Nehtová houba ošetření rukou

Posted by

Obsah:

Jak vypadá houba nehtů? Jak zacházet s onychomykózou

Nehtová houba je infekční onychomykóza způsobená poškozením destiček a okolní kůže s dermatofytickými houbami. Dalším názvem je povrchní mykóza.

Počet infikovaných lidí na celém světě je 10-20% z celkové populace, ale pouze 2-15% lidí, kteří mají na svých rukou příznaky houby nehtů, se obrací na dermatologa.

Příčiny onychomykózy

Infekce s onychomykózou se objevuje na veřejných místech a přes jakékoliv předměty, které se dotýká lidská ruka. Patogeny a infekce ve velkém počtu žijí v dopravě, plaveckém bazénu, posilovně, vany, WC a na povrchu domácích potřeb.

Nejčastěji povrchní mykóza postihuje následující kategorie populace:

Houba na rukou je nákazlivé onemocnění. Pacient s mykózou rozšiřuje spóry dermatofytu do okolí.

Příčiny povrchní mykózy jsou:

 • Metabolické poruchy.
 • Nesprávná péče o nehty.
 • Provádění manikúry se surovými nástroji, které používala jiná osoba.
 • Poškození kůže dermatologickými onemocněními nebo bakteriálními infekcemi.
 • Dlouhodobá perorální antikoncepce.
 • Nekontrolovaná léčba antibiotiky.
 • Podvýživa s množstvím sladkostí.
 • Dlouhé nošení umělých nehtů (více než 3 měsíce).
 • Dědičná predispozice. Všichni lidé tak či onak jsou v kontaktu s mikroby, ale ne každý trpí onychomykózou. Řada studií provedených vědci ukázala tento vzorec: riziko infekce hřebíků hubami houbou je skvělé pro ty lidi, jejichž blízcí příbuzní se alespoň jednou potýkali s tímto problémem.

Onychomykóza rukou způsobuje dva druhy hub: dermatofyty nebo antropofilní trichofytony nebo kvasinky jedince rodiny Candida. Hlavní příčinou onychomykózy je červený trihofiton.

Nehtová houba na ruce: stupně, formy a znaky

Bez ohledu na to, jaký druh houby způsobil onemocnění nehtů na rukou, patologie se projeví se 4 hlavními vadami.

Jak funguje houba nehtů?

 • Barva desky se změní.
 • Hřebík se ztuhne.
 • Struktura hřebu je zničena.
 • Objeví se místa podobná plísním.

Fotografie jasně ukazuje, jaké změny nehtů způsobují houbu v rukou v počáteční fázi.

Modifikace nehtů je pozorována buď na okrajích, nebo začíná od základny. Závisí na aktivitě specifické houby – kandidální sporózy nebo dermatofytu.

V závislosti na místě léze stratum corneum specialisté odlišují proximální, povrchní a distální formy onychomykózy. Jak rozpoznat vývoj houb na nehty rukou?

K tomu je třeba vědět, že patologie probíhá ve třech fázích:

Houba pod hřebíky je znamením proximální subunguální formy. Candida albicans funguje. Nemoc se obvykle vyskytuje u žen na pravé straně kvůli své funkční aktivitě.

Onychomykóza je také klasifikována podle klinického průběhu. Pokud se onemocnění rozvíjí podle normotrofického typu, struktura hřebu se po dlouhou dobu nemění. Nicméně, zevnitř a po okrajích uvidíte pruhy a skvrny, jejichž barva se liší od bílé až tmavě žluté. Postupně postižené oblasti splynou a rozmazávají vzhled celého nehtu. Oblast kolem Měsíce zůstává nedotčena.

Hypertrofický typ onychomykózy rukou způsobuje hyperkeratózu kůže v lůžku pro nehty. Deska nad ní je zhutněna a v hloubce jsou žluté pruhy a bílé skvrny. Vzhledem k aktivitě parazita se zdá, že hřebík je zkorodovaný. Při vysoce vyvinuté hyperkeratóze získává knoflíkový povrch a mění směr růstu. Pacientovi je diagnostikována onychogryfóza.

Když nastane onychomykóza na onychotickém typu, hřebík se rychle oddělí od lůžka od strany volného okraje. Hladký povrch desky se stává bílou nebo bělavě žlutou.

Vypadá to jako nehtová houba na rukou s jiným patologickým průběhem, jak je ukázáno na fotografii. Často má pacient všechny formy onychomykózy.

Léčba onychomykózy léky

Lékaři diagnostikují onychomykózu tím, že odškrtnou nemocný nehet. To je nezbytné k určení příčin nemoci a ke stanovení přesného patogenu. V průběhu mikroskopie identifikuje laboratorní asistent přítomnost patogenu a pomocí bakposev stanoví druh parazitární vzorky a její odolnost proti fungicidním lékům.

Rychlost léčby nehtové houby na rukou závisí na závažnosti onemocnění a přesnosti všech lékařských předpisů. Kurz terapie, dermatologové a mykologové tvoří drogy pro vnitřní i vnější použití.

Krémy, masti, roztoky jsou považovány za účinné a snadno použitelné protihoubové látky na rukou:

Nejlepším prostředkem pro léčbu nehtů hub je Lamisil krém a gel, terbinafinová masť a krém.

Léčba problémových oblastí způsobuje 2 p. za den. Široká škála léčebných účinků dává pacientovi příležitost omezit se na vnější léčbu onychomykózy.

Pro interní použití je pacientovi předepsána antimykotika v pilulkách:

Vysoký terapeutický účinek léčiv je způsoben schopností účinných látek klesat do buněčné membrány. Ale tablety ze skupiny antimykotik jsou zakázány pít během těhotenství a dysfunkce jater, ledvin, gastrointestinálního traktu.

Systémové léky zahrnují v terapii v nejvíce zanedbávaných případech. Kombinace externích a orálních prostředků zvyšuje účinnost léčby, pokud krevní oběh přenáší dermatofyty do celého těla. Takzvané pulzní léčba onychomykózy se provádí s přestávkami mezi rozvinutými kursy. Podle jeho zásad pacient trvá přesně 1 týden předepsanou léčbou, poté trvá 2 týdny a pokračuje v léčbě.

Pokud je onychomykóza mírná (méně než 60% nehtů je postiženo), lékaři předepisují speciální laky, spreje a tonikum.

Aktivní složky lékařské kosmetiky pronikají strukturou destičky a vytvářejí podmínky, za kterých mikrobi postihují hladovění kyslíkem a umírají. První výsledek se objeví po 2 dnech od aplikace laku.

Zvažte, jak zacházet s houbou nehtů na rukou s laky, spreje a tonikum.

Přístrojová léčba hubových nehtů na rukou

Pokud dermatofyt nebo kandidální parazit postihuje více než 60% oblasti nehtů a hledáte způsob, jak rychle vyléčit houby na nehty, požádejte svého dermatologa o čištění hardwaru. Na klinice se postup provádí pomocí speciálního nástroje, který bezbolestně odstraňuje horní vrstvu destičky. Před zahájením manipulace je hřebík změkčen a dezinfikován.

Čištění hardwaru podporuje hlubší pronikání léčiv do ošetřené desky. Obnova postiženého tkáně se objevuje dvakrát rychleji.

Ještě účinnější způsob léčby onychomykózy je léčba laserem.

Terapeutický účinek je dosažen díky nejhlubšímu ponoření laserového paprsku do struktury desky. Tam paprsek ničí spory hub, a po 4 až 10 procedurách se choroba zhoršuje. Velmi rychle se laser vyrovnává s prvními známkami povrchní mykózy. U závažných lézí je laserová terapie doprovázena průběhem farmakoterapie.

Chirurgické odstranění nehtů je předepsáno, když konzervativní opatření pro onychomykózu neposkytují výsledky. Podstatou operace je zničení zóny růstu hřebíka a zranění postele. Lékaři se však snaží takovou událost vyhnout, protože odstranění nehtové desky má řadu kontraindikací a způsobuje silnou bolest.

Lidové prostředky proti houbám na nehty

Po infekci houbami mohou nejen léky vrátit krásu do rukou, ale i domácí procedury ve formě lázní, krémů a ošetření mastí na prstech.

Nicméně lidské zacházení s nehtovou houbou na rukou bez léků bude opodstatněné, jestliže jsou kontraindikace užívání farmakologických antimykotik. V ostatních případech se lidové léky nejlépe používají spolu s farmakologickými přípravky.

Esenciální oleje, jód, celandin, kalanchoe, kyselina octová, jablečný jablečný ocet, kombucha, propolis, máta a další přírodní produkty dobře bojují proti hubám nehtů.

Zde jsou některé účinné prostředky pro onychomykózu, které se nejčastěji používají v tradiční medicíně.

 • Jablečný ocot. Produkt se zředí vodou rychlostí 1: 2. Každý den se ruce ponoří do roztoku po dobu 20 minut. Dokončete postup opláchnutím čistou vodou. Léčba trvala 2 až 3 týdny.
 • Esenciální olej čajového stromu. Droga se používá po sprchování, nanášení několika kapek oleje na párové nehty. Po 15 minutách si umyjte ruce nebo nechte olej na nehty, dokud se samy odpaří.
 • Kuřecí vejce. Obsah 1 vejce se smíchá se svazkem másla a 100 ml 70% octa. Hmotnost působí na kůži obklopující postiženou desku a po 15 minutách se vypláchne. Manipulace stráví 1 p. denně po dobu 2 týdnů.
 • Alkohol, glycerin a esenciální esence. Kapaliny se smíchají v poměru 2: 1: 2 (měří se s čajovou lžičkou). Kompozice se aplikuje na poškozenou oblast. Výsledek se projevuje vytvořením nového zdravého povrchu hřebíku.
 • Čaj a káva. Každý večer v misce s jedním ze silných vařených nápojů sklopí ruce po dobu půl hodiny. Zasedání poskytují antifungální a regenerační účinek. Frekvence postupů je určována podle velikosti léze. V počátečních stádiích onychomykózy stačí několik zasedání.
 • Česnekový krém. Kaše, vytlačená ze zeleniny, je kombinována s máslem 1: 1. Každý den se na postiženou desku aplikuje masť, dokud nezmizí všechny příznaky houbové infekce.

Video:

Prevence onychomykózy

Aby se zabránilo infekci hřebíků na rukou s houbou, můžete sledovat jednoduchou prevenci. Dodržujte pravidla osobní hygieny a nedávejte manikúru neoprávněným osobám.

Pokud děláte manikúru v salonu, věnujte pozornost tomu, zda odborník používá sterilní nástroje. Posílit slabé nehty a zabránit jim zranění. Včasné odstranění prodloužených nehtů a použití kvalitních laků.

Přehled účinných metod, jak se zbavit houby nehtů na rukou

Spolu s námi na Zemi žijeme asi 50 druhů mikroorganismů, které způsobují houbové onemocnění kůže, nehtů a vlasů. Jsou neviditelné a onemocnění začíná postupně.

Pětina populace je infikována mykotickou infekcí, která způsobuje houby nehtů, ale ne všechny vykazují příznaky a někteří je nepoznají.

Symptomy nehtové houby na rukou

V počáteční fázi to často vypadá jako skvrny a skvrny, které jsou snadno zaměňovány s mechanickým poškozením, pokud neznáte charakteristiky houby.

Známky, že máte nehtovou houbu nebo onychomykózu:

 • Barva hřebu se změnila;
 • Hřebík se zesílil;
 • Destička nehtů se odlupovala a stala se křehkou;
 • Byly to skvrny, které vypadaly jako plíseň;
 • Pálení, svědění;
 • Teplo nebo suché ruce a prsty.

Škody na nehtu mohou začít od okrajů nebo ze základny, záleží na typu mikroorganismu zachyceného v tkáni: kandidální houba nebo dermatofyt.

Houba pod hřebíkem na rukou je způsobena rody Candida albicans. Častěji se to stává u žen v souvislosti s výkonem mokrých domácí úkolů, což přispívá k vytváření podmínek pro zavedení infekce.

Infekce začíná zánětem na nehty v okolí nehtu. Zvětšují, zhušťují, zčervenávají a jsou pokryty šedivými šupinami. Dotknutí se je bolestivé.

Jak vypadá houba nehtů?

Klasifikace podle choroby

 • Normotropní typ – struktura desek se po dlouhou dobu nezmění, ale existují bílé a žluté skvrny. Postupně se rozšiřují, spojují se do jednoho velkého a zabírají téměř celý nehtový bod.
 • Hypertrofický typ houbového onemocnění rukou – kůže v blízkosti nehtů se stává hrubá a zesílená. Hřebík je utěsněn, v hloubce jsou bílé a žluté skvrny. Hřebík se stává klenutým, s ostřenými okraji, jeho směr růstu se může změnit.
 • Onycholytický typ – oddělení hřebu od lůžka, povrch desky je bílá nebo bílo-žlutá.

Klasifikace stupňů mykózy

 1. Počáteční stupeň je ve středu destičky nehtů nebo s malými skvrnami nebo pruhy na okraji.
 2. Střední stupeň – skvrny se zvětšují, deska se zesiluje, vnější vrstva desky se odlupuje.
 3. Dystrofická fáze – kůže obklopující nehet je zapálená, hřebík se rozpadá. Příčinné činitele houby nehtů spadají na jiné části těla.

Kdo je nejvíce ohrožen?

V ohrožení jsou:

  1. Nedávno získané osoby, starší pacienti s oslabeným imunitním systémem, cukrovka, endokrinní onemocnění.
  2. Osoby, které užívají širokou škálu antibiotik po dlouhou dobu, předepsané lékařem nebo profylakticky získané pro vlastní léčbu.
  3. Pacienti, kteří dostávali imunosupresivní léky – glukokortikoidní hormony, cytostatika.
  4. Ženy, které používají nehty falešné konstrukce, za kterých jsou příznivé podmínky pro reprodukci hub.
  5. Specializované profese související s mokrým prostředím: pracovníci v kuchyni, kteří slouží v hotelích, prázdninových domcích, prádelnách.
  6. Zaměstnanci zemědělských podniků, cukrářů a pekáren; Osoby zajímající se o manikúru – kvůli účinkům na nehty alkalických roztoků, chemických, odmašťovacích účinků, které snižují odolnost nehtů proti houbovým infekcím a látky obsahující cukr, které vytvářejí prostředí pro patogenní flóru.
  7. Pacienti s poškozeným povrchem destičky nehtů, bez ohledu na původ poranění. Manikúra, podlitiny, ztuhnutí, dokonce i rozštěpení v důsledku hry na kytaru mohou zvýšit riziko onychomykózy.
  8. Pacienti, kteří dlouhodobě užívají perorální antikoncepci.
  9. Sousedé a příbuzní osoby infikované houbou, žijící s nimi společně. Riziko přenosu se zvyšuje se sdílením předmětů pro manikúru, koupelnové doplňky a zařízení pro úpravu vody.
  10. Pacienti s mykózou nohou nebo nehty.

Starší pacienti s oslabeným imunitním systémem jsou ohroženi.

Mikroorganismy, které způsobují houbu nehtů rukou, nespočetné klastry se nacházejí ve veřejné dopravě, v lázních, v saunech, v bazénech, v tělocvičněch a v toaletách.

Ale ne všichni jsou nemocní, protože dědičná rezistence vůči mikroorganismům, jejich vlastní zdravá imunita a hygienická pravidla pomáhají mnoha.

Nebezpečné účinky houby na ruce

Pokud nebudete věnovat pozornost estetickému nepříjemnosti houby nehtů a zpoždění s návštěvou lékaře, nebo doufáte, že se tělo dokáže vypořádat sami, po nějaké době bude problém s komplikacemi.

Často se houba nehtů vyvíjí pomalu a nezpůsobuje úzkost, ale kdykoliv se obranyschopnost těla oslabí kvůli jiné nemoci, v průběhu roku nebo věku, mohou se aktivovat mykotické mikroorganismy a způsobit poškození zdraví:

 • Proces přechodu na kůži rukou;
 • Zánět způsobený bakteriální infekcí poškozených tkání;
 • Erysipelas ruky;
 • Infekce mykotického původu;
 • Infekce hřebu s plísněmi;
 • Alergické projevy v důsledku intoxikace těla s produkty houb.

Osoba, která zanedbává léčbu onemocnění houbových nehtů, šíří infekci jiným lidem.

Erysipelas ruky je nebezpečným důsledkem houby na rukou.

Jak zacházet s houbou nehtů na ruce?

Lékařská terapie

Při návštěvě dermatologa nebude diagnostikování problémů, ale pro objasnění typu patogenu lékař předepíše několik testů:

 • Škrábání povrchu nehtové desky;
 • Analýza kožních stupnic periungálního válečku;
 • Sesení reakce na antimykotika.

Tyto informace pomohou včasné jmenování správné léčby a zotavení pacienta.

Pokud se léčebný režim stanovený dermatologem nepozoruje, může infekce získat protidrogovou rezistenci a průběh terapie se bude muset opakovat v intenzivnější formě.

Ošetření se provádí podle schématu společně s místním (externím) a interním používáním. Pro externí použití může lékař předepsat roztoky, krémy nebo masti:

Pro externí použití může lékař předepisovat Clotrimazol.

V kombinaci s těmito léčivy pro orální podávání, které jsou přísně pod dohledem lékaře (protože existují kontraindikace), mohou být předepsány pilulky pro nehty nebo kapsle:

V počáteční fázi, pokud je stupeň vývoje choroby malý, houba postihuje až 50% nehtové oblasti, lékařské laky a spreje mohou být předepsány lékařem.

V lehkých případech může být výsledek pozorován do dvou dnů po aplikaci lékařské kosmetiky.

Způsob nanášení laků a sprejů:

 1. Lac Batrafen – ošetření nehty každé 2 dny po dobu jednoho měsíce. Příští měsíc se nehty ošetřují 2 krát týdně. Počínaje třetím měsícem a déle – 1 měsíčně.
 2. Terbix + Terbinafine (sprej) – 2 krát denně, postříkáme sprej na nehty a sousední kůži po prvním nanášení alkoholu.
 3. Lac Demicten – denní použití, ničí mikroorganismy na povrchu nehtů a pokožky, snižuje nepříjemný zápach z rukou.
 4. Candide (denní péče) – denně až třikrát, vtlačení do destičky na nehty (více informací o přípravku naleznete zde).

Pokud choroba prošla do pokročilého stádiu a houba postihuje více než 70% oblasti nehtů na rukou, lékař vás požádá, abyste rychle vyléčil houbu na nehty.

Pokud choroba prošla do pokročilého stádiu a více než 70% oblasti nehtů na rukou je postiženo houbou, léčba bude trvat určitou dobu. Stejně jako v této situaci, abyste hubu na nehty rychle vyléčili, řekněte to lékaři. Bere v úvahu všechny kontraindikace a jednotlivé charakteristiky průběhu onemocnění.

Je vyrobena pouze v kanceláři dermatologa pomocí speciálního nástroje po dezinfekci a změkčování nehtové destičky.

Horní vrstva nehtové destičky je během tohoto postupu vyčištěna a přístup léků do tkání je usnadněn. Léčivé látky začínají pracovat rychleji a pronikají hlouběji. Laserová léčba, jako způsob léčby, ničí spory hub v několika procedurách, pokud není průběh onemocnění komplikovaný.

V případě těžkých komplikací je léková terapie doplněna laserovou léčbou. Chirurgické odstranění se používá ve zvláště vzácných případech, kdy jiné metody léčby onychomykózy nepomáhají. Postup je bolestivý a má kontraindikace.

Lidové prostředky

Způsob léčby, který je ve vašem případě nejúčinnější, lze zvolit pouze na základě shromáždění informací o typu mikroorganismu a závažnosti mykózy.

Ale s dostupnými kontraindikacemi k internímu užívání drog je přijatelné, abyste používali domácí postupy.

Mezi přírodní léky používané k léčbě nehtů houby:

 • Peroxid vodíku;
 • Pepřenka;
 • Propolis;
 • Kombucha;
 • Celandine;
 • Kalanchoe;
 • Jod;
 • Kyselina octová;
 • Jablečný ocetový ocot

Mezi přírodní léky používané k léčbě nehtů houbou je máta.

 1. Olej z čajovníku. Nechte své nehty po páření.
 2. Cesnak. Každý den na nehtu ukládejte mleté ​​maso 2-3 stroužky česneku smíchaného s máslem.
 3. Jablečný ocot. Ve zředěném poměru 1: 2 je ocet ponořen dvakrát denně prsty a držen po dobu 10 minut.
 4. Acetová esence, glycerin a alkohol. Smíchejte malé množství v poměru 2: 1: 2. Připojte jako kompresi.
 5. Čaj nebo káva. Pečlivě vařili a dali si prsty do nádoby s vařením. Má antifungální účinky.

Prevence nehtové houby na rukou

S převahou infekce a snadnou infekcí se schopnost mykotické infekce přenášet z člověka na člověka, hygiena pomůže chránit se před houbami nehtů:

 • Nepoužívejte jiná zařízení na manikúru a nikomu nedávejte své vlastní;
 • Pokud dostanete manikúru v kosmetickém salonu, ujistěte se, že mistr má sterilní nástroje;
 • Vyhýbejte se zraněným nehtům, nenoste dlouhé nehty;
 • V domě, kde pacient žije s mykózou, provádějte důkladnou dezinfekci přístupných povrchů a používejte pouze osobní hygienické předměty, ručníky, pilníky na nehty, žínky a rukavice;
 • Umyjte si ruce po příchodu z ulice;
 • Po kontaktu se zvířaty umyjte ruce;
 • Používejte krém na ruce s antifungálním účinkem;
 • Dezinfikujte domácí manikúru;
 • Každou ranu ošetřete antiseptikem;
 • Zvyšte imunitu vytvrzováním a užíváním vitaminů.

A co je nejdůležitější, při prvním podezření na houbovou infekci nečekejte na vývoj událostí, ale navštivte dermatologa nebo mykologa, který vám řekne, jak rychle řešit problémy.

Leave a Reply