Schéma léčení nehtové houby

Posted by

Obsah:

Efektivní režim pro léčbu nehtů houby

Onychomykóza (nehtová houba) je rozšířené onemocnění mezi obyvatelstvem, o existenci kterého každý slyšel. Potřeba včasné léčby ve formě léčebných schémat pro houby nehtů je také dlouhodobě známa masám. Nicméně, ne každý chce jít s lékařem s takovým problémem. Přestože moderní metody léčby nehtové houby na nohou a umožňují zcela zbavit mikroorganismů, pacienti zanedbávají své zdraví kvůli nedostatku jasných příznaků. Ale v průběhu času se bolest bohužel jen zvyšuje. Proto by měla každá osoba představit metody léčby onychomykózy. Schéma léčení nehtové houby se vybírá individuálně.

Jak vypadá houba?

Kliknutím zvětšíte

Vnější projevy houbových lézí na nehtových deskách se mohou značně lišit v závislosti na stupni procesu. Na počátku onemocnění, kdy je pro člověka stále obtížné určit přítomnost infekce, mohou být příznaky velmi mírné. Pokud je zahájena onychomykóza, pak bude klinikální záření jasné až po snadnou ztrátu hřebu díky úplné nezvratné delaminaci.

Seznam běžných příznaků houbové infekce v nohou zahrnuje:

 1. Změna tloušťky nehtů – keratóza (zhrubnutí nebo ztenčení, v některých případech není tloušťka náchylná ke změně).
 2. Změna barvy na hnědé, žluté, zelené, bílé odstíny. Možná míchání odstínů mezi sebou.
 3. Zvyšuje křehkost nehtů, jejich hrana je nerovnoměrná, rozpadá se.
 4. Vzhled trhlin a trhlin na kůži nohou.
 5. Korniny na plantární ploše nohy.
 6. Peeling a zarudnutí kůže, zejména v interdigitálních prostorech.

V případě, že je hřebík zcela oddělen od postele, můžeme mluvit o komplikacích onychomykózy. Takový hřebík se pravděpodobně nezotaví. Existuje také extrémní projev nehtové houby – houbová sepse. Vyskytuje se, když masivní léze nehtu a okolní tkáně vážně poškozuje krevní cévy, čímž se začnou objevovat cizí houby v celém oběhu. To vyvolává lidské tělo k celkové imunitní odpovědi, může vést k vážnému stavu nazývanému “septický šok”, který je pro život pacienta nebezpečný.

Typy drog

Na moderním farmakologickém trhu existuje mnoho léků pro léčbu onychomykózy. Všechny mohou být vyrobeny různými společnostmi, mohou vypadat úplně jinak. Nejdůležitější věcí jsou však aktivní složky. Všechny jsou zařazeny do seznamu antifungálních léků (antimykotik), které buď blokují metabolické procesy v houbové buňce, nebo je zcela zničují.

Podle chemické struktury lze všechny léky rozdělit do skupin.:

 1. Polyenové antibiotika (polyeny).
 2. Azoly:
  • deriváty imidazolu (mikonazol, ketokonazol, oxykonazol, isokonazol, clotrimazol);
  • deriváty triazolu (flukonazol, itrakonazol).
 3. Allylaminy s hlavním zástupcem terbinafinu.
 4. Léky jiných skupin, které zahrnují griseofulvin a cyklopirox.

První skupina zahrnuje nystatin, levorin a amfotericin B.

Podle způsobu použití jsou antifungální léčiva rozděleny do dvou velkých skupin:

 • topické použití;
 • systémové aplikace.

Oblast použití lokální terapie je samotné tkáňové tkáně a periungální hřebeny. Přípravky se aplikují tenkou vrstvou (gely, masti, krémy), postříkají (spreje) nebo se používají ve formě roztoků pro vnější použití. V některých ohledech může být tento typ terapie pro pacienty nepohodlný, vyžaduje od nich větší pozornost. Ale bez místních léků obvykle v žádném případě nečiní. Systémové léky jsou podávány parenterálně (intravenózní infúzí nebo perorální cestou ve formě tablet, kapslí).

Místní terapie proti onychomykóze nezpůsobuje výrazné nežádoucí účinky, jako je systémový léčebný režim (poruchy spánku, průjem, zácpa, nauzea nebo zvracení, bolesti hlavy atd.). Ale gely nebo krémy jsou schopny tvořit tzv. Lokální reakce ve formě pocitu pálení, výskytu vyrážky, zarudnutí kůže.

Příklady antimykotik

Místní antifungální léčiva:

 • Miconazol (řešení pro externí použití). Naneste na předem vyprané mydlo a vysušte postižené oblasti kartáčem dvakrát denně, pak uzavřete aseptickým obvazem.
 • Ketokonazol (krém). Aplikujte jednou denně.
 • Levorin (masť). Aplikujte 1-2 krát denně. Proběhne až 10 dní.
 • Nystatin (masť). Naneste tenkou vrstvu 2 krát denně.
 • Amfotericin B (masť). Použijte až 4krát denně. Proběhne až 10 dní.
 • Terbinafin (masti, sprej, krém, gel). Na čisté a suché oblasti postižené houbovými nehty se aplikujte 1-2 krát denně. Proběhne až 2 týdny.

Systémové antifungální léky:

 • Levorin (pilulky). 2-4krát denně se doporučuje pomalu rozpustit 2,0 mg drogy do 15 minut pod lícní částí.
 • Amfotericin B (roztok pro intravenózní infuze). Za prvé, 100,0 mcg / kg tělesné hmotnosti pacienta je v průměru 250,0 mcg / kg hmotnosti. Kurz je až 1-2 měsíce.
 • Ketokonazol (pilulky). Jednou denně, 200 mg.
 • Nystatin (pilulky). 3-4krát denně, 1 tableta. Kurz trvá až 14 dní.
 • Flukonazol (tobolky). 1x týdně 150,0 mg.
 • Terbinafin (pilulky). Užívejte jednou 250 mg.
 • Itrakonazol (tobolky). U 200,0 mg jednou denně po dobu 3 měsíců. Je možné dostat 200,0 mg dvakrát denně v kurzu po dobu 1 týdne, pak třítýdenní přestávku. Pro ruce opakujte kurz dvakrát, zastavte třikrát.
 • Griseofulvin (pilulky). U 500,0 mg v jedné nebo několika receptech. Kurz onychomykózy nehtů je 6 měsíců, nehty rukou jsou 4 měsíce.

Formy hubové infekce a možnosti léčby

Kliknutím zvětšíte

V závislosti na tom, jak daleký patologický proces prošel, jak široce se rozšířil do tkání hřebíka, byla taktika vyvinutá pro léčbu pacientů. Například, někdo má čas vyvinout onemocnění pouze v horních vrstvách nehtu, proto je tato osoba vhodnou léčbou s lokálními přípravky, aniž by zahrnovala v režimu léčebného režimu systémové prostředky pro nehtovou houbu.

Následující formy houb nehtů se vyznačují:

Diagnóza – houba na nohou, co léčit?

Podle statistik Světové zdravotnické organizace trpí pětina světové populace houbovými infekcemi. V Rusku je toto číslo dvacáté pět procent. V civilizovaných zemích s pojistnou medicínou je léčení této nemoci stále častěji považováno za povinné: houba je sociální a částečně městská nemoc. Zvláštní je, že to představuje nebezpečí pro lidi, kteří vedou zdravý životní styl.

V hale můžete získat houbu v salonku krásy, na pláži, v bazénu, v sauně. Hlavní příčiny infekce – porušení základních hygienických pravidel a prudké snížení imunity.

 1. Všechny choroby této skupiny jsou způsobeny houbami způsobujícími choroby.
 2. Houba se projevuje na kůži a hřebíčkách prstů, kůže a nehty na prstech, páteří a slabinách jsou méně pravděpodobné, že budou trpět.
 3. Když se nehty onychomykózy začnou odlupovat a rozpadat, změňte barvu.
 4. Léze se stane bolestivým, kolem něj se objeví svědění.
 5. Pro infekci je nutná dostatečně vysoká teplota a vlhkost, nohy s hubou s kontaktem s kůží.
 6. Houba může být zděděna, její projevy se často stávají rodinným problémem.
 7. Postižení hřebíků u dětí je vzácné, většinou se vyskytuje u lidí dospělých a starších, ale ani jediné infekce v dětství nemůže zůstat bez pozornosti a lékařské pomoci.
 8. Rozvoj onemocnění přispívá k věkové změny v pH kůže a nehtů, chronických onemocnění: cukrovka, obezita, špatný krevní oběh v nohou, onemocnění trávicího ústrojí, problémy se štítnou žlázou a nadledvinky.

Přečtěte si více o příznaky houbových infekcí zde.
Vzhled houby by měl být velmi opatrný a pokusit se okamžitě vyléčit, jakmile se objeví první příznaky. Čím dále se onemocnění rozvíjí, tím obtížnější je léčba: hnusné a tvrdé nehty jsou obtížně odstranitelné. Běžící formy houby, včetně houby na nehty, významně snižují celkový odpor těla.

Nehtová houba na nohou je životně důležitá, její úplné odstranění z obuvi vyžaduje nejméně 20 minut (1% roztok formaldehydu). Dezinfekce předmětů pro domácnost s chloraminem trvá asi hodinu.

S pokročilými formami léčby je dlouhá, vyžaduje trpělivost a disciplínu.
Je možné mluvit o úplné vyléčení ne po zmizení příznaků, ale pouze podle výsledků testů po návštěvě lékaře.

Způsoby léčby nehtové houby

Pokud na prvních příznacích houby na nohách, hřebíčkách na nohou, atd., Jste léčení pomocí znalostí získaných z televizní reklamy, pravděpodobnost opakování, včetně nehtů infekce, se dramaticky zvyšuje.

Nehtová houba je léčena dermatologem, přinejmenším je třeba se k ní obrátit, aby byla testována a diagnostikována. Lékař musí učinit konečný závěr o tom, jak a jak léčit nehty houby ve vašem případě, zda užívat místní léky, nebo to bude zbytečná ztráta času a peněz.

Hlavním principem závažné léčby, kdy jsou nehty již poškozené, je kombinace topických, směrových léků a tablet, užívaných perorálně a ovlivňující infekci krví.

 • V důsledku několika samoléčebných pokusů mohou houbové látky přemístit a získat rezistenci vůči lékům.
 • Léky proti houbám (lokální i pilulky) jsou toxické, pouze doktor může provést správný režim nejčastější léčby organismu bez předávkování.
 • Pouze lékař může zvážit všechny kontraindikace. Například selhání jater a ledvin u pacienta se samoléčbou může výrazně zhoršit.

Progresivní komplexní metody mohou vyléčit houby nehtů za 2-4 měsíce. Obecný princip – léčba by měla být provedena co nejdříve s použitím významných dávek léků. Současně jsou mezi jednotlivými kurzy vyžadovány dlouhé pauzy.

Místní léčba

Místní léčba nehtové houby během prvních (akutních) projevů začíná téměř všichni, ale jen velmi málo lidí to přivádí do konce.
Místní léčba by měla začít po diagnostice.

Použití výhradně lokálních přípravků pro léčbu nehtů na nohou je možné pouze v raných stádiích patologie.

Nejúčinnější prostředky pro místní léčbu nehtů houby lékaři zvažují:

 • Canison
 • Exoderil
 • Lamisil
 • Batrafen
 • Loceryl
 • Mikospor

Krémy (Exoderil, Lamisil) se aplikují dvakrát denně, před každým očkováním aplikací s odstraněním postižených oblastí. Lucky ovlivňují především nehtovou desku. Při pronikání do jejich účinnosti je výrazně snížena.

Před zahájením komplexní léčby lékař s největší pravděpodobností doporučuje, abyste si koupili speciální kit pro dezinfekci hřebu, odstranění postižených oblastí nebo celého hřebíku a čištění dutiny. To může být Batrafen, Kanespor, Lozenar nebo Batrafen. Skládá se z špachtle, antifungální adhezivní omítky, masti, roztoku alkoholu nebo jódu.

Ve velkých městech v dobře vybavených zdravotnických zařízeních je anhomykóza úspěšně léčena laserovou terapií. Tímto způsobem nelze postižený hřebík odstranit.

Systémová léčba

Kombinace místních prostředků expozice houbám tabletami co nejúčinněji. Může zajistit úplné zotavení. Podle hygieny houba přestane být problémem na konci života s pravděpodobností sto procent.
Léky proti nehtové houbě na nohou znamenají docela hodně. Nejúčinnějšími léky jsou Fluconazol, Fucis, Orungal, Ketokonazol, Fungavis, Onyhon, Terbizil a další.

Všichni postihují nejen houbu, ale i organismus jako celek, narušují mikroflóru, vytvářejí další stres na játrech a ledvinách a ohrožují gastrointestinální trakt.

Snaha lékařů dnes je zaměřena na minimalizaci škod způsobených tělu, což mu umožňuje obnovit.
Za tímto účelem byl vytvořen režim léčby nazvaný pulzní terapie.
Tablety (například Rumikoz) se užívají vedle prostředků místní expozice během týdne dvakrát denně. Následuje třítýdenní přestávka užívání tablet. Během tohoto období musíte využít všechny možnosti pro hojení a obnovu těla. Pak nový týdenní kurz a opět přestávka. Počet kurzů je nejméně tři.
Přibližně stejný režim léčby se používá pro terapii, která kombinuje užívání Lamisilu a Lamisilu (tablety se aplikují s přestávkou, krém je neustále).

Jaký je nejlepší způsob, jak léčit nehty houby?

Antifungální terapie je charakterizována skutečností, že nejúčinnější léčba bude, pokud si pacient uvědomí významnou část, obvykle to vykonává sám.

Je-li připraven houbu definitivně vyléčit, pak musí tuto událost naplánovat, najít čas a úsilí, a také se zbavit odhodlání vzdát se práce do poloviny.

Léčba je velmi dlouhá. Tělo bude vystaveno dodatečnému stresu v důsledku příjmu toxických léků. Životní styl v tomto okamžiku by měl být co nejzdravější. Všechna další rizika (alkohol, kouření, nedostatek spánku, stres) jsou vyloučeny co nejvíce. Potřebná je zdravá výživa. Hygiena by měla být prvním plánem v procesu léčby a poté.

Pokud jsou splněny všechny podmínky, můžete náhodou ponechat naději a postupovat podle režimu pulzní terapie předepsané lékařem, což zaručuje plné zotavení.

Při přípravě na začátek komplexní léčby je užitečné dále zlepšit tělo a zlepšit stav nehtů a nohou pomocí tradiční medicíny.

Správný režim léčby houby nehtů

Pro léčbu nehtové houby je zapotřebí integrovaného systémového přístupu, všechny léky musí být správně zvoleny, postupy je třeba provádět s konstantní frekvencí. V opačném případě se onemocnění opakuje, bude velmi obtížné se ho zbavit. Proto je důležité správně vypracovat léčebný režim pro nehty na nohou nebo na rukou, neměli byste se spoléhat na štěstí nebo na náhodně vybraný lék.

Léčba nehtové houby je vždy složitá, to není možné dělat s jedním lékem. Navíc léčba houbových onemocnění v jakékoli fázi vyžaduje malou změnu životního stylu a větší pozornost věnovanou osobní hygieně než obvykle. Někdy je profylaktické použití antifungálních přípravků nutné po hlavní léčbě tak, aby se infekce nevrátila.

Také nepovažujte houbovou chorobu za kosmetický problém. Tato podmínka je mnohem vážnější, pokud spustíte nehtovou houbu, může to mít za následek následující nepříjemné důsledky:

 • úplné zničení a vyložení hřebu z lůžka na nehty;
 • šíření infekce jinými nehty a kůží;
 • zásah bakteriální infekce v kožní tkáni, vývoj zánětlivého procesu;
 • infekce příbuzných a členů rodinné houby.

Proto se houba musí bojovat. Je důležité, aby to bylo správné.

Kde začít?

Pokud existuje podezření, že jsou nehty postiženy houbou, musíte nejdříve kontaktovat odborníka. V raných fázích houby mohou být snadno zaměnit s důsledky mechanického traumatu nebo neúspěšné manikúru, přesně určit stav nehtové ploténky to může být jen lékař.

Kontakt by měl být dermatolog nebo mykolog. Mykolog není přítomen v každé klinice nebo vesnici, takže často musí jít k němu pouze ve výjimečných případech, kdy je obtížné určit typ houby nebo samotnou chorobu.

Na recepci lékař provede vizuální kontrolu nehtové desky, vezme kousek postiženého nehtu k analýze, aby potvrdil diagnózu a určil typ houby. Je důležité zvolit správný způsob léčby. Výsledky testů na houbu jsou připraveny během několika dnů. Po diagnostice jsou vybrány vhodné prostředky a léčba začíná.

Je to důležité! Tiché detaily léčby závisí na stupni houby, jejích odrůdách a souvisejících symptomech.

Bez ohledu na vybrané léky a domácí léky na léčbu musíte dodržovat zvláštní pravidla. Vzhledem k tomu, že houba je infekční onemocnění, může být velmi obtížné ji zcela odstranit. Chcete-li léčbu co nejúčinnější, musíte poslouchat následující tipy.

 1. Před aplikací léku je nutné provést správné hygienické postupy: vypustit a odříznout postižené části destičky na nehty, používat antiseptické prostředky a připravit horké lázně.
 2. S houbou na nohou musíte každý den měnit ponožky, sušit boty po ponožkách a léčit je antiseptikem. Ponožky a boty by měly být vyrobeny z přírodních, prodyšných materiálů.
 3. Všechny hygienické výrobky musí být nutně individualizovány. Patří mezi ně ručníky, žínky, pilníky na nehty, nůžky na nehty a další. Výměna obuvi s někým je také nepřijatelná.
 4. Když houby potřebují měnit lůžkoviny častěji, mohou spory zůstat v ní.
 5. Nátěr s dekorativním lakem je možné nanášet pouze po nanesení speciálního, hojení k hřebíku.
 6. Neměli byste se dotýkat oblastí postižených houbovou infekcí bez zvláštní potřeby, jinak byste ji mohli šířit na vlastní tělo nebo je přenést na jiné.
 7. Používejte chemikálie pro domácnost, pokud ruce fungují s výhodou v ochranných rukavicích.

Obecně by se měla věnovat větší pozornost osobní hygieně a hygieně předmětů, s nimiž se budete muset stále setkat. Infekční spóry mohou zůstat všude a znovu infikovat houbou.

Také, pokud léky předepsané lékařem nepomáhají, stav nehtů se zhoršuje, je nutné znovu konzultovat odborníka. V některých případech není možné okamžitě vybrat vhodnou drogu.

Jak dlouho trvá léčba?

Měla by se připravit na skutečnost, že léčba onemocnění houbových nehtů bude trvat dlouho. Při správně zvoleném léčebném režimu by se první známky zlepšení měly objevit během několika týdnů nepřetržitých postupů. Může však trvat několik měsíců nebo dokonce rok, dokud symptomy houby zcela nezmizí.

Po zmizení příznaků je obvykle nutné profylaktické léčení, aby se zabránilo relapsu.

Léčba houby nehtů je komplexem různých léků: lokální krémy, masti, laky, roztoky, v některých případech – tablety pro orální podání se systémovým účinkem. Je také přípustné používat lidské léky a léky z domácí lékárny, ačkoli obvykle nemohou nahradit plnohodnotné léčení.

Pokud po dlouhou dobu nedochází k účinkům na místní přípravky a tablety, měl by být odstraněn postižený neht. V současné době není postup těžký a bolestivý, existují různé techniky: chirurgické, laserové, odstranění drog.

Je to důležité! Výběr léků by měl probíhat pouze po konzultaci se specialistou.

Místní drogy z houby

Místní antifungální léčiva jsou základem kompetentní léčby. Existuje mnoho různých drog, přicházejí v různých formách. Měly by být vybrány na základě pohodlí, hlavních příznaků a zanedbání infekce. Všechny léky lze rozdělit do několika skupin:

 1. Lucky proti houbovým chorobám. Jsou to nejpohodlnější a nejoblíbenější léky, navzdory vysokým nákladům. Dlouho zůstávají v strukturách nehtů, což prodlužuje působení účinné látky. Příklady: Batrafen, Loceryl, Mikosan.
 2. Krém a masť. Mnoho z nich je založeno na různých účinných látkách, ceny takových léků jsou také odlišné. Nejoblíbenější jsou Lamisil, Terbinafin, Nizoral a další.

Na základě stejných účinných látek existují roztoky a spreje. Výhoda rozprašovačů – snadnost a rychlost aplikace.

Nezapomeňte, že mnoho léků proti houbám má mnoho kontraindikací, které negativně ovlivňují tělo s dlouhodobým užíváním. Proto je žádoucí používat prostředky pod dohledem lékaře.

Tablety z houby

Tablety pro systémovou terapii, které postihují houbu “zevnitř”, jsou předepsány pouze v extrémních případech, kdy místní léčba je neúčinná. Většina léků má negativní vliv na játra a ledviny, je třeba je užívat s opatrností.

Obvykle jsou tablety proti houbám předepsány v krátkých kúracích, takže toxický účinek není příliš výrazný. Následující opravné prostředky jsou nejčastější:

 • Itrakonazol;
 • Flukosanol;
 • Terbinafin a další.

Je to důležité! Chcete-li vybrat správnou pilulku proti houbě, musíte určit typ infekce.

Domácí lék

Domácí a lidové prostředky se obvykle používají jako pomocné a dezinfekční prostředky před aplikací základních léků. Mohou být použity i v případě, že jsou známky houby zřejmé, ale není možné okamžitě konzultovat odborníka. Následující produkty jsou považovány za osvědčené léky:

 1. Soda nebo mořská sůl. Tyto látky se používají pro horké lázně, které pomáhají dezinfikovat a parní pokožku a nehty.
 2. Jod Jód je také používán jako prostředek pro teplé desinfekční misky, navíc může být aplikován na postižený nehet pro boj s houbou.
 3. Přípravky založené na celandinu. Celandine je léčivá rostlina používaná k léčbě kožních onemocnění. Pomáhá kandiditu z houby nehtů: od této choroby používejte čerstvý rostlinný olej, na něm založený olej, odvarky, infuze a masti.
 4. Peroxid vodíku. Tento nástroj se obvykle používá k předběžnému hygienickému ošetření pokožky a hřebíku, existují také techniky pro ošetření houby používající pouze roztok.

Stojí za zmínku, že je téměř nemožné léčit houbu pouze s domácími léky.

Je to důležité! V případě alergie by měly být z lidových prostředků opuštěny.

Pokud léčba nepomůže

Pokud při plné léčbě po dobu několika měsíců nedojde k výraznému zlepšení, je třeba odstranit nehty. Metoda by měla být projednána se specialistou. Nejjednodušší možností je chirurgické odstranění, ale tato metoda je nejbolestnější, zotavení trvá spoustu času.

Pro jemnější metody odstraňování jsou k dispozici léky pro odstranění nehtů a laserových postupů. Tyto techniky trvají více času a mohou být dražší, ale zaručují méně bolesti a vysoce kvalitní výsledek.

Nicméně se správným léčebným režimem je nepravděpodobné, že se budete muset uchýlit k odstranění nehtů. Pokud byla léčba zahájena včas, jsou dodržována všechna doporučení lékaře, houbová infekce by měla projít poměrně rychle a bez obtíží.

Leave a Reply