Nehtová léčba mykozanem

Posted by

Obsah:

Toenail houba – příznaky a léčba

Nehtová houba je onemocnění, které dosud získalo “popularitu”, i když tyto příznaky byly lidstvu známy již více než jedno století. Při snaze o krásu se člověk snaží přenést každý centimetr svého těla na ideál, nehty nejsou výjimkou, protože rozpadlé žluté nehty mají spíše nepříjemný vzhled. Nicméně, vnější projev nehtů – jen první stupeň onemocnění.

Jak vypadá houba nehtů a jak to vypadá?

Nejčastěji výraz “houba” nohy vykresluje obraz s neprůhledným žlutým hřebíkem, který se rozpadá při pokusu ořezání.. Tento typ je však jen jednou z forem vývoje onemocnění. Onemocnění vzniká v důsledku uvolnění patogenních spór do oblasti nehtové plotny, která začíná aktivní reprodukci a “záchvat” území. Existuje několik odrůd houby, z nichž každá má své vlastní charakteristiky ve vnějším projevu.

Potřeba pochopit, jak vypadá houba, je způsobena tím, že příznaky jsou často zaměňovány s dočasným poškozením tkání způsobeným omrzlinami, rozdrcením nebo zraněním. Samo o sobě se houba vyvíjí spíše pomalu, nicméně po ovlivnění léze celé nehtové plotny existuje riziko, že se choroba rozšíří do sousedních tkání a léze nejprve pokryje kůži mezi prsty a pak úplně stéká. Pokud houba nehtů probíhá pouze s vnějšími projevy ve formě odlupující se nehtové desky, poškození tkáně je doprovázeno stálým svěděním, suchou kůží a přítomností velkého počtu mikrotrhlin v noze.

 • Nejběžnější formou houby nehtů je dermatofyt. Porážka začíná na stranách desky nehtů. Dotčená část se stává neprůhlednou žlutou barvou. Toto onemocnění zachycuje celý neht, čímž je silnější. Pak je houba rozložena na válec. Zvětšuje se jako zánět. Bobtnání válečku vede k přemístění nehtové desky nebo fatálním změnám ve tvaru kvůli zničení tkání.
 • Mouchová houba je dalším typem infekce. Tato odchylka je považována za nejslabší formou onemocnění, jelikož houba postihuje pouze nehty, nedotýká se subunguálního tkáně a válečku. Zevnějšek je tato houba charakterizována změnou barvy destičky. Nebude to nutně žluté, zelené nebo černé skvrny jsou častější příklady.
 • Kvasinková houba není charakterizována zhrubnutím nehtové destičky během léze nehtu, ale naopak se stává tenčí. Zbytek choroby je jako dermatofyt. Hřebík se změní na žlutou, začíná od okraje lůžka. Postupně se rozšířil po celé oblasti. Změna barvy přichází do hnědého odstínu.

Nehtová houba: léčba drogami

Dnes v lékárnách najdete obrovské množství různých prostředků k boji proti houbám: pilulky, laky, masti, lotiony – formy užívání drog mohou být velmi rozmanité. Nicméně, užívání jakýchkoli léků by mělo být doprovázeno předchozí konzultací s lékařem, zvláště pokud se rozhodnete vyléčit onemocnění pilulkami. Nezávislá volba fungicidního prostředku je povolena pouze jako preventivní opatření.

Loceryl je lak proti houbám nehtů. Může být použita jako prostředek prevence, stejně jako lék na již postižený nehet. Tento lak se prodává v lékárnách, zatímco má dostatečně velké vybavení, protože vedle láhve léků v krabičce je také pilník na nehty, aplikátor pro nanášení laku a také tampon pro odstraňování laku. Pokud je přípravek Loceryl používán jako profylaxe, měl by být aplikován nejpozději jeden den před návštěvou veřejného místa, protože lék působí spíše pomalu. Totéž platí pro léčbu, protože úplná léčba houby trvá asi rok a týdenní aktualizace laku na talíři.

Microderil je levný a účinný prostředek proti houbám. Krémy jsou vyráběny stejně jako roztoky, které potřebují zpracovat celou nehtovou desku, stejně jako pokožku kolem nehtu. Lék se třese do postižené oblasti 2krát denně a úplné uzdravení nastane přibližně za 2-3 měsíce. Jako profylaktikum se mikroderyl není používán, ale pod dohledem lékaře může tento lék užívat těhotné ženy a dokonce i děti.

Mikozan se vyrábí ve formě pěny a krému. Ačkoli se používá k léčbě houby, není to jediná indikace pro použití. To platí zejména o pěnu, která může být aplikována na nohy a nohy po náročném dni, aby se zmírnila otoky a únava. Je také vhodný pro profylaktické použití.

Při léčbě mykózanem je nejčastěji předepsán krém, který se dvakrát denně nanáší do pleny. Výsledek se objeví nejdříve 4 týdny.

Oflomil je nejbližším analogem Loceryl, který je také k dispozici ve formě laků se sadou aplikátorů a tamponů pro odstraňování finančních prostředků. Aplikujte postižený lak na nehty dvakrát týdně, ale na rozdíl od přípravku Loceryl lék funguje mnohem rychleji.

První výsledek, podle pokynů výrobce, se objeví asi za týden používání přípravku, ačkoli je nutné počkat, až bude lék zcela zdravý. Po celou dobu je nutné používat lak v souladu s pokyny.

Terbinafin

Terbinafin je dostupný ve formě tablet, které se mohou zcela vypořádat s houbou nehtů až po 12 měsících, i když první výsledky se objeví mnohem rychleji. Stejně jako u ostatních pilulků, lék nelze použít při onemocněních ledvin a jater, neboť lék je uchován v těle a může vést ke zhoršení vnitřních orgánů. Nejčastěji se tento nástroj používá pro houby krku nebo plíce.

Lamisil je další dlouhotrvající pilulka, houba je nejvíce dlouhotrvající látka, která napadla velké prsty, protože postižená oblast je větší než na jiných prstech.

Často je použití prostředků doprovázeno vedlejšími účinky, včetně dočasné atrofie chuťových pohárků, bolesti žaludku a zvracení.

Jak si vybrat masti proti houbám nehtů?

Antifungální masť se používá pouze tak, jak ji předepisuje lékař, takže výběr léku spadá výhradně na ramena specialisty, ačkoliv masť na rozdíl od tablet neovlivňuje stav vnitřních orgánů a působí lokálně. Je také třeba poznamenat, že masť je řešení problému pouze v počáteční fázi, kdy se houba ještě nerozšířila na celou destičku nehtů. V pokročilejších případech je účinek masti poněkud nevýznamný nebo se zdá pomalejší než u jiných prostředků.

Ve vzácných případech samo-výběru je třeba věnovat pozornost infekci, kterou masť zvládne. Spor patogenů je spousta, potřebujete vědět přesně příčinu houby v jednotlivých případech, abyste pochopili, který masť je vhodný. Pokyny zpravidla uvádějí seznam patogenů, které lék může zabít.

Lidové nápady pro nehty na nohou

Tradiční metody léčby nehtové houby ve většině případů zahrnují použití octa. Působí jako antiseptikum a neumožňuje šíření infekce dále podél nehtové plotny. Použití octa je vhodné v počátečních fázích vývoje houbových onemocnění, jelikož v jiných případech existuje vysoké riziko, že infekce bude hlouběji – pod nehty, kde nebude snadné se dostat do diskuse.

Ocet se používá ve formě:

 • Lázeň pro nohy v poměru 1 šálek 6% ocet v pánvi horké vody. Voda by se měla dostat do kotníků. Doba trvání procedury je 15 minut a musíte se opakovat třikrát týdně.
 • Lotiony, když je bavlněná vložka zvlhčena 9% octem nebo esencí (70%), smíšená ve stejném poměru s vodkou. Použijte bavlněnou podložku pouze na postižený nehet po dobu 15 minut. Stejně jako v případě lázní, musíte se opakovat třikrát týdně.
 • Masti, které jsou vyrobeny ze dvou částí octové esence (70%), jedné části olivového oleje, jedné části glycerolu a jedné části dimethyl ftalátu.

Kromě octu má antifungální účinek peroxid vodíku. Před procedurou se nohy vaří v lázni se sodou. Hřebíky pod vlivem vody budou měkčí, takže můžete dokonce bojovat se zanedbanými případy nemoci. Z hřebíku odtáhněte malý kousek z nehtové desky. Snižuje se na 3% roztok peroxidu vodíku, poté se vrací na místo, kde se zvedne. Fixovat kousek hřebíku může být plastový obal. V tomto stavu je nutné trvat asi 1 hodinu, pak opláchněte nohy teplou vodou. Opakujte tento postup dvakrát denně, dokud příznaky nezmizí. Je to poměrně obtížné, ale v případě pokročilé nemoci – skvělý způsob, jak vydělat spory bez rizika opakování.

Kromě těchto fondů tradiční způsoby léčby nehtů na houbách naznačují tření kyseliny borité, amoniaku, nasekaného česneku nebo cibule. Méně účinné, ale stále použitelné ponožky s trávovým prachem. K tomu je třeba rozemlet heřmánek, šalvěj, máta a kopřivu na prášek, po kterém se prášek nalije do ponožky, kterou je třeba nosit po celý den. Takový lék je vhodný pro počáteční léze nohou nebo kůže mezi prsty. Změnit květinové ponožky potřebují denně.

Prevence

Houba může být zachycena kdekoli, protože vnější faktory, jako je teplo nebo chlad, prakticky neinterferují s výrony infekce. Ne všechny dezinfekční prostředky se mohou vypořádat s infekcí, protože houba je velmi houževnatá.

Infekce se nejčastěji vyskytuje v důsledku kontaktu s infikovanými buňkami na neinfikovaném povrchu. To znamená, že můžete vyzdvihnout houbu na místech, kde byla dříve nemocná osoba.

Abyste se vyhnuli infekci, musíte přijmout bezpečnostní opatření. Zejména musíte dodržovat vlastní hygienu. Tento koncept zahrnuje každodenní procedury v lázni, po které by měla být pokožka utěrána suchým ručníkem a po návštěvě obzvláště nebezpečných míst v nechráněné botě je nutné ošetřit nohy antiseptiky. Odkazuje také na pravidla osobní hygieny pro používání osobních věcí. Nemůžete použít jiné manikúrní doplňky, takže v kosmetických salonech se ujistěte, že majitelka manikúry a pedikúry používá buď jednorázová zařízení, nebo předem dezinfikovaná ve speciálním řešení (jednoduché postřikování spreje nebude fungovat). Doma se také ujistěte, že nikdo nepoužívá vaše nehtové doplňky.

Na veřejných místech, jako je vana, sauna, bazén, posilovna nebo pláž, noste boty, kdykoli je to možné. Antifungální laky, které jsou předem aplikovány, budou před návštěvou těchto míst dodatečnou prevencí. Je třeba si uvědomit, že částice kůže s výtrusy houby mohou být právě na podlaze, takže snadná chůze na bosých nohou může stát zdravými hřebíky.

Pro prevenci hubení nehtů na nohou se nedoporučuje používat věci jiných lidí, obzvláště obuv nebo doplňky do koupelny. Před koupáním je nutné ošetřit dezinfekčním prostředkem. Měli byste také měnit své ponožky nebo punčochy denně, protože dokonce i za den bezprašné práce akumulují dostatek potu a sekretu, aby vytvořili nehygienické podmínky, když jsou znovu nasazeny.

Nehtová léčba mykozanem

Všichni se snažíme mít krásné a zdravé nehty. Občas se mohou objevit nehty houba nehtů. A tento “nevítaný host” nepůjde nikde, dokud nebude zničen.

Nehtová houba a její léčba

Někdy se na nehty může objevit houba. Pokud máte na ruce nepravé nebo prodloužené nehty, máte v první řadě riziko vzniku nehtů. Takže pokud jste se rozhodli použít akrylové nebo gelové nehty, abyste zabránili tvorbě houby na nehty, pak se ponořujeme, abyste vás rozrušili – toto cvičení je zcela zbytečné. Umělé nehty vám v žádném případě neumožní zbavit houby nehtů, ačkoli samozřejmě s jejich pomocí může být tato vada ukrytá.

Pokud se na vašich nehtů vytvořila houba, rádi vám budeme informovat o dobré zprávě – houba nehtů může být vyléčena a velmi jednoduchými a velmi účinnými způsoby. Celkově existuje několik způsobů léčby nehtů, a pokud máte umělé nehty na nehty, musíte je nejprve odstranit, abyste mohli pokračovat v léčbě a zvýšit její účinnost. Nezapomeňte, že účinek aplikované léčivé masti nebo jiných prostředků bude neúčinný, pokud se na nehty nosí umělé nehty. Po odstranění falešných nehtů z vašich přirozených nehtů potřebujete nehty ozdobit a co nejkratší, abyste mohli lék aplikovat přímo na léze, aniž by došlo k nějakým zvláštním potížím s aplikací nápravy.

Můžete použít nástroje, kterým důvěřujete, a jejichž účinnost jste osobně testovali, nebo požádejte o radu lékaře, který doporučuje právě ten, který je nejvhodnější pro léčbu houby ve vašem případě.

Nehtová houba a výživa

Léčba houba nehtů by měla být kombinována s “antifungální” dietou. Nezapomeňte vyloučit ze stravy pivo, kvas, šampaňské a pokrmy používající kvasnice. A také snížit spotřebu cukru a výrobků obsahujících cukr, protože cukr je skvělé prostředí pro houby.

Nehtová houba – lidové recepty

Pro vaše informace je poměrně málo rostlin, které pomáhají při léčbě houba nehtů, s pozoruhodnými antifungálními a antibakteriálními vlastnostmi. Například olej z čajovníku je vynikající pro ošetření houby nehtů, zatímco má antivirové a antibakteriální vlastnosti, což nejen pomáhá léčit, ale také předcházet různým problémům s nehty. Další léčebné přípravky založené na přírodních složkách jsou také velmi účinné, což pomáhá snadno dosáhnout krásu a zdraví rukou za velmi krátkou dobu. Máte-li houbu na nohy, v tomto případě koupele s odvar z trávy rostliny nebo soda (1 polévková lžíce na 1 litr vody).

Doporučujeme, abyste před spaním na postiženém nehtu položili kus Kombuchy, obalte s polyethylenem a bandážem přes noc, umyjte si nehty teplou vodou ráno, odstraňte mrtvé částice pokožky a ošetřete poškozený povrch jódem.

Dávejte pozor na vaše ruce! Před zahájením jakéhokoli druhu léčby však doporučujeme, abyste ještě plně ujistili, že léčíte houbu, a ne nějakou jinou chorobu. Existují další choroby nehtů na rukou, jejichž příznaky jsou ve své podstatě velmi podobné symptomům houba nehtů. Nezapomeňte konzultovat s dermatologem před tím, než předepíšete léčbu pro sebe, abyste si byli zcela jisti, že potřebujete léčit nehtovou houbu.

Onychomycosis – nehtová houba

Onychomykóza nehtů se často vyskytuje u lidí s oslabenou imunitou, protože v normálním stavu zabraňuje imunitní systém epitelu a stratum corneum pronikání a zakořenění houby.

Jednou z nejčastějších onemocnění kůže na světě je onychomykóza, infekce hřebíků houbové etiologie způsobené dermatomycety, kvasinky nebo plísněmi. Podle nejnovějších údajů se počet pacientů s onychomykózou v Rusku liší od 4,5 do 15 milionů lidí. Houbová infekce může výrazně otrávit existenci svého hostitele, a to jak kvůli estetické stránce problému – žluté křehké nehty, neschopnost nosit otevřené sandály nebo navštívit bazén a protože houby oslabují imunitní systém a vyvolávají alergické reakce.

Nefylová infekce

Onemocnění houbových nehtů závisí na mnoha faktorech.:

Podnebí – houbové infekce se často vyskytují v zemích s mírným a chladným klimatem, jejichž obyvatelé neustále nosí boty, které vytvářejí příznivé podmínky pro vznik infekce. Věk onychomykózy postihuje zejména středního věku a starší lidi. Předpokládá se, že výskyt homozykózy se zvyšuje s věkem 2,5krát každých 10 let a zvyšuje se z 3% u dětí a dospívajících na 50% u starších osob.

Paul – Muži trpí onychomykózou 1,5 až 3krát častěji než ženy. Současná onemocnění – periferní angiopatie (žilní nedostatečnost, Raynaudův syndrom), obezita, deformace nohou, diabetes mellitus, u kterého se výskyt zvýší na 30%, stejně jako různé imunodeficity předisponují k onychomykóze.

Profese – K rizikové skupině patří především lidé, kteří každý den navštěvují společné prostory (šatny, sprchy atd.). Nejvíce náchylnou skupinou jsou profesionální sportovci. V ohrožení jsou vojenští pracovníci používat uniformní obuv (boty a těžké boty), stejně jako námořníci. Stejné rizikové faktory předurčují pracovníky průmyslových podniků k houbové infekci. Nicméně, často, aby se stal majitelem houby, nemusíte ani nechat hranice svého vlastního bytu. Mnoho lidí se nakazí houbou v rodině prostřednictvím běžných obuvi, oblečení, předmětů pro domácnost.

Příčinné činitele houbových infekcí: houby rodu a typu Candida

V současné době existuje asi 50 druhů hub, které mohou nakažovat nehty. Všechny patogeny houbových infekcí jsou rozděleny do 3 skupin: dermatomycety, kvasinky podobné rodu Candida a plísňových hub. Hlavními příčinami infekcí houbových nehtů jsou dermatomycety, které představují asi 80-90% případů onychomykózy.

Nejběžnější jsou: Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrohytes a Epidermophyton floccozum. V Rusku, v západoevropských zemích a ve Spojených státech je asi 80% všech případů onychomykózy způsobeno T. rubrum. Na druhém místě, pokud jde o četnost výskytu dermatofytů, je T. mentagrophytes, který představuje asi 10-20% případů dermatofytózy nehtů.

Druhým nejčastějším patogenem onychomykózy po dermatofytách jsou houby typu Candida, jejichž podíl na počtu onemocnění onychomykózy je 5 až 10%.

Mezi plísňovými houbami v nehtových deskách jsou běžněji zjištěny tyto druhy: Aspergillus spp., Fusarium spp., Acremonium spp., Scopulariopsis brevicaulis, Scytalidium spp.

Patogeneze a onychomykóza hub

Jak bylo uvedeno výše, hlavní onemocnění onychomykózy jsou dermatomycety. Tyto houby jsou charakterizovány výraznou schopností zničit a absorbovat keratin. Dermatomycety mají širokou škálu enzymů, které jim umožňují proniknout do kůže a nehtů. Dermatofyty zpravidla postihují kůži nohou a pak se šíří do nehtů. Houba onychomykóza proniká do hřebíku třemi způsoby:

 • přes podlouhlá drážku pod volným okrajem nehtové desky;
 • přes dorzální část destičky na nehty;
 • přes nehtový válec.

Nejčastěji jsou dermatomycety uloženy v hřebíku pod okrajem nehtové destičky, zatímco hlavní patologické procesy se nevyskytují v samotné destičce, ale pod ní v loži nehtů. Lůžko na nehty reaguje na zavedení houby tím, že zrychluje proliferaci, což vede k tvorbě subangulární hyperkeratózy. Ztracení stratum corneum na okrajích nehtového lůžka narušuje spojení lůžka s destičkou na nehty, v důsledku čehož se deska začne v raných stádiích oddělovat od nehtového lůžka. Z paty na nehty se patogeny rozšířily na desku na nehty a způsobily její pomalé zničení. Tento způsob zpravidla ovlivňuje nehtovou desku T. rubrum.

Některé houby jsou schopny proniknout do hřebíku přímo přes desku na nehty – to jsou houby, které mají keratolytickou schopnost. Tyto dermatomycety jsou T. mentagrofyty.

Třetí způsob, jak houby pronikají do hřebíku, je přes nehtový váleček. Odtud pronikají pod podložku do lůžka a způsobují dystrofické změny v hřebíku.

Jiný způsob, jak proniknout do nehtů, je pozorován s kandidózou na nehty. Když se poprvé objeví zánět proximálního polštáře – paronychie. Ztlumení, zhuštění a změny ve tvaru válečku způsobují, že se kůže hřebíku oddělí od povrchu nehtové destičky. Je třeba poznamenat, že kandidátní onychomykóza je mnohem častější na rukou než na nohou.

Většina hub je považována za neschopnou způsobit onychomykózu, ale některé z nich jsou rozpoznány jako nezávislé patogeny, to jsou S. dimidiatum a S. hyalinum. Infekce způsobené těmito houbami se vyskytují v zemích s tropickým klimatem.

Zavedení hub v oblasti nehtů obvykle předchází poškození nebo zničení jeho omezujících struktur. Mezi tyto faktory patří:

 • zranění nehtové desky;
 • neustálý kontakt s vodou, syntetické čisticí prostředky, odmašťovací prostředky;
 • úzké boty vyrobené ze syntetických materiálů (vytvářející vlhké a teplé prostředí vedoucí k růstu a reprodukci hub);
 • použití infikovaných nástrojů pro manikúru a pedikúru;
 • nadměrné pocení;
 • různé deformity a anatomické rysy nohy (ploché, úzké interdigitální prostory).

Symptomy hubové infekce

Domácí dermatologové rozlišují tři typy onychomykózy: normotrofní, hypertrofické a oniholitické. Příznaky houbové infekce závisí na formě onemocnění.

V normotrofickém typu se mění pouze barva nehtů, nehtová deska si udržuje svůj tvar a tloušťku po dlouhou dobu. Na desce samotné se však objevují skvrny a pruhy, jejichž barva se liší od bílé až žluté. Postupně se celý hřebík změní barvou, aniž by změnil její tloušťku.

V hypertrofickém typu je nehtová deska zhrubnutá kvůli vývoji subangulární hyperkeratózy, hřebík ztrácí svůj lesk, stane se matný, ztuhne a deformuje. Na volném okraji desky na nehty se objeví přední a boční náraz. V této formě onychomykózy mohou pacienti při chůzi zažít bolest.

Pro oniholiticheskogo typ charakterizovaný rychlým oddělením nehtové destičky od nehtového lůžka, zatímco nehty jsou matné, má hnědou nebo šedou barvu. Odkrytá oblast je pokryta volnými vrstvami.

Jak vypadá nehtová houba a kandidální onychomykóza?

Cizí dermatologové rozlišují formy onemocnění candida onychomykózy svou lokalizací:

 • distální (poškození hřebu na volné hraně);
 • boční (porážka bočních stran);
 • proximální (léze zadního polštáře);
 • celkem (porážka celého nehtu).

Fotografie ukazuje, co vypadá jako houba na nehty:

Diagnóza houby nehtů

Když si všimnete příznaků onychomykózy, neočekávejte, že zmizí sama. Čím déle houba žije na vašich nehtych, tím těžší je zacházet. Proto se při prvním podezření musí poradit s lékařem – dermatologem pro další diagnostiku hub a ošetření nehtů.

Pro laboratorní diagnostiku onychomykózy se používají mikroskopické a kulturní studie. Mikroskopie se provádí za použití 10-30% roztoku hydroxidu draselného k rozpuštění keratinu a poskytuje indikaci houbové povahy infekce, nikoliv však typu houby. Pro kulturní studie používající materiál pro výsev na živné půdě pro houby. Identifikace druhů se obvykle provádí mikroskopickým vyšetřením kultivované kultury nebo subkulturami na selektivním médiu.

Léčba onychomykózy

Léčba onychomykózy je lokální antifungální lék aplikovaný na postižený nehet nebo systémový, když je lék předepisován uvnitř, a vstupuje do nehtové plotny krví. Nevýhodou lokální terapie je to, že když se lék aplikuje na povrch nehtu, nedosáhne vždy patogenu, který může nejen poškodit nehtovou desku, ale také proniknout do nehtové vrstvy a hlubších vrstev kůže, zejména při celkové onychomykóze. Jak ukazuje praxe, pouze jedna lokální léčba ve většině případů nevede k úplnému vyléčení pacientů. Keramické masti a náplasti se používají jako externí antifungální prostředky k mechanickému odstranění postižených částí nehtů a nehtů obsahujících antifungální činidla: běžně používané směsi kyseliny mléčné, benzoové, kyseliny salicylové, resorcinu a moderních přípravků obsahujících cyklopirox a amorolfin.

Způsoby léčby nehtové houby

Existují i ​​další způsoby léčby nehtů houba. Dnes je nejdůležitější systémová terapie onychomykózy. Nedávno byly syntetizovány antifungální léky nové generace, které umožňují zvýšit účinnost léčby až na 80-90%. Nejčastěji užívanými léky pro léčbu onychomykózy u dospělých jsou terbinafin a itrakonazol, u mladších dětí flukonazol (kvůli vysokému profilu bezpečnosti). Fungistatická koncentrace léčivých přípravků zůstává po dobu několika měsíců po ukončení léčby v kůži a na nehty, což výrazně zvyšuje procento úplného vytvrzení.

Prevence nehtové houby

Prevence nehtové houby spočívá v následujících jednoduchých pravidlech:

 • chůze na pláži pouze v botách;
 • v koupelně nebo bazénu používejte uzavřené gumové pantofle;
 • po umytí osušte nohy, zejména mezihrudkové záhyby, a ošetřete je profylaktickým fungicidním krémem nebo práškem;
 • Nenoste někoho jiného;
 • denní výměna ponožky a punčocháče.

Leave a Reply