Léčba střevní houby

Posted by

Obsah:

Léčba uretrální houby u mužů

Intestinální kandidóza: projevy nemoci a jemnosti léčby

Střevní kandidóza je onemocnění způsobené podmíněně patogenními houbami rodu Candida. Podmíněně patogenní jsou nazývány proto, že mikromycety jsou jednobuněčné mikroorganismy nacházející se ve střevě u více než 50% zdravých lidí (tedy lidí, kteří nepřišli k lékařům s příznaky kandidózy).

Příčiny vývoje a klinické projevy

Candidální střevní patogeny jsou Candida houby. Mohou patřit k různým druhům (Candida glabrata, Candida albicans, Candida parapsilóza, Candida tropicalis, Candida lusitaniae, Candida dubliniensis, Candida krusei), ale v lidském těle je obvykle jen málo. Růst kolonií je narušován bifidobakteriemi, Escherichia coli, laktobacily, enterokoky a mucinovým glykoproteinem v epiteliální buněčné stěně, která pokrývá slizniční membránu. Druhý způsob zabraňuje připojení mikrobu epiteliálním buňkám.

Kandida nemá žádný významný vliv na hostitelský organismus a pouze tehdy, když jsou obranné orgány těla potlačeny, imunita houby se snižuje, začnou se aktivně proliferovat a zadržovat různé části střeva. Jak normální intestinální mikroflóra a bariérové ​​sloučeniny přispívají k rezistenci proti houbám (rezistenci), tak potlačením nebo snížením aktivity jednoho z těchto faktorů dochází k oslabení obranyschopnosti těla a kvasinkové houby pronikají do vnitřního prostředí.

Co vede ke snížení antifungální rezistence? Různé stavy a nemoci:

 • Onkologické onemocnění (protinádorová léčba potlačuje imunitní systém a inhibuje obranné síly střevního epitelu);
 • fyziologické imunodeficience (věk a podmínky: rané dětství a pokročilý věk, stresové stavy a těhotenství, imunodeficience);
 • endokrinologické poruchy (dekompenzovaný diabetes);
 • syndrom získané imunodeficience;
 • alergické a autoimunitní onemocnění;
 • jakékoliv onemocnění, které způsobují nebo proti nim dochází k narušení absorpce a trávení potravin (tyto procesy jsou doprovázeny aktivním růstem kolonií mikroorganismů);
 • transplantace orgánů

Mezi nejčastější příčiny patří antibiotická terapie a nevyvážená výživa. Rovnováha mikrobiální biocenózy střeva je snadno narušena dlouhodobým příjmem antibakteriálních léčiv. Podobně nedostatečné množství bílkovin vstupujících do těla ovlivňuje aktivitu fagocytů a bakterií.

Zhoršení chuti k jídlu, únava, nadýmání a tíha v žaludku, bílá, připomínající tvaroh, škvrny v stolici, bolest v žaludku, prázdná stolice a rušivý pocit neúplného vyprazdňování střev – není to úplný seznam klinických projevů střevní kandidózy. Jak můžete vidět, nemají absolutní specifičnost, takže je vhodné podívat se na lékaře a podrobit se úplnému klinickému a laboratornímu vyšetření, po kterém by měla začít léčba této spíše nepříjemné a nebezpečné nemoci.

Diagnostika

Diagnóza je komplikována tím, že kauzální činidlo kandidózy může buď pasivně existovat ve střevě, nebo se účastnit patologického procesu.

Často klinický a laboratorní výzkum zahrnuje:

 • Endoskopické vyšetření. Umožňuje posouzení stavu sliznice, potvrzuje přítomnost nebo nepřítomnost vředů a bílého plaku.
 • RTG střeva.
 • Mikrobiologický výzkum. Umožňuje určit druh patogenu a vybrat vhodnou antimykotickou látku pro léčbu. Výsevní výkaly mají také diagnostickou hodnotu. Takže diagnóza je potvrzena. Pokud je počet identifikovaných kolonií vyšší než 105-106 CFU na gram.
 • Histologické a cytologické vyšetření. Škrábání ze střevních sliznic, biopsie štítu, biopsie štětcem může odhalit Candida pseudomycelium barvením biomateriálu nebo ošetřením kyselinou chromovou.
 • Invazivní, fokální a neinvazivní střevní kandidóza

Klinické projevy střevní kandidózy závisí na mechanismu invaze houb Candida do tkání. Takže jestliže vláknitá forma houby není vložena do tkáně a Candida se aktivně reprodukuje ve střevním lumenu, je považována za kandidózu neinvazivní. V této formě kandidózy se porušuje pouze břišní a parietální trávení.

 • Svědění v konečníku
 • Neformovaná židle
 • Pocit bolestí střev
 • Plynatost
 • Spastická břišní bolest
 • Známky lehké intoxikace

Ani dietování, ani zastavení antibiotické léčby přináší úlevu. Pozitivní dynamiku lze sledovat pouze při léčbě antimykotik.

Diagnóza invazivní kandidózy střev se provádí, když houba napadá epiteliální vrstvu a bazální membránu. Je charakterizován těžkým průběhem a je doprovázen příznaky peptického vředu. Duodenální vřed.

 • Bolest břicha
 • Průjem krve a hlenu
 • Plynatost
 • Horečnatá horečka
 • Fenomeny perianální kandodermatitidy

Pokud čas nezačne léčit invazivní kandidózu střeva, pak se pravděpodobně změní na systémovou kandidózu s lézemi sliznic jiných orgánů.

Pokyny pro léčbu střevní kandidózy

Existuje několik terapeutických oblastí, podle kterých stojí plán léčby střevní kandidózy.

 1. Selektivní dekontaminace střevem, tj. užívání léků, které odstraní příčinný účinek onemocnění – houby Candida.
 2. Léčba hlavních a příbuzných onemocnění.
 3. Vymezení kurzu prebiotik a probiotik k obnovení přirozené antimikrobiální mikroflóry střevní sliznice.
 4. Dieta terapie.

Všechny antifungální (antifungální) léčiva inhibují biosyntézu ergosterolů buněčné stěny houb. Některá antifungální činidla jsou však absorbována v horním střevě a v lumenu tlustého střeva a ileu nejsou dosáhnuty v dostatečné koncentraci, a proto se hlavní kolonie houb soustřeďují v intestinální kandidóze. V tomto ohledu přijetí takových antifungálních léků, jako je ketokonazol, amfotericin B, flukonazol, itrakonazol, nepovede k účinku. Naproti tomu je možný vývoj toxické hepatitidy a mnohočetných vedlejších účinků.

Pro ošetření by se proto měly používat neabsorbovatelné antifungální látky.

 • neabsorbují z gastrointestinálního traktu
 • neinhibuje normální intestinální mikroflóru
 • odolnost hub proti tomuto léku se nevyvíjí
 • povoleno pro děti a těhotné

4x denně pilulka (100 mg) po dobu 7-10 dnů – dospělí.

2 tablety denně, 1 tableta (100 mg) po dobu 5-10 dní.

Kontraindikace: přecitlivělost na složky léčiva.

Léčba antifungálními léky je považována za účinnou, pokud symptomy onemocnění zmizely a údaje z mykologického výzkumu naznačují normalizaci počtu hub. Pozitivní výsledek setí může znamenat nosič kandidů, který ve skutečnosti není onemocnění.

Současná onemocnění jsou léčena paralelně. Například ulcerativní a gastroezofageální refluxní onemocnění jsou léčeny antisecretory léky (lanzap, nexium) a blokátory histaminových H2 receptorů. Léčba Helicobacter pylori se provádí amoxicilinem, omeprosolem. Prebiotika (tzv. Stimulanty intenzivního růstu normální mikroflóry) by měly být zahrnuty do stravy. Skvělý start bude pektin, laktulóza, Eubikor – lék bohatý na vlákninu, aminokyseliny a vitamíny. Dietní vláknina, bez podstupování změn, vstupuje do tlustého střeva a je metabolizována mikrobiální látkou. Tyto látky stimulují tvorbu hlenu a buněk, kde se bifidobakterie a laktobacily cítí pohodlně.

Během léčby střevní kandidózy odborníci doporučují přestat jíst potraviny bohaté na jednoduché sacharidy: mléko, bobule, cukr, cukrovinky, kvas, pivo, med.

Pro ty, kteří z jakéhokoli důvodu neakceptují léčbu drogami, nabízíme několik receptů tradiční medicíny. Jak vždy připomínáme: samoléčení není v bezpečí, poraďte se s lékařem.

Vařte oves (5 lžící zrna 15 lžící vody) po dobu tří hodin, filtrujte výsledný vývar a požívejte 3krát denně, vždy 100 g. ve formě tepla. Doba trvání léčby je až 4 měsíce.

V ¾ sklenici brandy přidejte 3 polévkové lžíce. sůl, míchat dokud se krystaly solí nerozpustí. Po půlhodině zředte tinkturu vroucí vodou z poměru 1: 3. Výsledná lék se pije jednou denně a přidává se do 2 polévkových lžiček. tinktury 6 polévkových lžiček. vody, 1 hodinu před jídlem. Doba trvání léčby je 25 dní.

Pokud ani léčba lidovými léky, ani léčebná léčba neposkytuje výsledky, má smysl objasnit diagnózu a vyšetřit se na specializované mykologické klinice. Nedostatečná léčba je způsobena poškozením parenchymálních orgánů a vývojem střevní perforace a sepsy houbami.

Otázky a odpovědi na různé formy kandidózy

Mezi stavy, které vyvolávají patogenní vývoj, patří imunitní nedostatečnost, těhotenství, prodloužené užívání antibiotik a jiných léků, mechanická poškození.

Nejčastější příčinou kandidózy je Candida albicans, a ačkoli někteří lékařští vědci nepovažují za smrtelné, aby se člověk zbavil, je nutné. Alespoň kvůli tomu, že kandidóza mění každodenní život na noční můru: nesnesitelné svědění a peeling, otoky sliznic, purulentní záněty atd. Jsou znepokojující.

Autoinfekce (protože její zdroj infekce je vlastní mikroflórou) může trvat léta, pak ostře, pak se vybledne a postupně proniká hlouběji a hlouběji do tkáně. Někdy takový prodloužený proces vede k porážce vitálních systémů lidského těla. Takže například vaginální kandidóza může způsobit neplodnost. Nejsmutnější variantou je houbová sepse.

Existují následující formy kandidózy:

Každá z těchto diagnóz se stanoví po diagnóze (odškubněte si sliznice nebo kůži). Pokud máte pochybnosti, zda se chcete obrátit na lékaře, nabízíme deset nejpopulárnějších otázek k tématu: “Kandidóza: léčba”. Nejčastěji se na recepci ptají dermatologové.

Otázka 1. Proč někteří lidé dostanou kandidózu, zatímco jiní ne?

Houby Candida je v těle každého člověka, ale, jak bylo správně uvedeno, jsou některé kandidózy postiženy pouze kandidózou. Nejprve se vyskytují ti, kteří mají bifidobakterie a laktobakterie, a to z čreva a dysbakteriózy. Ve střevech začínají kvasinkové houby aktivně množit a dobývat nové oblasti těla. Kromě toho existuje vysoké riziko vzniku kandidózy u těch, kteří už dlouho užívali antibiotika.

Otázka 2. Jak se má léčit ústní kandidóza?

K ústní kandidóze dochází nejčastěji ve dvou kategoriích: u kojenců, stejně jako u lidí, kteří používají zubní protézy. Začíná to otoky dásní, zarudnutí sliznic a jazyka. Pak se objevují bílé drobné nájezdy, které postupně pokrývají větší plochu a tvoří různé tvary filmu. Teplota, zánět lymfatických uzlin u tohoto typu kandidózy se nestane. Děti s drozdem odmítají jíst, stávají se neklidné a dospělí zaznamenávají zvýšené sucho v ústech a pocit pálení, který se zvyšuje během jídla. Pokud se onemocnění dostane do chronické formy, často dochází k poškození hlasivky, kandidátní rinitidy, kandidózy krku atd.

Léčba ústní kandidózy trvá 2-4 týdny. Doba trvání závisí na tom, jaký lék je mykolog považován za nutné.

Při předepisování antimykotik (antibiotika jsou deriváty řady imidazolu a polyenu) trvá léčba 2-3 týdny. Během této doby pacient léčí ústní dutinu roztoky, aerosoly, gely, kapky, žvýkací tablety. Lze použít:

Chcete-li, aby tyto léky byly účinné, musíte co nejdéle udržet je v ústech. Tablety by měly být například dlouhé žvýkat a pak po dlouhou dobu držet kaše v ústech. Můžete tablety přeměnit na suspenzi a rozjasnit jejich nepříjemnou chuť přidat 50% sacharózy. Pokud je droga řešením, pak by měla zavlažování upřednostňovat komprese. Antifungální masti se běžně používají ve formě sendvičových aplikací (lék je umístěn mezi dvěma vrstvami vaty).

Pokud lékař zjistí potřebu oplachování nebo mazání úst antiseptiky, pak léčba trvá déle než -3-4 týdnů. Dříve byly pro tento účel použity pouze drogy, jejichž prodloužené užívání vedlo k podráždění sliznice. Jedná se o vodný roztok brilantně zelené, roztok boraxu v glycerinu a Lugolu. Dnes se ústa dvakrát denně opláchnou 0,05% chlorhexidin diglukonátu nebo Miramistinu. Druhá léčiva se lépe vypořádá a je téměř bez chuti, ale stojí to víc.

V pokročilejších případech, kdy dochází k erozi a vředům, je zapotřebí více systémových léků (tablet). Patří mezi ně ketokonazol, flukonazol, itrakonazol.

Otázka 3. Jak se má léčit střevní kandidóza?

Hlavní příznaky střevní kandidózy jsou bolest břicha, pocit neustálé břicha v břiše, nadýmání a uvolněné stolice se sliznicemi. Kromě toho můžete v křesle vidět bílé sýrovité vločky. Další známky kandidózy jsou vyrážky na obličeji, různé dermatitidy, vyrážky na zádech a jiné části těla.

Léčba střevní kandidózy závisí na tom, jakou formu onemocnění je diagnostikována. Takže při neinvazivní kandidóze (mírné formě) jsou předepsány resorpční antimykotika levorin, nystatin, netamycin; s invazivní formou (je vzácné, postihuje jiné orgány), je třeba užívat flukonazol, ketokonazol, intrakonazol. Systémové antifungální léky však často způsobují nežádoucí účinky a ne vždy dosahují úrovně ileu, kde žije mnoho kolonií hub.

Antifungální antibiotikum Pimafucin má vysoký fungicidní potenciál. V klinické praxi se ještě nenacházely houby, které by mohly odolat nebo si zvyknout na tuto drogu. Pimafucin začíná působit pouze ve střevní lumen a neabsorbuje se v gastrointestinálním traktu. Výhodu léku lze považovat za možnost jeho použití během těhotenství a laktace.

Dospělí pacienti se doporučují užívat přípravek Pimafucin 1 t. 4 s. denně po dobu 7 dnů. Přečtěte si pokyny.

Otázka č. 4: Jak léčit kandidózu na kůži a nehty?

Kandidóza kůže se často vyskytuje ve velkých záhybech kůže: inguinální, interdigitální, pod prsními žlázami pod podpaží. Někdy se v interdigitálních záhybech objevují malé bubliny s purulentním obsahem, praskliny, peeling. Záhady mohou zabírat obrovské plochy a v případě pitvy zanechávají za sebou eroze červenohnědé. Kandidóza kůže navenek připomíná rozsáhlé spálení.

Pokud houba rodu Candida ovlivňuje periungální válec, nejprve se zvětší a začne se odlupovat. Nejprve začne trpět nehtovou destičkou: stane se tenčí nebo ztlustá, začne se rozpadat. Zánět obvykle zmizí sám, jinak je nutná léčba.

Pokud jsou postiženy kožní léze a záhyby, antibiotika řady polyenů jsou předepsána ve formě krému, roztoku nebo masti. Toto je:

Aplikují se 1-2 krát denně, dokud příznaky úplně nezmizí, a pak další 7-10 dní, aby se zabránilo reinfekci. Pokud by místní léky nemohly pomoci, měly by být užívány systémové antimykotiky: flukonazol, orungala. Jejich dávka závisí na tělesné hmotnosti a věku.

V případě kandidózy periungálních nehtů a nehtů můžete také používat systémová léčiva: flukonazol po dobu 2-3 měsíců, každá 150 μg, Orungal pomocí pulzní terapie. Můžete léčit houby nehtů s Candidou (lék je dostupný v různých formách). Aplikuje se v tenké vrstvě na oblast zánětu, která je předem promyta mýdlem a má neutrální pH.

Otázka č. 5. Jak léčit kandidózu v krku?

Když teplota vzrostla, bylo bolestné polykat, chuť se zhoršila a po chvíli se objevil šedo-bílý květ na patře, mandlí a chrámů, a pak se houby Candida pravděpodobně dostaly do krku. Léčba houby Candida v krku se provádí v souladu s jinými typy kandidózy. Takže pro oplachování používejte Lugol, hexetidin, manganistan draselný, chlorhexidin, síran měďnatý, propolis. Hrdlo můžete namazat bavlněným tampónem namočeným v roztoku boraxu v glycerinu, roztoku methylenové modře a brilantně zelené. S ohledem na skutečnost, že tyto látky často způsobují podráždění, je vhodné zvážit možnost užívání imidazolových topických antibiotik: nystatin, amfotericinam, ketokonazol, flukonazol žvýkací tablety.

V těžkých případech je nutné 3-4krát denně užívat tablety Fungitsin, Nystatin, Mycostatin uvnitř bez žvýkání. Kurz trvá maximálně 10 dní. Flukonazol a přípravky na něm založené jsou dobře prokázány: Diflucan, Fucis, Mikosist. Doba léčby a dávkování stanoví lékař.

Existuje také houbová tonzilitida (obvykle u dětí)

Otázka č. 6: Co je nejúčinnější léčba kandidózy?

Léčba se považuje za účinnou pouze v případě, že se nemoc podaří porazit. Zde jsou jen antifungální systémové a místní drogy ne vždy uspět. Za prvé může dojít ke snížení individuální citlivosti na složky léčiva. Za druhé, houby mohou vyvinout imunitu vůči drogu. Před několika desetiletími byl Nystatin v dobrém stavu, jen kvasící houby vytvořily odpor. Amfotericin a Levorin se snaží předepsat kvůli vysoké toxicitě.

V moderní medicíně jsou preferovány produkty na bázi flukonazolu. Jedná se o Diflucan, Mycosyst, Flucostat, Diflazon. Jsou dobře vstřebávány v zažívacím traktu, vstřebává tělo o 90%, mají dlouhodobý účinek a pro ženy významně neovlivňují hormony.

Dalším dobrým léčivem jsou čípky Pimafucin. Nemá prakticky žádné kontraindikace (je dovoleno pro těhotné ženy a děti), nepoškozuje tělo a hlavně funguje bezchybně: nebyly zjištěny žádné houby, které by byly rezistentní vůči Pimafucinu.

V počátečních stádiích kandidózy jsou také účinné lokální antimykotika: působí výhradně v místě lokalizace houby, prakticky nejsou absorbovány do krevního řečiště a neovlivňují vylučovací orgány (ledviny a játra).

Otázka č. 7. Léčba “Candide”: v jakých případech může být použita?

Candide je syntetická antifungální droga, která se používá pro různé houbové infekce sliznic a kůže. V lékárnách si můžete koupit Candide ve formě roztoku, prášek, krém. Krém nepronikuje do systémového oběhu, a proto prakticky chybí vedlejší účinky. Každý, kdo má povrchní kandidózu, může použít. Těhotné ženy nejsou výjimkou. Podobně se používá Candide ve formě prášku.

Léčba houby Candida nehtů roztokem ve vzácných případech způsobuje zčervenání kůže, a proto může být také podáváno všem kategoriím pacientů, s výjimkou pacientů s přecitlivělostí na klotrimazol, hlavní aktivní složku léčiva. Řešení může být (s opatrností) aplikováno v případě kandidózy na sliznicích u novorozenců: sterilní obvaz je navinut na prst, ponořen do roztoku Candide.

Vaginální kandidóza je léčena Candideovým gelem, avšak během prvního trimestru těhotenství (ve druhém a třetím období – pouze pod dohledem lékaře), během menstruace. Masti a roztok nejsou vhodné pro osoby, které porušují celistvost pokožky.

Otázka 8. Může být kandidóza léčena tradičními receptami léků?

Léčba Candida fungus s recepty tradiční medicíny hraje podpůrnou roli, protože hlavní složky jsou bylinky, a mají antimikrobiální, protizánětlivé, sušení, dezinfekční vlastnosti. Bylinná medicína však nevylučuje příčinu houbové infekce, ale pouze zabraňuje rozvoj nemoci a v některých případech pomáhá vyhnout se relapsu. Je lepší konzultovat lékaře a doplnit léčbu pomocí bylinné medicíny.

Otázka 9. Dieta pomůže zbavit se kandidózy?

Dodržování určitých pravidel výživy pomůže rychle se zotavit z kandidózy, protože houby se aktivně množí a krmí dostatečným množstvím sacharidů a cukrů. Pokud nebudou do těla vstoupit s jídlem, houby nebudou moci růst. Během léčby se proto nedoporučuje používat:

 • Všechny ovocné šťávy;
 • Mléčné výrobky;
 • Sladké ovoce a výrobky z nich;
 • Cukr (hladký, hnědý, práškový cukr, med, cukrová řepa).
 • Alkohol
 • Brambory, mrkev.
 • Kvasinkové pekařské výrobky a droždí v jakékoli jiné formě.

Dieta musí obsahovat vejce, kyselé ovoce a zeleninu, libové maso a ryby, tvaroh, mléčné výrobky bez laktózy. Zoogli jsou mimořádně užitečné: mléko a kombucha, mořská rýže.

Otázka 10. Jak léčit kandidózu u dětí?

Děti mohou mít stejné typy kandidózy jako dospělí. Nicméně mnohé léky na léčbu onemocnění nemohou děti užívat.

Pokud je diagnostikována dětská kandidóza, léčba spadá na:

 • opláchnutí nebo ošetření čistým orálním obvazem s roztokem sody, fukorcinem, brilantním vodním roztokem, miramistinem;
 • topická aplikace krémů, kapiček, roztoků (Nitrofungin, Travogen, Nizoral, Pimafutsin). Tyto léky jsou předepsány lékařem, také kontrolují průběh léčby;
 • léčba nehtů alkoholovým roztokem jodu, masti (levorin, sírový salicyl, amfotericin, nystatin), krém “Clotrimazol”.

Lék “Pimafucin” je považován za nejbezpečnější pro tělo dítěte.

Během léčby je možné užívat léky, které zvyšují imunitu, vitamíny, bakteriální léky, které brání růstu patogenní mikroflóry a hub.

Leave a Reply