Schéma léčby houby v uchu

Posted by

Obsah:

Léčba houby v nosu a uších

Jak vyléčit houbu v uších: hlavní symptomy a léčbu

Houbová onemocnění mohou postihnout téměř všechny orgány našeho těla. Může být ovlivněno také ucho. Houba v uších (lékařský termín je otomykóza, “otomykóza”) je poměrně častým onemocněním, při kterém jsou orgány ENT postiženy mikroskopickými houbami. To se nachází u dětí i dospělých. Podle statistik pochází asi 90% pacientů s houbovými nemocemi.

Houba v uchu, která je hlavní příčinou otomykózy, je rozdělena do několika typů:

 • kvasinky;
 • forma;
 • zejména patogenní.

Lékař diagnostikuje ušní houbu

Příčiny houby v uších

K dnešnímu dni existuje mnoho příčin houby v uších. Zvýrazněte hlavní faktory, které přispívají k rozvoji otomykózy:

 • oslabená imunita, která je provokována onemocněním a dlouhodobými antibiotiky;
 • onkologické onemocnění;
 • některé somatické nemoci, včetně AIDS, diabetes;
 • trauma ke zvukovodu;
 • onemocnění vnějšího ucha;
 • ignorování pravidel osobní hygieny;
 • voda vstupující do ucha;
 • příliš intenzivní čištění uší s bavlněnými pupeny a tampony;
 • užívání hormonálních léků.

Je třeba vzít v úvahu, že při návštěvě bazénu se může objevit onemocnění uší. Houba v uchu se šíří poměrně rychle. Léčba by proto měla být provedena včas. Onemocnění se šíří a postupuje velmi rychle, protože v uchu vzniká ideální podmínky reprodukce houby.

Návštěva bazénu je jedním z důvodů vzniku houby v uších.

Symptomy a léčba houby v uchu

Houba je velmi vážná nemoc. V některých situacích je mnohem obtížnější než jiné zánětlivé procesy ucha, například otitis media. Zvažte hlavní příznaky a metody léčby houby v uchu.

Příznaky ušní huby

Mezi hlavní příznaky patří následující příznaky:

 • ucpání ucha;
 • trvalé svědění v uchu;
 • systematické utváření ušních zátek;
 • nepřirozený výtok z ucha;
 • celkový závratě a bolesti hlavy;
 • obecná ztráta sluchu.

Jak bylo uvedeno výše, houba se pomalu rozšiřuje, což může vést k poškození sluchového nervu. To může mít za následek částečnou ztrátu sluchu. Pokud ignorujete příznaky onemocnění a zpožďujete hlavní léčbu, nemoc se může změnit na chronickou formu, která nemůže být zcela vyléčena.

Jak vyléčit houbu v uších

První léčba houby v uchu začíná odstraněním příčiny, která způsobila vývoj houby. Například, jestliže vzniknout houba byla způsobena užíváním drog (antibiotika, hormonální léky), v tomto případě přestanou užívat. Pokud nastalo onemocnění houbami na pozadí snížené imunity, předepisuje se léčba vitaminem a antihistaminika.

Dodržování hygieny ucha je předpokladem efektivní léčby.

K provádění hygieny uší může být použita speciální roztok glycerinu, stejně jako čistá voda.

Následně je předepisován antimikrobiální léčivý přípravek. Různé léky jsou předepsány v závislosti na příčinném faktoru infekce:

 • pokud byla infekce způsobena houbou plísní, jsou předepsány Terbinafil, Nitrofungin, Naftifin.
 • Pokud byla infekce zahájena kvasinkou, jsou předepsány flukonazol, ekonazol, pimafucin.

Tyto léky se používají následovně: antifungální kapky v uších nebo roztok se aplikuje na bavlnu. Pak je tento vlajka položen do bolavého ucha. Flagellum by se měl uchovávat po dobu 5-10 minut. Počet opakování – 3-4 krát denně. Úplný průběh léčby je 3 týdny.

V některých případech tyto léky neposkytují požadované výsledky. Jak vyléčit houby v uších v tomto případě? V tomto případě jsou antifungální pilulky předepsány lékařem ORL. Jsou jmenováni přísně lékařem, protože mají řadu kontraindikací. Tyto léky mohou narušit intestinální mikroflóru, proto se doporučuje používat “Bifikol”, “Narine”, “Gastofarm”.

Užívání antifungálních pilulek

Léčba lidských léků ušních hub

Spolu s tradiční léčbou se používá léčba pomocí tradičních metod. Taková léčba se účinněji a rychle zbaví houby.

Cibulový džus

Cibulová šťáva je jednou z oblíbených lidových metod léčby houb. K tomu použijte stlačenou cibulovou šťávu. 5 kapiček šťávy pohřbené v bolavých uších v noci. Je třeba vzít v úvahu skutečnost, že takovou léčbu nelze dlouhodobě užívat.

Peroxid vodíku

 1. Musíte ležet na straně zdravého ucha;
 2. vykopáme do bolavého ucha 3-4 kapky peroxidu vodíku;
 3. jsme v této poloze 5 – 10 minut;
 4. po důkladném promytí vnějšího zvukovodu čistou teplou vodou;
 5. utírejte ucho tampony nebo bavlněné tampóny.

Olej z ořechů

Po ošetření peroxidem vodíku použijte ořechový olej. Chcete-li to udělat, ležte na straně zdravého ucha. Pak je v nemoceném uchu pohřben 1 kapka oleje. Postupně se počet kapek zvyšuje na 4.

Souběžně s hlavní léčbou nezapomeňte věnovat pozornost stavu vaší imunity, protože houbová choroba již naznačuje, že vaše tělo selhalo. Častěji se snažíte být na čerstvém vzduchu a posilovat imunitu vitamíny.

Hloubka v uších: příznaky a léčba

Ušní houba, otomykóza nebo houbový otitis je onemocnění způsobené pronikáním plísní nebo kvasnicovitých hub do kůže vnějšího ucha, sluchového kanálu, bubeníku.

U houby uší je častější u dětí než u dospělých, ve 40 až 60% případů zůstává dlouho neznámé, což komplikuje léčbu.

Druhy otomykózy

Otomykóza je klasifikována lokalizací houby. Nejčastěji infekce postihuje kůži vnějšího ucha, představuje až 62% všech případů otomykózy.

V bubínkové dutině středního ucha se houba objevuje v 37% případů, 1% se vyskytuje u houbových myringitid, což je houbová infekce bubínku.

Příčinami houbové infekce ucha jsou zejména:

 • plísňové houby Aspergillus, Penicillium;
 • kvasinky podobné Candida.

U 65% všech případů otomykózy jsou příčinou onemocnění plísňové houby. Aspergillus. Houby Candida způsobuje onemocnění ve 24% případů.

Méně časté je otomykóza způsobena houbami Penicillium, infekce houbami Mucor, Kladosporium, Alternarium je extrémně vzácná.

Příčiny otomykózy

Houby pronikají do kůže uší přes rány, odřeniny pro zranění, kousnutí hmyzem, poškrábání ušních perel, neopatrné čištění zvukovodu s ostrým předmětem.

U osob s oslabenou imunitou, kteří trpí metabolickými poruchami, chronickými onemocněními středního ucha, cukrovkou, houbami se rychle rozmnožují.

K růstu hub předisponuje zvýšenou hladinu glukózy v krvi a ušních voscích při cukrovce. Earwax částečně ztrácí své bariérové ​​vlastnosti a slouží jako živné médium pro kolonie hub.

Důvodem pro aktivaci růstu hub v uších může být dlouhodobá léčba antibiotiky, glukokortikoidy.

U malých dětí dochází často k otomykóze sekundárně v důsledku častého používání ušních kapek s antibakteriálním účinkem, intestinální dysbiózy a stavu imunodeficience.

Růst hub je také aktivován za nepříznivých podmínek v práci nebo v bytě: vysoká vlhkost, prašnost vzduchu.

Příznaky ušní huby

Klinický obraz houbových infekcí ucha závisí na lokalizačním procesu. Symptomy houby ve vnějším uchu jsou přetížení zvukovodu, bolesti, svědění.

Slyšení během infekce vnějšího ucha netrpí nebo se mírně snižuje. Jsou bolesti hlavy, zvýšená citlivost kůže ušního kanálu, ušní trubice, oblast za uchem.

Když je houba sluchu středního ucha snížena, od ucha dochází k specifickému výtoku charakteristickému pro určitý typ houby, bolesti, závratě.

Sekrece během infekce středního ucha s houbami Penicillium mají slizovitou konzistenci a jsou nažloutlé, ztráta sluchu není pozorována.

Při porážce houby Aspergillus je výtok hojný, s výskytem černé, bílé, hnědé barvy, slyšení pacienta se zhoršuje.

Houby Candida jsou charakterizovány kapalným, bílým sýrovým výbojem. Bradavka, když je infikována Candidou, je zapálená, často perforovaná. Průběh houbové infekce je dlouhý, opakující se, sluch je výrazně snížen.

Otomykóza způsobená houbou Mucor je zřídka nalezena a dává nebezpečné komplikace.

Symptom infekce houby v uších se považuje za neúspěšnou léčbu antibiotiky, přetrvávající nepohodlí postiženého ucha, podráždění kůže v sluchovém kanálu.

Diagnostika

Diagnóza houbové infekce ucha je stanovena na základě mikroskopických dat, výsledků výsadby vzorků houbových hmot od ucha pacienta na živných médiích.

Léčba houbami uší

Při diagnostice houby v uchu na pozadí léčby antibiotiky je pacient zrušen antibakteriálními léky a jsou předepsány antifungální léky. Ketokonazol, itrakonazol, flukonazol, natamycin, amfotericin B, terbinafin, miconazol, nystatin, levorin se považují za volbu léčiv.

Zvláštností léčby ušních hub je zákaz jakýchkoli fyzioterapeutických postupů kvůli riziku komplikací.

Lokální léčba houbami uší

Pro lokální léčbu houby v uších se používá široce působící lék naftifin, který má protizánětlivé a fungicidní účinky.

Zvláštní význam při lokální léčbě otomykózy je čištění ucha z houbových hmot, které se hromadí v sluchovém kanálu.

Když se bubeník rozpadne, houba se odstraní ze středního ucha roztokem miramistinu nebo hydroxychinolinu. Externě od formy nanášejte krém s terbinafinem, ekonazolem, natamycinovou suspenzí.

Proti kvasinkám v uších je léčba klotrimazolem a natamycinem účinná. Přípravky pro lokální ošetření houby se na turundu aplikují do ucha a vloží se do ucha, přičemž volná špička pro bezpečné odsávání, jak je znázorněno na fotografii.

Postup může být opakován až 6krát denně, přičemž ponechání v uchu po dobu 8 minut.

V případě kandidózy, léčba turofenami s nitrofunginem pomáhá zbavit houby v uchu. Místo nitrofunginu pro léčbu houby vnějšího ucha můžete použít exoderil. To je také aplikováno na turunda a vložené do ucha kanál po dobu 6-8 minut.

Lidové způsoby proti houbám

Léčba houby v uších pouze lidových léků nepřinese výsledky z důvodu jejich nedostatečné selektivity. Doporučuje se používat lidskou léčbu ušní houby pouze jako další terapii a se souhlasem ošetřujícího lékaře a pouze u dospělých.

Antifungální vlastnosti mají rostliny jako ořech, česnek. Z nich připravují olej pro léčbu otomykózy.

Chcete-li to provést, stlačte džus z několika stroužků česneku nebo několika vlašských ořechů, pak přidejte olivový olej ve stejném poměru. Hotový výrobek se nanáší na gázu a vloží se do ucha po dobu 6-8 minut.

Tradiční metody boje proti houbům zahrnují užívání terapeutických bylinných čajů, které posilují imunitní systém a normalizují střevní mikroflóru. Odstranění houbových symptomů v uších se dosáhne ošetřením heřmánku, řebříčku a šalvěje.

Prognóza houbových onemocnění uší je příznivá s včasnou diagnózou, léčbou a lékařským sledováním během šesti měsíců po oživení.

V našem dalším článku Muskulární nemoci kůže: klasifikace, léčba, můžete se seznámit s jinými typy houbových onemocnění pokožky.

Všechny typy léčiv pro léčbu otomykózy

Infekční onemocnění způsobená aktivním růstem houbových patogenních činidel a ovlivňujícím vnější zvukový kanál nazývaný otomykóza. Léčba a léčba otomykózy by měla být podána včas, aby se zabránilo zesilování zánětlivého procesu. Choroba znamená přítomnost houby v uchu. Patologickým činitelem je saprofyty – plísně, kvasinky podobné houbám, stejně jako trichofytony.

Léčebný režim

Léčebný režim pro houby v uších zahrnuje užívání několika skupin léků zaměřených na odstranění příčin a příznaků onemocnění.

Otomykózní terapie zahrnuje:

 1. Důkladné čištění postižených oblastí a příprava kůže pro další léčebné postupy.
 2. Léčba zánětu s použitím lokálních antimykotik (ušní kapky, masti nebo krémy).
 3. Užívání systémových léků obecného účinku (léky ve formě tablet, kapslí, suspenzí).
 4. Úprava stravy zaměřená na zlepšení obranyschopnosti těla a respekt k spánku a odpočinku.

Komplexní léčba vyžaduje postupnou realizaci terapeutických a profylaktických postupů. Používání lokálních a systémových antifungálních léků zahrnuje předčasné čištění ucha od mycelií a nečistot.

Je třeba poznamenat, že léčba onemocnění začíná po odstranění jejích základních příčin. Často dochází k rozvoji otomykózy v důsledku dlouhodobého užívání antibakteriálních nebo hormonálních léků. V těchto případech stačí přestat užívat je, aby se snížil zánětlivý proces v uších.

Pokud je ušní houba způsobena avitaminózou nebo jinými faktory ovlivňujícími imunitní systém, pacientovi mohou být podávány vitamíny a minerály a někdy i imunomodulační látky.

Hlavní etapy

Důsledná realizace terapeutických postupů umožňuje účinněji vypořádat se s původcem onemocnění. Kromě toho je důležité sledovat dávku léků a dodržovat průběh léčby předepsanou lékařem.

Antiseptická léčba

Především by měla být oblast vnějšího sluchového kanálu, ušní a vnitřní ušnice ošetřena antiseptickými látkami (roztok manganistanu draselného, ​​kyselina boritá, peroxid vodíku).

Pomocí 3% peroxidu vodíku můžete odstranit nahromaděné mycelium a nadbytečné znečištění uvíznuté na kůži ucha. Očistěte je vatovým tampónem namočeným v antiseptickém roztoku. Postup se provádí denně alespoň 2krát denně. Pro dezinfekci se do ucha vnáší několik kapek kyseliny salicylové. Pomáhá neutralizovat fungicidní patogenní látku.

Roztok manganistanu draselného, ​​který se používá nejméně 1 krát denně, také účinně dezinfikuje pokožku.

Ošetření pleti místním krémem

Jejich účinné látky přispívají k:

 • zpomalení růstu spór houb;
 • snížení bolesti;
 • snížení zánětlivého procesu;
 • dezinfekce pokožky;
 • odstranit svědění.

Místní léčba je vždy předepsána bez ohledu na průběh onemocnění. Takže antifungální krém bude nepostradatelným lékem v případě mírné formy otomykózy a v případě vývoje zhoršené formy patologie.

Krém se aplikuje tenkou vrstvou na postiženou oblast (oblast ušní a vnějšího sluchového kanálu) a rovnoměrně se rozdělí po kůži. Zákon začíná téměř okamžitě po jeho použití.

Systémová terapie

Souběžně s místními postupy je pacientovi často předepisován systémový lék. Jejich cílem je odstranit houbový patogen na úrovni buněk.

Jsou jmenováni podle svědectví ošetřujícího lékaře, například za zhoršeného průběhu onemocnění. V každém případě odborník píše předpis, podle něhož musí pacient podstoupit léčbu otomykózy s antifungálními tabletami, tobolkami nebo suspenzemi. Je extrémně nežádoucí, že příjem přeskočí nebo změní dávkování léku.

Široké spektrum tablet má následující účinky:

 • fungicidní (zničit patogen);
 • fungistatikum (zabraňuje dalšímu růstu hub);
 • protizánětlivé;
 • antibakteriální;
 • antihistaminika (odstranění svědění);
 • antimikrobiální.

Všechny léčebné postupy musí být kombinovány s dodržováním zvláštní stravy, včetně příjmu velkého množství obilovin, stejně jako zeleniny a ovoce.

Účinné drogy

Pokud se v uších objeví houba, pak její léčba zahrnuje léky předepsané pacientovi podle základní příčiny, druhu patogenu a typu patologie. V případě poškození vnějšího sluchového kanálu s plísňovými houbami mohou být použity pouze léčivé přípravky, zatímco jiné léky jsou vhodné k eliminaci kvasinkových agens nebo trihofitonů.

Zvláštní kapky v uších pomáhají léčit vnější typ otomykózy. Musí být předepsán ošetřujícím lékařem po určení citlivosti patogenu na hlavní složky léčiva.

Nejúčinnější použití kapiček z houby v uších:

 1. Kandiotika.
 2. Naftifinu.
 3. Nitrofungin.
 4. Clotrimazol.
 5. Dexamethason

Léčebný režim s těmito přípravky je následující: ne více než 6krát denně, 2 kapek každé 2 hodiny.

Aktivní složky v jejich složení jsou zaměřeny na ničení plísní a kvasnicovitých hub, stejně jako dermatofytů. Prostředky snižují zánětlivý proces a mají antibakteriální, antihistaminové a antialergické účinky.

V případě, že je pacient narušen nesnesitelným svěděním, mohou být předepsány kapky Cresylacetátu. Průběh užívání tohoto léku je 3 týdny každodenního užívání.

Krémy a masti

Antifungální krémy, masti, spreje a spreje se aplikují po lokálním ošetření postižené oblasti. Složky těchto léků dokonale dezinfikují a čistí pokožku.

Účinnými lokálními prostředky pro ušní houby jsou:

 • Clotrimazol.
 • Amfotericin B.
 • Nitrofungin.
 • Econazole.
 • Miramistin.
 • Fungifen.
 • Multifungin.
 • Kanesten.

Miramistin je dostupný ve spreji. Umytí ucha tímto nástrojem pomáhá očistit kůži mycelií, odpadních produktů z houbových činidel a také snížit zánětlivý proces.

Poslední tři drogy jsou klasifikovány jako inovativní léky se širokým spektrem účinku. Jejich složky se osvědčily jako účinné proti všem patogenům houbových infekcí.

V případě zhoršené otomykózy u lidí jsou předepsány systémové léky širokého spektra účinku. Antifungální pilulky se používají k porážce ucha, zejména patogenních hub. V tomto případě jsou místní prostředky před infekcí bezmocné.

Následující léky se osvědčily:

Systémové činidla jsou vysoce účinná proti různým patogenům. Jejich působení je zaměřeno na ničení houby, potlačení růstu, snížení zánětu, svědění a zarudnutí.

Přípravky pro orální podání jsou silné, proto mají řadu kontraindikací a možných následků.

Klíčem k úspěšnému zotavení z otomykózy u lidí je dodržování hygienických norem, zvláštní stravy a používání antifungálních léků.

Leave a Reply