Ošetření houbovitých hub

Posted by

Obsah:

Kombucha

Metody léčby lidových léků

Smutek hněvu

Mnohokrát jsem slyšel o nápoji od Kombuchy – žízeň je dobře uhasena a přesto má léčebné vlastnosti. A kde jej mohu najít a jak se mohu o ni dobře starat?

Kombucha se bohužel neprodává v lékárně nebo v obchodech. Zkuste se zeptat svých přátel. Kdo hledá, vždy najde. A pokud už máte čajovou houbu, je s ní velmi snadné vytvořit živou lékárnu. Připravte kultivační médium pro houbu. Make, slabý čaj – světle žlutá barva. Když se ochladí na pokojovou teplotu, přetáhněte ho přes sítko. Pak vložte čajovou houbu do čisté třílitrové nádoby a naplňte ji chlazeným čajem. Přidejte 1,5 šálku cukru – pečlivě to pečlivě nalijte cukrem v malých porcích, aby nedošlo k usnutí hub. Zakryjte hrdlo nádoby s gázou složenou ve dvou vrstvách.

Za pár dní bude na dně nádoby ležet houba, a pak se začne pomalu objevovat a postupně naplní celý povrch roztoku. Nyní je nápoj připraven. Nezapomeňte, pokud se konzumuje, přidejte čerstvý čaj, nutně ochlazený a nakrmte cukrem (podle chuti).

Péče o houbu je snadná: opláchněte ho ve vařené vodě jednou za 1,5 měsíce (pokud se tak nestane, houba začne šourat a zhoršovat). A přesto jej nedávejte na slunce, udržujte na temném místě při pokojové teplotě.

* Dina Balyasová, fyto- terapeuta

To je zázrak – Kombucha

“. Chtěl bych na stránkách vašeho časopisu mluvit o všem, co víme o Kombuchovi, o sdílení starých a účinných receptů, které byly opakovaně testovány v průběhu času, předávané z generace na generaci.

Kombucha byla vždy slavná se zdravými a zdravými vlastnostmi, jeho ostrá a příjemná chuť, osvěžující, osvěžující, hojivá, nemohla být nahrazena, je těžké najít lepší nápoj. Některé | před třiceti lety nemohli bez něj v žádném domě. Kyslá a příjemná chuť, ostrý nápoj nejen horké letní dny uklidil žízeň, byl to oblíbený nápoj po ruské horké lázni, omlazoval, vyčistil tělo a vyživoval ho s užitečnými vlastnostmi, které jsou v tomto nápoji velké. Bohužel v naší době je kombucha nezasloužene zapomenuta. A marně.

Infúze čajové houby zlepšuje metabolické procesy a je biostimulant, protože obsahuje snadno stravitelné cukry, organické kyseliny, kofein, taniny a antibiotika, mnoho enzymů, vitamínů.

Sladké třešňové nemoci: prevence, příznaky a léčba

Tam je stěží alespoň jeden dospělý nebo dítě, které je lhostejné k třešní. Nástup leta čeká netrpělivě, částečně proto, že v této době roku přinášíte sladké a šťavnaté plody. Pravděpodobně každý zahradník, zahradník by chtěl mít v zahradě své vlastní sladké třešně, aby se potěšil sám se svými blízkými s vynikajícím a chutným ovocem.

Pěstování tohoto stromu však často zastírá potíže, které jsou především spojeny s bojem proti škodlivému hmyzu a chorobám. Sladké třešňové nemoci, jejich prevence a léčba budou diskutovány v tomto článku.

Bakterióza (rakovina vředů nebo třešní)

Jak název naznačuje, bakterióza je bakteriální onemocnění. Stromy ve věku 3-8 let jsou předmětem. Bakterie jsou přenášeny deštěm a větrem. V zimě žijí v pupencích a nádobách stromu.

Mokrý a studený pramen s častým deštivým a větrným počasím přispívá k jejich rozšíření v orgánech rostliny.

Větve chorého stromu jsou pokryty vředy, z nich proudí pryskyřice. Na listech a plodu se objevují nepravidelně tvarované hnědé nebo černé skvrny se žlutým okrajem. Broskve jsou pokryty malými hnědými vředy.

Dřevo na těchto stromech umře, listy zemřou. Někdy je třešeň zcela zabita. Bakterióza se nemusí vyskytnout, pokud je léto teplé a suché.

Léčba. V současné době neexistují metody řešení tohoto onemocnění, nikoliv pro ni, že se také nazývá třešňová třešeň. Každý typ sladké třešně je charakterizován odlišnou náchylností k bakterióze.

Stromy, které dostávají potřebnou výživu dusíku a mírné zalévání, nejsou příliš náchylné k této chorobě.

Hnědé skvrny (phyllostiktóza)

Často můžete určit, zda je váš strom zdravý nebo ne pečlivě zkoumat jeho listy. Oni jsou první, kdo rozdávají infikované rostliny.

Pokud byste během prohlídky náhle zaznamenali na listu malé hnědé skvrny, diagnóza bude zklamáním – vaše sladká třešeň je nemocná phyllostikózou nebo hnědou skvrnou.

Toto je houbové onemocnění, které se později projeví jako černé tečky na listech, sporech patogenní houby. Po nějaké době listy nemocného stromu vyklouznou a padnou.

Léčba. Ovlivněné listy se musí shromažďovat a spálit včas. Před kvetoucími pupeny se doporučuje ošetření 1% Bordeauxovou kapalinou, 1% síranem měďnatým a nitrafenem. Zpracování se provádí po rozkvětu Bordeauxové kapaliny (dva až tři týdny).

Po dalších dvou týdnech je žádoucí rozprašovat fungicid “Home”. V případě závažné infekce se na podzim po pádu listů provede další ošetření. Použijte 3% roztok Bordeauxových kapalin.

Vzhledem k tomu, že spory patogenní houby, které vzbuzují hnědou skvrnu, přezimují v padlých listí pod stromem, na podzim je nutné pečlivě odstranit suché listy a vykopat půdu v ​​pristvolnom kruhu.

Holey spot (klyasterosporioz)

Další jaterní onemocnění – perforované skvrnitosti nebo klyasterosporioz – se vyskytuje na jaře s malými hnědými skvrnami s tmavými (tmavě červenými, karmínovými) okraji na listí, větvích, pupencích a květinách.

V důsledku ztráty postižených tkání po jednom nebo dvou týdnech na místě v listu se vytvářejí otvory. Nemocné ovoce jsou nejprve pokryty červenohnědými značkami a v procesu růstu získávají ošklivé formy.

Maso na tomto místě přestane růst a vysuší až koso. Pokud se choroba rozšíří na celý strom, časem oslabuje a přináší zlé ovoce.

Léčba. Větve a listy postižené perforovaným skvrnám se řeže a spálí. Řezy se ošetřují 1% roztokem síranu měďnatého, třejí se šťovíkem (třikrát v intervalech 10 minut) a rozmazávají se zahradním štěrkem nebo olejovou barvou.

Během “růžování” pupenů, ihned po rozkvětu a po dvou až třech týdnech po nich, se třešně stříká 1% tekutinou Bordeaux nebo dobré mědi (25 g na 10 litrů vody). Také pro léčbu po odstranění nemocných větví používejte drogu “Chorus”.

Falešný tinder

Falešná tinder se týká plísňových onemocnění stonku sladké třešně. Hlavním příznakem nemoci – bílé hniloby v lese. Obvykle se v dolní části kmene objevuje trhlina – vzniká tam žlutý, hnědý, tmavě hnědý růst.

Spory patogenní houby se usazují v ráněch na kůře stromů, které jsou výsledkem spálenin, vystavení mrazu nebo poškození škůdci. Onemocněný strom se stává měkkým a snadno se rozbíjí větrem.

Léčba. Aby bylo možné porazit falešný tinder, vykolejení a spálení třešní budou nejlepšími bojovými opatřeními. Pokud to není možné, měli byste pravidelně kontrolovat strom a odstranit rostoucí rostliny.

Rány, které budou vytvořeny v důsledku tohoto postupu, budou muset být vyčištěny, ošetřeny síranem měďnatým a pokryty záhonem. Pro prevenci je nutné přijmout všechna opatření, aby se zabránilo mechanickému poškození kůry. Doporučuje se blednout kmeny a kosterní větve.

Síra žlutozelená

Další houbová infekce stonku třešní je sírově žlutá kůra. Způsobuje hnědou hnilobu jádra, ve které se vytvářejí praskliny s mycelií.

Dřevo je křehké a rozpadá se na kusy. Známky onemocnění jsou houby tvořené v trhlině kůry s vlnitými klobouky oranžové nebo světle žluté barvy.

Léčba. Aby se zabránilo vzniku této choroby na třešně, je třeba přijmout opatření, která zabrání tvorbě mrazových trhlin v kůře. Na podzim je důležité bělit kmeny a kosterní větve. Na jaře po obzvlášť studených zimách, aby se udělali oblékání.

Pokud by se nemuselo vyhnout zamrznutí a spálení, měly by být tyto prostory vyčištěny, dezinfikovány a malovány. Když se houby usadí, strom musí být zničen nebo trvale odstraněn a dezinfikován.

Coccomycosis

Dlouhodobé deště mohou provést kokombykózu u třešní. Jeho charakteristickými příznaky jsou malé listy hnědožlutých listů. Dotčené listy se nejprve načervenaly, pak hnědé a nakonec spadly. V prvních letech onemocnění sladká třešeň ztrácí své ovoce a pak umře.

Léčba. Preventivní léčba sladké třešně z kokombykózy se provádí v období otoku ledvin. První stříkání se nejlépe provádí síranem měďnatým (300 g na 10 litrů vody).

Když se pupeny začnou rozkvétat, musíte stříkat směs Bordeaux. Je také důležité, aby v souladu s agrotechnických pravidla pro pěstování ovocných stromů, mezi nimi – včasné zničení napadených listů, plodů a na podzim kopání země pod korunou třešní.

Pro postřik můžete používat takové léky z kokomikózy jako “Hom”, “Zorus”, “Topaz”, “Horus”. Aby přípravky nebyly vymyty, do roztoků se přidává mýdlo na praní.

Chytání třešní

Velmi častým onemocněním je gumová třešeň. Vyskytuje se u stromů s poškozením v důsledku mrazů nebo těch, které jsou postiženy moniliózou, uzlíky nebo jinými nemocemi.

Vystupuje sekrecemi na kmenech stromů (lepidla), při mrazu vytváří průhlednou sklovitou formu.

Léčba. Aby se zabránilo onemocnění, je nutné zvýšit zimní odolnost stromu, řádně ho oplodnit a zvlhnout. Mrazové masky by měly být vyčištěny, rány by měly být dezinfikovány a pokryty zahradním štěrkem nebo nigrolovým tmelem (70% nigrol + 30% prosetělý popel z pece). V místech vylučování gumy se doporučuje snadné rýhování kůry.

Mozaika Cherry nemoc

Mozaiková nemoc je virové onemocnění, které vede k velmi silnému oslabení imunitního systému v třešní. Známky onemocnění: nejprve se na listy objevují žluté pruhy, pak se listy zlehčí a hnědou a zemřou.

Virus se šíří hmyzem, při roubování nemocných řízků a prořezávání nemocných a zdravých stromů s nedezinfikovanými nástroji.

Léčba. Neexistuje žádný lék. Lze je zabránit – ošetření stromů hmyzem, dodržování karanténních opatření, používání zdravého pěstitelského materiálu. Od pacientů s třešněmi se bohužel musí zbavit.

Mozaika zvoní

Příznaky mozaikového zvonění se objevují na listech třešně – světle zelené nebo bílé kroužky se tvoří na nich, které později vylévají, zůstávají na svém místě otvory.

Léčba. Stejně jako u mozaiky.

Rosná jídla

Toto houbové onemocnění je nebezpečné pouze pro mladé sazenice a během řezání. Onemocnění je plné zpomalení růstu rostlin a předčasné smrti listů.

Hlavním příznakem plísní je bílé (a nakonec špinavé šedé) práškové usazeniny na letácích a výhoncích. Nemocné listy jsou deformovány, suché a umírají.

Léčba. K boji proti plísním se vyrábí spousta léků: “Topaz”, “Phytodoctor”, “Strobe” apod. Rovněž aplikujte trojnásobné ošetření 2% koloidní sírou nebo 2% vápno-síra odvar v 15denních intervalech, vodný roztok manganistanu draselného a infuze žáruvzdorného sena.

Sladká třešeň

Kůra poškozuje listy třešní, na nich se objevují hnědé skvrny. Po nějaké době se rozvinou do trubice a vyschnou. Zelené ovoce také vysychá.

Léčba. Zpracování půdy, likvidace infikovaných plodů a listů třikrát (během izolace pupenů, po rozkvětu, po sklizni) postřikováním pomocí oxidu chloričitého (40 g / 10 l vody) nebo 1% Bordeauxovou kapalinou.

Šedá hniloba (monilioz)

Známky moniliózy se projevují změnou barvy výhonů a větví stromu – získávají hnědý odstín. Jakmile se onemocnění zhorší, větve se stanou letargickými, jako by byly spálené. Na kůře stromu se objeví malé šedé výhony.

Chaoticky se na plodu sladké třešně objevují výrůstky, bobule začínají hnitět, vysušovat. Na starých větvích, na místech, kde se usazuje šedá hniloba, se vytvářejí praskliny, z nichž žvýká později.

Léčba. Vzhledem k tomu, že houba je příčinou vzniku zimy Monilla cinerea na mumifikovaných plodech a větvích, je v boji proti šedému hnilobě nutná včasná likvidace chorých bobulí, větví a listů.

Vývoj moniliózy je zpomalen podzimním zbarvením kmenů a kosterních větví. Stejně jako u většiny onemocnění, šedé hniloby lze bojovat pomocí fungicidních sprejů. Je rovněž důležité provést preventivní opatření k odstranění škodlivého hmyzu.

Tsilindrosporioz (bílá hrdza)

V případě bílé koroze, sladká třešeň klesá listí do poloviny léta. Houba infikuje dřevo větví a na nich se objevují vředy, ze kterých proudí žvýkačka.

Kůra se stává červenohnědou nebo černohnědou. Stromy oslabují a mohou, aniž by přežily těžké mrazy, na jaře smršťují.

Léčba. Odstranění a pálení nemocných větví. Vzhledem k tomu, že infekce neprochází zdravou kůrou, je nutné dodržovat opatření pro její údržbu a okamžitě ošetřit praskliny a rány tvořené odizolováním, dezinfekcí a rozmazáním. Také je třeba se vypořádat s hmyzem, který poškozuje kůru.

Umírání větví

V tomto houbovém onemocnění se na kůře mrtvých větví objevují jednotlivé nebo skupinové růžové růsty.

Léčba. Řezání a pálení houby postižených větví. Léčba zranění se zahradním hřištěm.

Prevence a ochrana třešní před nemocemi

Popsali jsme, jaké druhy třešní jsou nemoci a jak s nimi zacházet. Tyto informace vám pomohou při zjišťování problémů s růstem sladkých třešní, které je diagnostikují a okamžitě začnou eliminovat, aby nedošlo k jejich ztrátě.

Při řešení problémů však přicházejí do popředí preventivní opatření. Preventivní ochrana sladkých třešní je v zásadě stejná jako ochrana všech ovocných stromů. To zahrnuje:

  • včasné čištění a spálení padlých listů a zkaženého ovoce;
  • ztenčení zahuštěných korun;
  • vykopávat radikální půdní plochy;
  • preventivní postřik před zahájením vylučování šťávy: močovina (700 g / 10 l vody), kapalina Bordeaux (100 g / 10 l vody), síran měďnatý (100 g / 10 l vody)
  • opakované preventivní postřikování po začátku kvetení;
  • preventivní podzimní spreje po sběru bobulí;
  • léčba s léky, které zvyšují stabilitu sladké třešně na nepříznivé podmínky a jevy, jako je “Zirkon”, “Ecoberin”.

Nejúčinnějším prostředkem k léčbě nemocí je tedy dodržování agrotechnických pravidel a svědomitá včasná péče, pro kterou budou třešně děkovat za velkorysou sklizeň chutných bobulí.

Leave a Reply