Režimy léčby hubových nehtů

Posted by

Obsah:

Léčba lidových náplastí na nehty

Proč o léčbě nehtů houba lidové léky tolik otázek? Především je to obtížná léčba samotné houby nehtů, která spočívá v pomalém zotavení a vysoké pravděpodobnosti relapsu.

Koneckonců, onychomykóza – takový vědecký název má nehtovou houbou – je to velmi houževnatá infekce, která postihuje nejen nehty, ale i kůži nohou. Proto se s problémem potýkáte, je lepší použít integrovaný přístup včetně lidových prostředků.

Přes skepticismus lékařů, kteří doporučují, aby se neměli léčit, se mnoho lidí dokázalo zbavit houby nehtů tradičními metodami. Které stejné lidové léky mohou pomoci při léčbě houby nehtů?

Léčba lidových náplastí na nehty

Jód – první asistentka v problému nehtové houby. 5% roztok jodové tradiční medicíny doporučuje léčit houby postižené oblasti nehtů denně, dvakrát denně. Několik dní po zahájení léčby by měla být postižená slabá pocit pálení v postižené oblasti.

Pokud to není velmi bolestivé, pak léčba nehtů houbou s takovým lidovým lékem produkuje požadovaný účinek. Nicméně, jestliže se bolest zvyšuje, jod by měl být léčen méně často. Celkově se ošetření houby počítá po dobu dvaceti dnů.

Léčba hubových návyků – propolis. Výherná nehtová houba může být dalším populárním lidovým lékem – propolisem. Je nutné provádět každodenní tampony na houbě s 20% tinkturou nebo propolisovým extraktem. Kvůli účinkům propolisu se chorý hřebík pohybuje pryč a nový člověk je zdravý.

Kombucha se může stát důstojným asistentem v boji proti houbám nehtů. Jedná se o lidový prostředek, který lze použít následovně: vyrobte kompresi z talíře Kombuchy, zabalte do plastového sáčku, upevněte bandáž s obvazem a položte na ponožky.

Komprese je ponechána po celou noc a ráno jsou ošetřeny poškozené oblasti: měly by být omyty teplou vodou, mrtvá kůže by měla být odstraněna a nehty by měly být rozmazané jódem.

Uvědomte si, že léčba hubových nehtů s takovým lidským lékem, jako je Kombucha, může způsobit spoustu bolesti, ale umožňuje vám dosáhnout rychlého a trvalého zotavení. Na místě léze bude brzy růst zdravý, dokonce nehty. Celkově bude nutné provést tři až pět procedur v závislosti na rozsahu houbových infekcí.

Tipy pro léčbu nehtů z fóra

Následující oblíbený recept také pomáhá v boji proti houbám nehtů. Doporučil ji jeden z účastníků fóra pro zdraví. Vezměte surové vejce, lžíci slunečnicového oleje, čajovou lžičku dimethyl ftalátu.

Rostlinný olej lze nahradit lžící 70% octy. Výsledná směs by měla být aplikována na houby postižené oblasti nehtu, poté zabalena v celofánu a nosit ponožky. Tento lidový lék je ponechán přes noc, kurz je určen na 3-4 dny.

Poškozené nehty se odlupují a na jejich místě rostou hladké, vyrovnané a zdravé. Důležitým bodem – hotová směs pro ošetření nehtové houby by měla být ponechána v chladničce.

Rowanovy listy – účinná léčba nehtové houby. Chcete-li to provést, je třeba sbírat čerstvé listy, intenzivně je třepat a pak z nich vytlačit kompresi a zajistěte je obvazem.

Při použití lidových léků pro léčbu nehtů houby, nezapomeňte, že prevence nehtů houba vám umožní zapomenout na tuto nemoc navždy.

Houba nehet: léčba lidových léků

Většina lidí má houby nehtů, u kterých nejsou nehty estetické. Pokud si všimnete prvních příznaků tvorby hub, neměli byste doufat, že všechno projde takhle.

Čím déle houba zůstává na vašich nehty, tím těžší je pro tělo, aby se s onemocněním vyrovnal, a tím je těžší léčit.

Samozřejmě toenailové houby lze léčit lidské prostředky, přínos mnoha z nich. Mohou být použity jak dodatečné, tak fixní prostředky v průběhu léčby.

Uvádím několik způsobů léčby houb na nehty, všechny jsou přirozené a účinné, a jak říkají, testované našimi babičkami, takže se nemusíte bát používat.

Způsoby léčby nehtových hub lidových léků

 1. Je dobré vysušit postižené místo v roztoku sódy a potom na něj aplikovat kompresní olej s olejem a nechat ji dvacet minut. Soda roztok – tři litry vody, jedna lžíce sody. Při dvojnásobném provedení v den tohoto postupu do jednoho měsíce zmizí houba.
 2. Druhá metoda. Umístěte postižené oblasti do velmi bohaté vařené kávy, jen jemně, aby se usazenina na dně nestřela. Toto řešení se používá k ulehčení nebo snížení bolesti nohou.
 3. Třetí metoda proti houbám. Jako řešení můžete použít pevně nafoukaný vinný ocet, který se nechty zpracovávají v noci. Po tomto postupu je nutné zabalit prsty do čisté tkaniny nebo nosit rukavice, které jsou namočené v octě.
 4. Při zesílení nehtové plotny je Kombucha účinným nástrojem. Je třeba odřezat malý kus takové houby a přitisknout ji přes noc na postiženou část nehtu, nejlépe s prstem obvazovaným. Ráno po takovém stlačení se nehty stanou ohebnějšími a měkčími. Více zdravých nehtů se stane s neustálým opakováním tohoto postupu.
 5. Účinně napomáhá proti chorobám houby, rozdrcených solí a mátou, které musí být aplikovány mezi prsty. Často s častým opakováním postupu houba zmizí.
 6. Je možné, aby houba ve formě bublin používala salicylicovou masti při ošetření, po aplikaci je nutné zabalit bodavku v polyethylenu a nesmí ji odstranit po celý den. V noci opakujte postup. Po uplynutí tří dnů začne pleť zpomalovat, neměla by bolest. Týden po systematickém použití takového receptu houba projde.
 7. Jeden další lidský lék na léčbu nehtové houby – Toto je řešení mléka. Tento roztok lze připravit následujícím způsobem: roztok udržujte po dobu 30 minut ve vodní lázni, 1 – 2 polévkové lžíce mléka by se měly nalít s jedním sklenicí vroucí vody. Po ochlazení přidejte tento roztok do bazénu vodou, ve které je nutné parní houbu. Při denním páření po dobu 10 dnů, nemoc projde.

Několik dalších populárních způsobů ošetření nehtové houby

– Může být velmi užitečné vyčistit krev a určitě zvýšit imunitu v případě houbových onemocnění. Pro tuto velmi vhodnou infusi obsahující dvě lžíce ostružinových listů a jednu polévkovou lžíci želé. Po dobu dvaceti minut se připravovaná směs zahřívá na parní lázni a lžíce této směsi se vaří s jedním sklenicí vroucí vody. Výsledná infuze po ochlazení je potřeba pít třikrát denně za poloviční sklenici.

– Může používat olej z čajovníku proti hubě nehtů. Při mazání v pravidelných intervalech dvakrát denně budete mít možnost zbavit se houby za tři měsíce.

“Léčba kuřecího vajíčka funguje stejně dobře. Je nutné vylije ocotové vejce a pak ho umístit na temné místo. Po rozpuštění shellu je nutné odstranit zbytkový film. Potom, když se hmota stává homogenní, přidávejte máslo. Tato masť připravená tímto způsobem musí být aplikována na postižené, dříve dobře upravené nehty. Obalte celofánový zábal nahoře a zajistěte obvazem. Když se nehty zvedají a zjemňují, odřízněte postižené místo. Dokud nezmizí houba, zopakujte postup.

– V důsledku výzkumu bylo zjištěno, že houba netoleruje kyselé stanoviště, proto se doporučuje vyčistit hřebíky octem, aby bylo možné úspěšně bojovat.

– Také houby netolerují šťávu z mandarinky. Doporučuje se, aby byly postižené oblasti utřeny šťávou z mandarinky.

– Když jsou nohy a nohy nakaženy houbou, měli byste používat lázně ve vodě letní teploty, do které je třeba umístit lžíci stolní soli a sody, a pak umýt nohy v tekoucí vodě.

Brutální léčba nehtové houby

 • Při této metodě by měla být postižená kůže po dobu pěti minut vyčištěna tuhým kartáčem, dříve dobře mýdlem mýdlem. Tato metoda je docela bolestivá, ale když ji používáte, pokožka je pozoruhodně očistěná od parazitů, které způsobují onemocnění. Proveďte tento postup alespoň 5 – 7krát.
 • A nakonec můžete vyrobit produkt z vodky a pryskyřice divoké nebo obyčejné meruňky. Tato směs po dobu tří dnů by měla být infuze na temném místě. Doporučuje se protřepat lék před aplikací na nehty a nehty. Stojí za zmínku, že můžete použít nerafinovaný slunečnicový olej jako náhradu za meruňkovou pryskyřici.

Před aplikací populárních metod pro ošetření nehtů houby Ujistěte se, že konzultujete odborníka, a dokonce ani jeden. Náš léčivý přípravek je skutečně stejný, ale bohužel nám to vždycky nemůžeme pomoci. No, co jiného je třeba udělat jinak? Samozřejmě, obráťte se na naše staré muže. Vždy vědí, co a jak zacházet, vždy vám řeknou správné byliny a odvarky.

Celandinový olej pro nehty

Nehtová houba (onychomykóza) je jednou z nejčastějších onemocnění na světě. Podle statistik asi 20% obyvatelstva trpí poškozením nehtové plotny. Houba na rukou a nohou se usadí. Onemocnění se šíří přes spory od infikované osoby, například na veřejných místech, v saunách a plaveckých bazénech.

Houba je dlouhodobě fixována v destičce na nehty, kde se vyvíjí a rozšiřuje v průběhu času, hřeb je žlutý, bílý nebo šedý. Může dojít k mírnému pádu a svědění mezi prsty. První 1-2 roky po infekci se zpravidla nezobrazuje onemocnění. Prvním znakem jeho vzhledu je vytvoření malých bílých skvrn na okrajích nehtů. Po nějaké době se nehty začnou rozpadat, odlupovat, pokožka v blízkosti prstů se vysuší, objeví se trhliny.

Odstranění tohoto onemocnění je poměrně obtížné. Bude to trvat hodně času a bude vyžadovat určité úsilí.

Rostlinný olej z houby nehtů

Dnes existuje mnoho osvědčených způsobů, jak bojovat proti nehtům. Jak ukazuje praxe, je celandin jedním z nejúčinnějších prostředků k jeho odstranění. Tuto lék si můžete koupit v lékárně, nebo ji můžete vyrobit sami ze sušených rostlin z čeledi a jakéhokoli kosmetického oleje, například broskvového nebo mandlového oleje. Tráva dát do hrnce, zalijeme vařící vodu a olej tak, že se vztahuje na rostlinný materiál 2 cm. Poté se nádoba těsně uzavřený, trvat v temnu po dobu 5-7 dnů a pak se přefiltruje. Do konečného produktu přidejte stejné množství rafinovaného rostlinného oleje. Skladujte rostlinný olej na tmavém místě ve skleněné nádobě.

Éter celandinu má hojivý, baktericidní, čistící, protizánětlivý účinek. Používá se jako antivirotikum a antifungální činidlo. Je uznávána jako účinná terapeutická droga.

Léčba nehtové houby s rostlinným olejem

Léčba nehtové houby s rostlinným olejem může být provedena různými způsoby. To dává skvělý efekt v kombinaci s pečící sódy. 1 soda st.lozhku rozpuštěna ve 3 litrech teplé vody. Nohy jsou ponořeny do připraveného roztoku po dobu 15-20 minut a na změkčených nehtových deskách je aplikován rostlinný olej.

Můžete nechat své nehty ohřívat v horké vodě, pak je otřít peroxidem vodíku, natřít co nejvíce, zasažené oblasti a nanesit na povrch jejich nanášení. Tento postup by se měl provádět denně, dokud nebude onychomykóza zcela vyloučena.

Olej z kandidánu s nehtovou houbou se používá ve své čisté formě. Nejdříve zaparkujte kůži kolem hřebíku, pak tento lék namazává postižený povrch a kůži kolem něj. Po 15 minutách zbývající olej se odstraní bavlněnou vložkou. Tento postup se provádí dvakrát denně.

Onychomykóza je léčena následovně. V dopoledních hodinách je na postiženou oblast namočen gázový tampón namočený ve vzduchu, který je zabalen do plastového obalu a těsně obvazovaný. Pro noc je nemocný hřebík rozmazaný jódem.

Olejandandín proti houbě nehtů: recept

Je užitečné provést následující složení. Smíchejte rostlinný olej s lékárnou jodinol. Denně aplikujte komprese na postižené oblasti a fixujte plastovým obalem. Udržet 3-4 hodiny. Místo jodinolu můžete použít esenciální olej z čajovníku nebo octa.

Celandinový olej pomůže zbavit houby nehtů, pokud vytvoříte léčebnou směs, která bude obsahovat tento lék a rostlinný olej (1: 1). Výsledný roztok se nalije do hrnce a vaří se ve vodní lázni na 3 hodiny. Poté se směs infuduje a ochladí. Naneste na dušenou desku 2krát denně.

Olej z rostlinného a 70% alkoholu pomůže proti hubě nehtů, z těchto složek se získá terapeutická tinktura. Chcete-li to provést, vezměte 250 ml alkoholu, přidejte do něj 15 kapek oleje. Trvejte na celý den. Před spaním jsou nohy páry v teplé vodě, poté rozmazané tinkturami. Výsledek se objeví po 2-3 týdnech.

Je vhodné provádět každodenní koupání s přidáním rostlinného oleje a houby nehtů brzy zmizí. Pro toto 4 lžíce. lžíce tohoto nástroje nalijte 5 šálků vody a vaříme 5 minut. V hotovém vývaru jsou nohy uchovávány asi půl hodiny.

Také existuje recept na rostlinný olej proti houbám nehtů – 10 g celandinového éteru se smísí s 10 g propolisu a nalije se 100 ml alkoholu. Výsledný roztok se aplikuje na desku na nehty, po které se prsty obepínají. Obvaz se odstraní následující den. Tento postup se provádí až do úplného zlepšení nehtu.

I přes vysokou účinnost oleje z rostlinného kandelinu je nutno používat opatrně, protože droga s individuální nesnášenlivostí může způsobit podráždění a výskyt vyrážky. Je lepší začít s nízkými dávkami a postupně se zvyšuje.

Nedoporučuje se provádět tyto postupy během těhotenství a kojení.

Onychomycosis – nehtová houba

Onychomykóza nehtů se často vyskytuje u lidí s oslabenou imunitou, protože v normálním stavu zabraňuje imunitní systém epitelu a stratum corneum pronikání a zakořenění houby.

Jednou z nejčastějších onemocnění kůže na světě je onychomykóza, infekce hřebíků houbové etiologie způsobené dermatomycety, kvasinky nebo plísněmi. Podle nejnovějších údajů se počet pacientů s onychomykózou v Rusku liší od 4,5 do 15 milionů lidí. Houbová infekce může výrazně otrávit existenci svého hostitele, a to jak kvůli estetické stránce problému – žluté křehké nehty, neschopnost nosit otevřené sandály nebo navštívit bazén a protože houby oslabují imunitní systém a vyvolávají alergické reakce.

Nefylová infekce

Onemocnění houbových nehtů závisí na mnoha faktorech.:

Podnebí – houbové infekce se často vyskytují v zemích s mírným a chladným klimatem, jejichž obyvatelé neustále nosí boty, které vytvářejí příznivé podmínky pro vznik infekce. Věk onychomykózy postihuje zejména středního věku a starší lidi. Předpokládá se, že výskyt homozykózy se zvyšuje s věkem 2,5krát každých 10 let a zvyšuje se z 3% u dětí a dospívajících na 50% u starších osob.

Paul – Muži trpí onychomykózou 1,5 až 3krát častěji než ženy. Současná onemocnění – periferní angiopatie (žilní nedostatečnost, Raynaudův syndrom), obezita, deformace nohou, diabetes mellitus, u kterého se výskyt zvýší na 30%, stejně jako různé imunodeficity předisponují k onychomykóze.

Profese – K rizikové skupině patří především lidé, kteří každý den navštěvují společné prostory (šatny, sprchy atd.). Nejvíce náchylnou skupinou jsou profesionální sportovci. V ohrožení jsou vojenští pracovníci používat uniformní obuv (boty a těžké boty), stejně jako námořníci. Stejné rizikové faktory předurčují pracovníky průmyslových podniků k houbové infekci. Nicméně, často, aby se stal majitelem houby, nemusíte ani nechat hranice svého vlastního bytu. Mnoho lidí se nakazí houbou v rodině prostřednictvím běžných obuvi, oblečení, předmětů pro domácnost.

Příčinné činitele houbových infekcí: houby rodu a typu Candida

V současné době existuje asi 50 druhů hub, které mohou nakažovat nehty. Všechny patogeny houbových infekcí jsou rozděleny do 3 skupin: dermatomycety, kvasinky podobné rodu Candida a plísňových hub. Hlavními příčinami infekcí houbových nehtů jsou dermatomycety, které představují asi 80-90% případů onychomykózy.

Nejběžnější jsou: Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrohytes a Epidermophyton floccozum. V Rusku, v západoevropských zemích a ve Spojených státech je asi 80% všech případů onychomykózy způsobeno T. rubrum. Na druhém místě, pokud jde o četnost výskytu dermatofytů, je T. mentagrophytes, který představuje asi 10-20% případů dermatofytózy nehtů.

Druhým nejčastějším patogenem onychomykózy po dermatofytách jsou houby typu Candida, jejichž podíl na počtu onemocnění onychomykózy je 5 až 10%.

Mezi plísňovými houbami v nehtových deskách jsou běžněji zjištěny tyto druhy: Aspergillus spp., Fusarium spp., Acremonium spp., Scopulariopsis brevicaulis, Scytalidium spp.

Patogeneze a onychomykóza hub

Jak bylo uvedeno výše, hlavní onemocnění onychomykózy jsou dermatomycety. Tyto houby jsou charakterizovány výraznou schopností zničit a absorbovat keratin. Dermatomycety mají širokou škálu enzymů, které jim umožňují proniknout do kůže a nehtů. Dermatofyty zpravidla postihují kůži nohou a pak se šíří do nehtů. Houba onychomykóza proniká do hřebíku třemi způsoby:

 • přes podlouhlá drážku pod volným okrajem nehtové desky;
 • přes dorzální část destičky na nehty;
 • přes nehtový válec.

Nejčastěji jsou dermatomycety uloženy v hřebíku pod okrajem nehtové destičky, zatímco hlavní patologické procesy se nevyskytují v samotné destičce, ale pod ní v loži nehtů. Lůžko na nehty reaguje na zavedení houby tím, že zrychluje proliferaci, což vede k tvorbě subangulární hyperkeratózy. Ztracení stratum corneum na okrajích nehtového lůžka narušuje spojení lůžka s destičkou na nehty, v důsledku čehož se deska začne v raných stádiích oddělovat od nehtového lůžka. Z paty na nehty se patogeny rozšířily na desku na nehty a způsobily její pomalé zničení. Tento způsob zpravidla ovlivňuje nehtovou desku T. rubrum.

Některé houby jsou schopny proniknout do hřebíku přímo přes desku na nehty – to jsou houby, které mají keratolytickou schopnost. Tyto dermatomycety jsou T. mentagrofyty.

Třetí způsob, jak houby pronikají do hřebíku, je přes nehtový váleček. Odtud pronikají pod podložku do lůžka a způsobují dystrofické změny v hřebíku.

Jiný způsob, jak proniknout do nehtů, je pozorován s kandidózou na nehty. Když se poprvé objeví zánět proximálního polštáře – paronychie. Ztlumení, zhuštění a změny ve tvaru válečku způsobují, že se kůže hřebíku oddělí od povrchu nehtové destičky. Je třeba poznamenat, že kandidátní onychomykóza je mnohem častější na rukou než na nohou.

Většina hub je považována za neschopnou způsobit onychomykózu, ale některé z nich jsou rozpoznány jako nezávislé patogeny, to jsou S. dimidiatum a S. hyalinum. Infekce způsobené těmito houbami se vyskytují v zemích s tropickým klimatem.

Zavedení hub v oblasti nehtů obvykle předchází poškození nebo zničení jeho omezujících struktur. Mezi tyto faktory patří:

 • zranění nehtové desky;
 • neustálý kontakt s vodou, syntetické čisticí prostředky, odmašťovací prostředky;
 • úzké boty vyrobené ze syntetických materiálů (vytvářející vlhké a teplé prostředí vedoucí k růstu a reprodukci hub);
 • použití infikovaných nástrojů pro manikúru a pedikúru;
 • nadměrné pocení;
 • různé deformity a anatomické rysy nohy (ploché, úzké interdigitální prostory).

Symptomy hubové infekce

Domácí dermatologové rozlišují tři typy onychomykózy: normotrofní, hypertrofické a oniholitické. Příznaky houbové infekce závisí na formě onemocnění.

V normotrofickém typu se mění pouze barva nehtů, nehtová deska si udržuje svůj tvar a tloušťku po dlouhou dobu. Na desce samotné se však objevují skvrny a pruhy, jejichž barva se liší od bílé až žluté. Postupně se celý hřebík změní barvou, aniž by změnil její tloušťku.

V hypertrofickém typu je nehtová deska zhrubnutá kvůli vývoji subangulární hyperkeratózy, hřebík ztrácí svůj lesk, stane se matný, ztuhne a deformuje. Na volném okraji desky na nehty se objeví přední a boční náraz. V této formě onychomykózy mohou pacienti při chůzi zažít bolest.

Pro oniholiticheskogo typ charakterizovaný rychlým oddělením nehtové destičky od nehtového lůžka, zatímco nehty jsou matné, má hnědou nebo šedou barvu. Odkrytá oblast je pokryta volnými vrstvami.

Jak vypadá nehtová houba a kandidální onychomykóza?

Cizí dermatologové rozlišují formy onemocnění candida onychomykózy svou lokalizací:

 • distální (poškození hřebu na volné hraně);
 • boční (porážka bočních stran);
 • proximální (léze zadního polštáře);
 • celkem (porážka celého nehtu).

Fotografie ukazuje, co vypadá jako houba na nehty:

Diagnóza houby nehtů

Když si všimnete příznaků onychomykózy, neočekávejte, že zmizí sama. Čím déle houba žije na vašich nehtych, tím těžší je zacházet. Proto se při prvním podezření musí poradit s lékařem – dermatologem pro další diagnostiku hub a ošetření nehtů.

Pro laboratorní diagnostiku onychomykózy se používají mikroskopické a kulturní studie. Mikroskopie se provádí za použití 10-30% roztoku hydroxidu draselného k rozpuštění keratinu a poskytuje indikaci houbové povahy infekce, nikoliv však typu houby. Pro kulturní studie používající materiál pro výsev na živné půdě pro houby. Identifikace druhů se obvykle provádí mikroskopickým vyšetřením kultivované kultury nebo subkulturami na selektivním médiu.

Léčba onychomykózy

Léčba onychomykózy je lokální antifungální lék aplikovaný na postižený nehet nebo systémový, když je lék předepisován uvnitř, a vstupuje do nehtové plotny krví. Nevýhodou lokální terapie je to, že když se lék aplikuje na povrch nehtu, nedosáhne vždy patogenu, který může nejen poškodit nehtovou desku, ale také proniknout do nehtové vrstvy a hlubších vrstev kůže, zejména při celkové onychomykóze. Jak ukazuje praxe, pouze jedna lokální léčba ve většině případů nevede k úplnému vyléčení pacientů. Keramické masti a náplasti se používají jako externí antifungální prostředky k mechanickému odstranění postižených částí nehtů a nehtů obsahujících antifungální činidla: běžně používané směsi kyseliny mléčné, benzoové, kyseliny salicylové, resorcinu a moderních přípravků obsahujících cyklopirox a amorolfin.

Způsoby léčby nehtové houby

Existují i ​​další způsoby léčby nehtů houba. Dnes je nejdůležitější systémová terapie onychomykózy. Nedávno byly syntetizovány antifungální léky nové generace, které umožňují zvýšit účinnost léčby až na 80-90%. Nejčastěji užívanými léky pro léčbu onychomykózy u dospělých jsou terbinafin a itrakonazol, u mladších dětí flukonazol (kvůli vysokému profilu bezpečnosti). Fungistatická koncentrace léčivých přípravků zůstává po dobu několika měsíců po ukončení léčby v kůži a na nehty, což výrazně zvyšuje procento úplného vytvrzení.

Prevence nehtové houby

Prevence nehtové houby spočívá v následujících jednoduchých pravidlech:

 • chůze na pláži pouze v botách;
 • v koupelně nebo bazénu používejte uzavřené gumové pantofle;
 • po umytí osušte nohy, zejména mezihrudkové záhyby, a ošetřete je profylaktickým fungicidním krémem nebo práškem;
 • Nenoste někoho jiného;
 • denní výměna ponožky a punčocháče.

Leave a Reply