Péče o houby

Posted by

Obsah:

Péče o houby nohou

Metody léčby houby na patách: nejlepší masti a oblíbené recepty

Houba se týká podmíněně patogenní flóry, která je přítomna na kůži v normálním stavu, ale se sníženou imunitou se stává příčinou infekce. Můžete se nakazit jinou osobou, ale častěji teplé a vlhké podnebí přispívá k násobení patogenu. Houby patek v důsledku intenzivního zatížení končetin, nekvalitní obuv a špatná hygiena existují u každého pátého člověka.

Typy onemocnění

Dermatologové rozlišují více než 500 odrůd patogenní flóry, ale nejčastěji dermatofyty, mikromycety a kvasinky podobné houbám jsou zodpovědné za vzhled trhlin, svědění a nepříjemného pachu. Poškození patek může být znamením různých onemocnění, které jsou seskupeny do několika forem:

 1. Squamous – nejčastější, který se nezjavuje bolestí. Kůže se začíná odlupovat mezi prsty, po stranách nohy a na patách.
 2. Hyperkeratotikum – je spojeno se zesílením kůže a zesíleným vzorem. Peeling se zvyšuje, infiltráty se objevují, což vede k prasklinám. Jsou příčinou bolesti, nepohodlí, suchosti a svědění.
 3. Intertriginous forma je charakterizována hlubokými záhyby, ve kterých je vidět růžovou kůži. Vrstvy se trhají a odlupují, léze pronikají hlouběji.
 4. Dyshidrotická odrůda spojená s bublinami, po jejichž otevření dochází k erozi. Kůže je exfoliovaná, zapálená, což vede ke zvýšení tělesné teploty.

Způsoby infekce

Můžete hubat houbou na pláži, v bazénu nebo v šatně sportovního klubu – kde musíte jít bosý. Přenos se vyskytuje v každodenním životě, pokud někdo z příbuzných má vnější příznaky onemocnění. Oloupaná houbová částice se stává zdrojem poškození, pokud se dostane na zdravou kůži.

Šíření infekce závisí na aktivitě imunitního systému, stejně jako na faktorech ovlivňujících místní ochranné bariéry. Impulsem pro houbové léze patek jsou následující důvody:

 • špatná hygiena, časté návštěvy lázní a bazénů;
 • nosit boty někoho jiného;
 • dlouhodobý pobyt v uzavřených botách;
 • používání společných utěrek;
 • praskliny a řezy na podpatcích.

Snížená imunita po operaci, průběh antibiotik nebo přísné diety otevírá cestu k infekci.

Funkční flóra aktivně reprodukuje za určitých podmínek:

 1. U chronických onemocnění, jako jsou křečové žíly, cukrovka, nadměrné pocení, ploché nohy, nadváha.
 2. Zranění nohou, nošení omítky nebo omítky.
 3. S oslabeným imunitním systémem po užívání kortikosteroidů, u starších pacientů i u pacientů s infekcí HIV.
 4. Nosíte stísněné boty nízké kvality, které se mokré a nejsou prodyšné. Zahrnuje boty s vysokým podpatkem, které způsobují vznik mozků a eroze.

Obvykle je patní kůže hladká a rovnoměrná. Vzhled drsnosti, bílé nebo žluté desky naznačuje mykózu. Většina lidí se zabývá estetickou stránkou prasklin, protože neví, jak vypadá houbová patologie. Přestože onemocnění je vyvoláno různými patogeny, jejich příznaky se objevují ve stejném pořadí:

 • zvýšená suchost kůže;
 • vzhled bílých nebo žlutých stupnic;
 • zvýšené pocení;
 • praskliny.

V zanedbané podobě způsobuje houba při chůzi silný nepříjemný zápach, svědění a bolest. Mohou se vyskytnout bubliny, které se rozplývají a dochází k erozi. Kůže je exfoliovaná, zapálená a pak zhrubnutá a tvoří strupy.

Ve velmi vážných případech se houbovitá infekce šíří zcela do nohy, mění tvar a barvu nehtů a rozšiřuje se na stehna výše.

Trhliny v houbě na patách jsou doprovázeny zarudnutím a otokem kůže s možnou tvorbou pustul a uvolněním bílé patiny.

Léčba v různých fázích

Pokud je houba zjištěna na patách nebo je podezření, že má, kontaktujte dermatologa. Ignorovat příznaky infekce nemůže, protože se sebemenším selháním imunity šíří do nohy.

Na patách léčba houby začíná změkčováním kůže, pro kterou jsou teplé koupele užívány roztokem manganistanu draselného nebo jiné látky předepsané lékařem. Dermatologové často předepisují glycerin a ocot za podpatky. Mrtvé kožní váhy jsou odstraněny štětcem a po ošetření je třeba je odhodit.

Po vyčištění paty použijte antifungální krém nebo masti. Mezi oblíbené léky patří Lamisil, Clotrimazole, salicylic mast, Zalin. Samoléčení není přijatelné. Škrábání a následná laboratorní diagnostika by měla předcházet jmenování léků a potvrdit úplné osvobození od infekce.

Pokud se nohy nepotí a není nepříjemný zápach, můžete zvolit mentolové spreje, které se nanášejí na vyčištěné a vysušené nohy 2-3x denně. Jsou vybírány, pokud je houbová infekce v počáteční fázi.

V případě těžké mykózy jsou předepisovány antifungální krémy – Clotrimazole, Lamisil, Tolnaftat, které se aplikují na suchou a suchou pokožku dvakrát denně nebo podle pokynů. Terbinafin, itrakonazol, flukonazol se užívají perorálně, ale pouze po konzultaci s lékařem. Onemocnění jater je kontraindikací.

Přípravky proti houbám nelze použít k prevenci a nadměrnému pocení, které nejsou doprovázeny vzorkem odlupování a prasklin.

Přiložená bakteriální infekce je léčena antibiotiky. Velké puchýře jsou propuštěny za sterilních podmínek, vyléčeny kompresemi krémy, které obsahují kortikosteroidy.

Populární masti, které neobsahují antifungální přísady, se používají v počátečních stádiích nebo jako doplňková terapie:

 1. Olejová stopa Active obsahuje mumií asil pro boj proti pocení a extrakt z bobra pižma, aby zničil houby a nepříjemné pachy.
 2. Tinedol je vhodnější pro prevenci, zvlhčuje pokožku glycerinem, lanolinem, emulzním voskem a vitaminem E. Methylparaben působí jako antiseptikum v přípravku.
 3. Salicylická masť se aplikuje k dezinfekci a zmírnění zánětu dvakrát denně nebo přes noc s kompresemi.

Lidové prostředky

Existuje množství receptů, jak léčit houby na patách bez použití silných léků. Populární metody jsou populární v případech vývoje rezistence proti fungicidním činidlům a v časných stádiích onemocnění:

 1. Olej z čajovníku se smíchá s aloeškovým džusem v poměru 3: 1. Výsledná směs se třese do postižených oblastí dvakrát denně.
 2. Mýdlo na prádlo je naneseno na pánev. Poté je kalená kůže odstraněna štětcem.
 3. Čisté ponožky jsou namočené ve vínovém octě a nasazeny v noci. Ráno umyjte nohy mýdlem. Nepoužívejte nástroj pro trhliny a bolest. Můžete použít běžný ocet pro komprese v poměru 2 polévkové lžíce na šálek vody.
 4. Soda do pečiva je zředěna vodou do kaše, nanesená na paty po dobu 10 minut. Po umytí se pokožka ošetří dětským práškem nebo práškovým mastencem. Nedoporučuje se ošetřovat houbu s popraskanou sodou.
 5. Proveďte lázeň s mořskou solí pomocí 4 lžíce na dva litry horké vody. Je zakázáno používat nástroj pro křečové žíly a hypertenzi. Po páření se pokožka ošetří peroxidem vodíku, vysuší se a pak se nanáší jód. Postup musí být opakován po celý měsíc.

Antibakteriální vlastnosti medu pomáhají před houbovými infekcemi. Je nutné ho míchat s drcenou mořskou solí, aplikovat na paty, zabalit nohu do plastového filmu a položit na něj teplou ponožku. Komprese odstraňuje houbovou desku, ošetří suchou pokožku.

Prevence

Abyste zabránili vzhledu houby na patách v budoucnu, musíte dodržovat jednoduchá pravidla hygieny: pravidelně si umyjte nohy a nanášejte čisté ponožky, osušte a ozdobte boty, používejte pantofle v bazénech a saunách. Navíc je třeba parní nohy, namazat krém. Pokud je pokožka poškozená, použijte jód a brilantně zelenou.

Pozornost je třeba věnovat hygienickým podmínkám v koupelně: vyčistěte výrobky obsahující chlór. Bílé záplaty byste nikdy neměli vyčistit rukama. Aplikujte aerosoly a profylaktické krémy na pranou a sušenou pokožku.

Léčení houb na patách

Vzhledem k fyziologickým charakteristikám chodidel je houba na patách považována za jednu z nejběžnějších možností lokalizace mykóz.

 • 1. Proč se houba vyvíjí na patách?
 • 2. Typy houby na patách
 • 3. Příznaky houbové infekce na podpatcích
 • 4. Jak zacházet s houbou
 • 4.1. Léčba houbových podpatků
 • 4.2. Léčba lidových léků
 • 5. Prevence nemoci

Proč se houba rozvíjí na patách

Houba se týká podmíněně patogenní flóry, která je v určitém množství přítomna vždy na kůži. Pro nebezpečné rozšíření počtu kolonií a výskyt příznaků houby je nutné oslabení místní nebo obecné imunity. Důvody této situace mohou být spojeny s nedbalostí pravidel hygieny, systémových patologií a kožních onemocnění:

 • nepravidelné hygienické postupy;
 • používání cizích bot;
 • špinavé, nepohodlné boty nebo boty;
 • nedodržování preventivních opatření při návštěvě lázně, bazénu, dalších míst s vysokým rizikem infekce;
 • praskliny a další mikrotrauma nohy;
 • častá hypotermie a mokré končetiny;
 • hyperhidróza nohou;
 • účinky chirurgie;
 • oběhové problémy a endokrinní patologie.

U dětí je tento typ houby vzácný, potítka dítěte má vysokou kyselost a kůže se zotavuje rychleji po úrazech. Rizikovou skupinou jsou starší lidé, zástupci profesí, jejichž práce je spojena s vysokou vlhkostí a dlouhodobým pobytem na nohou. Pravděpodobně vzhled páteřní mykózy u žen, které preferují vysoké podpatky a těsné boty.

Typy houb na patách

Typy houbových infekcí se mohou lišit podle patogenu, stupně vývoje a charakteristik klinického obrazu. Odborníci volají několik set variant houby, které mohou být zodpovědné za porážku nohy. Nejčastěji dochází k prasknutí a odlupování podpatků v důsledku infekce dermatofyty a kvasnicemi. Specifika klinického obrazu jsou následující typy:

 • Squamous odrůda, se vyskytuje častěji než jiné, se projevuje odlupováním epidermis na patách a podél okrajů nohy;
 • Hyperkeratotické druhy jsou bolestivější, příčiny nepohodlí spojené s výskytem trhliny podpatky, které doprovázejí suchou kůži a svědění;
 • Intertriginous houba je určena hlubokými záhyby se zarudnutím, které doplňují praskliny a loupání kůže;
 • Dyshidrotická forma se liší od ostatních ve vzhledu vesikul, po infiltraci je onemocnění komplikováno erozí, zánětem a teplotou.

Počáteční fáze infekce je téměř neviditelná a obtížně diagnostikována. Výraznější příznaky pozdní houby, které způsobují značné nepohodlí a jsou snadno viditelné vizuálně.

Známky houbových infekcí na podpatcích

Přes různorodost patogenů a forem onemocnění mohou být mykóza a paty nohy rozpoznávány charakteristickými znaky, které se objevují v určité sekvenci:

 • nejprve je ustálený pocit neobvyklé suchosti pokožky;
 • pak začne peeling, který se nachází na množství žlutých a bílých měřítek;
 • po čase dochází k nadměrnému pocení;
 • v pozdějších fázích dochází k trhlinám a dalším kožním lézemi.

Při přepínání do zanedbaného formuláře se příznaky stávají výraznějšími a jsou spojeny:

 • trvalý a nápadný zápach potu;
 • svědění a bolest při prodloužené chůzi;
 • infiltrace vodních bublin, následovaná erozí;
 • zhutnění pokožky, zejména na okrajích nohy;
 • bolestivé strupy.

Komplexní formy houby jsou nepřekonatelné, takže první pozorované příznaky by měly být důvodem k obavám a rychlé léčbě specialistovi.

Jak zacházet s houbou

Schéma léčby, nejúčinnější léky určené dermatologem. Lékař musí zjistit příčiny deformace kůže, typ infekce, stupeň šíření, citlivost na léky. V seznamu léčiv může být externí mykotika, systémová léčiva, léčba lidovými léky je povolena.

Léčba houbových podpatků

Ranní patevní houba reaguje pozitivně na léčbu s vnějšími látkami. Mohou to být masti, roztoky nebo antifungální spreje. Pro větší terapeutický účinek se doporučují přípravné lázně:

 • nohy jsou naparovány teplým roztokem na bázi manganistanu draselného nebo jiných látek, které přispívají k změkčování a dezinfekci;
 • mrtvé vrstvy epidermis se odstraňují štětcem nebo pemzy;
 • suchou pokožku s jednou utěrkou nebo ručníkem.

Po ukončení procedury se kůže stává náchylnější k léčbě, což vám umožní rychle se zbavit infekce, abyste dosáhli regenerace kůže. Ze sortimentu nejčastěji předepisovaných vnějších činidel:

 1. Lamisil, masť na bázi terbinafiny, má silný antifungální účinek, zastavuje množení sporů, ničí mycelium na buněčné úrovni.
 2. Terbinafin, levnější analoge předchozího léčiva, není ve své účinnosti nižší, kombinuje fungistatický a fungicidní účinek.
 3. Clotrimazol, další lék s nízkou cenou, vnější formy masti a roztoku, kromě antibakteriálního účinku, má antibakteriální účinek.

Kromě syntetických činidel se používají přípravky založené na přírodních složkách. Například Tinedol, který pomáhá houbě v počáteční fázi, podporuje hojení kůže, působí jako sedativum při poškrábání podpatků, eliminuje nepříjemné pachy. Externí terapie trvá několik týdnů, pokud nebylo možné se zbavit infekce, onemocnění se změnilo v komplexní formu, je předepsána komplexní léčba. V tomto případě se používají externí činidla spolu se systémovými léky ve formě tablet:

 • Flukonazol.
 • Itrakonazol.
 • Griseofulvin.
 • Ketokonazol.

Při komplexní mykóze je nutná delší léčba, houba může odolat asi rok.

Léčba lidových léků

Tradiční medicína se používá jako dodatečná část terapeutického komplexu. Jejich vlastní antifungální účinek nestačí k úplnému zbavení houby. Avšak domácí odvar, tinktury, roztoky nebo masti účinně působí proti bakteriální flóře, přispívají k eliminaci zánětlivých procesů, léčí praskliny a urychlují regeneraci.

 1. Směs aloe vera a oleje z čajovníku, složky jsou smíchány ve stejných množstvích s jednotnou konzistencí. Kompozice se aplikuje v třecím pohybu na předem vyčištěný povrch. Frekvence aplikace dvakrát denně.
 2. Sody s následným mýdlem podpatků s mycím prádlem. Po ukončení procedury se vařená pleť vyčistí štětcem nebo pemzou. Sezení se doporučuje večer před spaním.
 3. Pasta soda na pečení, prášek se zředí vařenou vodou, aby se vytvořila houževnatá konzistence. Nástroj se aplikuje na postižené oblasti a nepřesahuje 10 minut. Po kompresi se nohy ošetřují dětským práškem nebo práškovým mastencem.
 4. Stlačte s vínem, tekutými impregnovanými ponožkami a nasypte celou noc. Po spánku se končetiny důkladně omyjí mýdlem. Při použití stolního octa je třeba zředit rychlostí 2 lžíce. l 200 gr. vody.

Domácí přípravky s vysokou koncentrací octu nebo sody se nedoporučují používat, pokud jsou na podpatcích trhliny, v tomto případě se houba ošetřuje jemnějšími látkami. Doba trvání léčby a frekvence užívání lidových léků by měla být stanovena lékařem v závislosti na dynamice onemocnění.

Prevence nemoci

Jednoduchá a přístupná opatření pomáhají předcházet nebezpečnému vývoji infekce. Mezi ně patří pravidelná hygiena končetin, sušení bot, včasná výměna ponožek, používání pohodlné a pohodlné boty. Je důležité používat dezinfekční přípravky včas, aby nedošlo k jejich zanedbání, včetně případů, kdy byla na kůži nalezena malá trhlina. V prevenci by měla být zahrnuta mýdla a sody, zejména po návštěvě bazénů a vany.

Leave a Reply