hub žlutohnědou záři.

Co vypadá šupinatá, fotka

Níže uvedená fotka ukazuje, jak se onemocnění projevuje u lidí.

Omezené oblasti kůže nejsou ovlivňovány slunečním paprskem (nejsou pokryty opálem), v létě vypadají světlejší než zdravá kůže. Spoty mohou být na těle osoby odděleně od sebe a mohou se spojit. Je pozorován odlupování kůže, což je způsobeno tím, že aktivita houby vede k uvolnění stratum corneum.

Jak zacházet s pityriasis versicolor?

Ve většině případů není léčba kuřátka v osobě obtížná, ale nezanedbává radu lékaře, protože většina recidiv této choroby je spojena se samoléčbou. Diagnózu a léčbu takových onemocnění provádí dermatolog. Tradiční terapie zahrnuje antifungální léky lokálního a systémového působení.

Léčba léků

Doma, použijte masti a jiné vnější prostředky (krémy, pleťové vody, prášky, roztoky, spreje atd.) Pro pažitku.

V současné době se používají následující externí antifungální látky:

 1. Fondy s naftifinem (Micoderil, Exoderil);
 2. Fondy se sertakonazolem (Zalain, Sertaconazole, Sertamikol);
 3. Isokonazolové přípravky (Travogen a Travocort);
 4. Produkty Econazole (Ifenek, Ekodaks);
 5. Prostředky s mikonazolem (Dactarin, Mikozon);
 6. Prostředky s ketokonazolem (Dermazole, Mycoral, Mycoket, Nizoral, Perhohot, Sebozol);
 7. Prostředky s bifonazolem (Bifasam, Bifonazol, Bifosin, Mikospor);
 8. Fondy s klotrimazolem (Amiklon, Imidil, Candibene, Candide, Candizol, Kanesten, Canizone, Clotrimazole, Funginal, Fungicip);
 9. Prostředky terbinafinu (Atifin, Binafin, Lamisil, Lamisil Dermgel, Lamisil Uno Lamitel, Mikonorm, Tebikur, Terbized-Agio, Terbizil, Terbiks, terbinafin, Terbinoks, Terbifin, Termikon, Ungusan, Fungoterbin, Ekziter, Ekzifin).

Pilulky z chirimatitis. Pro léčbu závažných případů tinea versicolor použijte pro orální podání následující antifungální léky:

 • Flukonazol (Diflazon, Diflyuzol, Diflucan, Disorel-Sanovel, Medoflyukon, mikomaks, Mikosist, Mikoflyukan, Nofung, Prokanazol, Fangiflyu, Fluzole, Flukozid, flukonazol, Flukonorm, Flunol, Flucostat, Forkan, Funzol, Tsiskan). Léky užívají buď 200 mg jednou denně po dobu 1 až 2 týdnů nebo 400 mg jednou týdně (pouze dvě dávky v intervalu 7 dní mezi nimi).
 • Ketokonazol (Ketokonazol, Mycozoral, Nizoral, Oronazol, Funginok, Fungistab, Fungavis). Léky užívají buď 200 mg jednou denně po dobu 1 až 2 týdnů nebo 400 mg jednou týdně (pouze dvě dávky v intervalu 7 dní mezi nimi).
 • Itrakonazol (Irunin, Itrazol, Itrakonazol, Kanditral, Miconichol, Orungal, Orungamin, Orunit, Rumikoz, Teknazol). Léky užívají 200 mg dvakrát denně první den, pak po dobu 5 dnů, 200 mg jednou denně.

Jako keratolytika se používají následující externí činidla:

 • Salicylalkohol resorcinol;
 • Salicylická masť 5%;
 • Salicylový alkohol (kyselina salicylová) 3 – 5%;
 • Resorcinolový alkohol 5 – 10%;
 • Kyselina glykolová 5 – 10%.

Šampon a další kosmetika pro pažitku. V současné době se používají šampony obsahující následující složky s antifungálním účinkem pro léčbu pityriázy na pokožce hlavy:

 • Pyrithion zinečnatý (šampon Keto-plus; aerosol na pokožku hlavy, šampon a krém; aerosol Tsinokap, krém);
 • Sulfid selénu (pasta a šampon Sulsen Mite, šampon Sulsen Forte, Sulsen, krém, olej a šampon);
 • Thiosíran sodný (roztok thiosíranu sodného);
 • Ketokonazol (šampony Keto Plus, Mycozoral, Micanisal, Nizoral, Perhohot, Sebozol).

Také jako doplněk lze použít i lidové prostředky:

 • Vařte lžíci peprmint ve sklenici vařící vody. Použijte k mazání poškozených oblastí po udržení ve vodní lázni s trváním čtvrt hodiny;
 • Smíchejte v třílitrové nádobě s vroucí vodou, celandinu, třezalky (lžičkou). Pro vaření je třeba přidat přísady do tvarovky. Mějte řešení po dobu jednoho měsíce. Užívejte 50 mg třikrát denně. Uchovávejte přípravek v chladničce;
 • Pro mazání patologických oblastí můžete použít lopuchový olej, rajčatový džus, brusinku, nealkohol, rakytník. Pro zpracování jsou použity jednosložkové i vícesložkové roztoky.

Bohužel přes relativní bezpečnost onemocnění je psoriáza náchylná k recidivě, takže většina lidí dostane infekci znovu do 2 let po úspěšné léčbě. Recidivy neznamenají, že ošetření bylo provedeno špatně, jen osoba s největší pravděpodobností mají genetické predispozice k onemocnění, takže on je velmi rychle v porovnání s ostatními je rozvoj infekce v přítomnosti příznivých podmínek pro něj.

Pro prevenci recidivující pityriázy je nutné pravidelně (jednou za měsíc) užívat jednu tabletu antifungálních léků.

Jak zabránit nemoci?

Aby nedošlo k relapsu, provádí se místní léčba nejteplejšími obdobími roku. Skalp je ošetřen šamponem ketokonazolu. Také tento šampon může být použit jako sprchový gel, který se s ním třítý měsíčně po dobu 3 dnů za sebou po dobu až 5 minut. Po zbytek času je pokožka rozmazaná 1% salicylovým alkoholem jednou týdně.

Přestože pityriasis versicolor není považován za infekční onemocnění, doporučuje se pečlivě sledovat kontakty rodiny pacienta s jeho oděvem, osobní hygienou nebo podestýlkou. Všichni trpící touto nemocí musí mít vlastní sadu ložního prádla, ručníků a oděvů. Během léčby se dezinfekce plátna a oděvu pacienta provádí vroucím roztokem 2% roztokem mýdla a následným pětkrát pářením za zvlhčení párou. Vyvarujte se také syntetických materiálů. Bavlněné tkaniny by měly být upřednostňovány.

Lidé, kteří trpí pažitkou, se doporučuje vyhýbat se stresovým situacím, zvýšenému fyzickému namáhání, nadměrnému pocení a vysokým teplotám. Neměli bychom zapomínat na přísné dodržování pravidel osobní hygieny.

Co a jak léčit lišejníky u psů: šampony, drogy, pilulky

Léčba zbavování psa je dlouhý proces, ale je velmi důležitá vzhledem k tomu, že onemocnění je extrémně infekční jak pro ostatní zvířata, tak i pro lidi, zejména pro děti. Onemocnění je nepříjemné, protože i po ošetření mohou spory patogenu houby dlouhodobě přetrvávat ve vnějším prostředí.

Kde začít

Než začnete léčit psa versicolor, vlasy kolem postižené kůže jsou značně střižené (někdy i celý pes je stříhaný), což vám umožní zbavit se většiny houbových spór – to je důležitá část léčby. Veškerá ozdobená vlna je pečlivě sbírána a likvidována (v ideálním případě – spálena).

Majitel by měl provádět veškeré manipulace se psem v jednorázových rukavicích a speciálně určeném oděvu.

Před použitím místních léků jsou plešové plochy omyty mýdlovou vodou, pro které je dobré použít mýdlo obsahující povidon-jod nebo chlorhexidin (10 ml tekutého mýdla je zředěno 1 litrem vody). Kůže je jemně namočená s hotovým roztokem, při odstranění kůry.

Použití lidových prostředků

Léčba versicolor je možné léčit pouze v počáteční fázi onemocnění, kdy na kůži existuje jediný počet lézí. Často se lidské léky kombinují s léčbou předepsanou ve veterinární klinice.

 • Česnek se často používá k léčbě lišejníků. Plátek česneku se na polovinu rozsekne a na postiženou plochu se otírá. Postup se opakuje 3-4krát denně až do zotavení.
 • Aplikujte ocot na psa s jablečným jablečným octem a poté aplikujte česnekový džus, dříve zředěný 1: 1 kafrovým olejem. Léčba se provádí 3-4 krát denně.
 • Cesnaková šťáva se smíchá s malým množstvím medu a výsledná hmota se ošetří skvrnami pokožky 3-5krát denně.
 • Hlava česneku se odlupuje a prochází cesnakovým lisem. Přidejte přibližně stejné množství jablečného octa a nechte vařit 2 dny. Léčba se provádí 3-5krát denně až do úplného vyčištění pokožky.
 • Farmaceutický tar má rychlý účinek při léčbě lišejníků. Kousek vatové bavlny je navíjeno na dřevěnou tyč, navlhčenou v deku a bohatě mačkat postižené oblasti pokožky. Postup je prováděn třikrát denně. Obvykle ve dnech 3-4 dne křoví na holých místech zmizí. Láhev 30 ml v lékárnách stojí asi 35 rublů.
 • Můžete také připravit léčebné lázně s rostlinami. 300 g trávy se nalije studenou vodou a přivádí se k varu. Roztok se vyjme z tepla a nechá se infuse po dobu jedné hodiny. Napuštěná infuze je nalita do kontejneru s teplou vodou, kde se bude koupat pes. Koupání by nemělo trvat déle než 10 minut, strávit každý druhý den. Celandinová bylina prodávaná v lékárnách, jedna krabice 50g stojí 60 rublů.

Léčba léků

Léky, které se zbavují principu aplikace, lze rozdělit do následujících skupin:

 • prostředky pro lokální léčbu (masti, spreje, šampony, různé roztoky);
 • systémové prostředky (tablety);
 • vakcínové přípravky.

Po přesné diagnostice a přijímání předpisů od lékaře můžete zacházet se zbavením psů doma.

Použití místních prostředků k léčbě

Při použití prostředků pro přímé ošetření postižených oblastí je důležité dodržet dva body:

 • mast a krém se aplikuje z vnějšího okraje holé oblasti do středu,
 • Aby se zabránilo tomu, aby pes psal léky, měl by být v době léčby nosen ochranný obojek.

Pro místní ošetření jsou tyto nástroje nejčastěji používány.

Mast z “YM BK”

Masť je vhodná pro léčbu kožních onemocnění, stejně jako plačících lichenů u psů (ekzém).
Plešivé oblasti bez předběžného ošetření nebo řezání by měly být rozmazány tenkou vrstvou masti 1-2 krát denně.
Náklady na jar jsou od 30 rublů.

Lidské antifungální šampony (Nizoral, Mycoral atd.)

Lidské šampony musí být před umýváním psa předem zředěny čistou vodou (10x). Mycí šampony na mytí zvířat 1krát za 3 dny, ponecháme šampon po mýdlování po dobu 5-10 minut.

Náklady na šampony se pohybují od 300 do 600 rublů, v závislosti na společnosti a objemu láhve.

Krém “Sanoderm”

Tenká vrstva krému se aplikuje na infikovanou stříkanou pleť 2krát denně. Po nástupu zlepšení je dost léčba 1 den za den. Masť stojí 110 rublů.

Stříkací sprej zbavuje “Fungin”

Léčivo se nastříká přímo na postižené oblasti nebo se aplikuje na bavlněnou podložku a otírá pokožku a okolní vlnu. Zpracovává se jednou denně.

Cena láhve je 300 rublů.

Pilulky zbavené

V těžkých případech, kdy pes má velké množství postižených oblastí, jsou předepsány antifungální pilulky. Tablety se podávají společně s jídlem, trvání léčby závisí na závažnosti onemocnění. Všechny tyto léky nelze použít pro těhotné ženy.

Očkování psů ze zbavení

Imunizace proti odcizení se zpravidla provádí pouze na klinice pod dohledem lékaře. Očkování se provádí dvakrát v intervalu dvou týdnů. Psi mohou být zbaveni této metody v počátečních stádiích onemocnění a během inkubační doby (pokud je známo, že pes byl v kontaktu s jiným nakaženým zvířetem). Injekce se provádí intramuskulárně, v místě vpichu po dobu 2-3 dnů může přetrvávat mírný otok, který sám prochází.

Jak pochopit, že léčba pomáhá

V průměru může zbavení psa trvat až 6 týdnů (pokud jsou postiženy drápy, pak až jeden rok). Prognóza je většinou příznivá.

 • Krusty se začínají oddělovat v postižených oblastech.
 • Nová vlna začíná růst
 • Červená kůže postupně prochází
 • Svědění se snižuje

Přesné posouzení účinnosti léčby je možné pouze pomocí dřevěné lampy a odřezávání a plodin z kůže nemocného psa. Pokud se u dvou testů odebraných v intervalu jednoho měsíce neobjeví houba-původce, pes se považuje za získaný.

Jak umýt psa s medikovaným šamponem

Zpravidla se po šamponování doporučuje, aby medikované šampony odešly na několik minut. Proto v zimě musíte být opatrní, když umyjete svého psa tak, aby neudržel zima.

V chladné sezóně bude muset doma v koupelně umýt pes jakékoliv velikosti. Na spodku koupelny by měla položit gumovou podložku, aby váš mazlíček neklouzal tlapy, jinak je šance, že se pes může zranit a snaží se dostat ven. Voda by měla být pohodlná při pokojové teplotě. Za prvé, celý srst psa musí být masírován, důkladně zvlhčen. Je nutné, aby byla vlna navlhčena na pokožku, protože pokud právě vteříte ze sprchy, podsada může zůstat suchá.

Šampon se rovnoměrně aplikuje po celém plášti, třením a masáží. Pes je ponechán v koupelně po dobu uvedenou v pokynech. Potom důkladně umyjte celý šampon. Poté, co se pes utírá utěrkou a nechá se uschnout v teplé místnosti. Malí psi mohou být vysušeni pomocí vysoušeče vlasů a nastavit předhřevný vzduch.

Leave a Reply